Telefonda oyun indirmeyi ve oynamayı engelleme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Daha çok Samsung markasının modellerinde karşımıza gelen oyun abonelikleri kısaca Android telefonların düşmanı diyebiliriz. Hele çocukları engellemek istiyorsanız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Özellikle Android sistemine sahip telefonlarda daha sık karşılaşılan sorunlardan biri olan oyun satın alma ve abonelik nedeniyle ücretlendirm olayı hemen hemen çocuğu olan çoğunun başına geliyor. Birde teknoloji ile pek arası olmayan belli yaş grubunda yer alanlarda görülebiliyor. Rızanız dışında işlem yapılmaması adına operatörünüzle iletişime geçmek istediğinizde pek önleyici seçenekler sunulmuyor. Bu sistemlerden işlem yapılmaması adına bir kilitleme veya kapatma mekanizması olması gerekiyor. Bazı yerler gelen mesajı onaylayarak bazıları ise bir tıkla onaylandı varsayarak ücretlendirebiliyor.

İnternet olan mobil cihazlarda ne kadar güvenlik uygulamalarından yararlansanız dahi bir türlü tamamen bir önlem alamazsınız. 

Haklı olduğunuzdan kesin eminseniz ya adliye ya da tüketici hakem heyetinden yardım almanızı öneriyoruz. Lakin çocuğunuz veya bir başkası ekranda ücretlendirilecek mesajı çıkıyor ve cihaza gelen mesajdaki kodu kullanarak işlem yapıyorsa, o zamanda sonuç olumlu olayabilir. Kullandığınız mobil cihaz ve hat sizinse bunu kontrol etmek ve güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzda olduğu söyleyecektir.

Oyun indirme nasıl engellenir?

İndirmenin engeli için resmi mağaza uygulamasında bir kısıtlama uygulayabilirsiniz. Lakin farklı yerlerden indirmenin durdurulması çok zor gibi duruyor. Eğer kullanımınızda bir kısıtlama yapmak istemiyor ama çocuğunuz için yapmak istiyorsanız, o zamanda her telefonu eline verdiğinizde gerekli seçenekleri devreye almanız gerekiyor.

Google Play’ ın “Ebeveyn denetimleri” özelliğinden yararlanabilirsiniz. Yaş belirleme ve çok sayıda kontrol edilecek alanlar yer alıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Ödeme seçeneklerine geçersiz bir ödeme eklenebilir. İşlem yaparken en azından o an için bir kaç engel getirmiş olursunuz. Sanal kart belirleyim ve internet alışverişine kapatarak geçici bir önlem getirebilirsiniz.

Cihazda yer alan dahili oyunların kaldırılması ve oyun satın alımları için kullanılan platformları da kaldırmanızı öneriyoruz. Kalkmıyor dahili diyorsanız, o zamanda dosya yöneticisi bir uygulama kullanılarak kaldırılması sağlanabilir.

Oyun oynamayı engellemek mümkün mü?

Ebeveyn programlarıyla çok olmasa da genel bir kısıtlamaya gidilebilir. Cihaza şifre atama veya belli alanlara ulaşıldığında şifre sorma gibi yöntemlerden yararlanılabilir. 

İnternetin alanını daraltabilirsiniz. Çok sayıda uygulamadan yararlanınız. WiFi kullanımlarında modem içerisinden bazı düzenlemelerde yapılabilir. Tabi modemin böyle bir özelliği olması gerekiyor. Artı güvenli internetten yararlanabilirsiniz.

Oyun ücret iadesi mümkün mü? Ne yazık ki bugüne kadar pek karşılaşmadık diyebiliriz. Operatörünüzü aradığınızda sizi ilgili firmanın müşteri temsilcisine yönlendiriyor. Normalde dahi az da olsa bazı abonelikler operatör üzerinden iptal edilemeyebiliyor. Daha doğrusu müşteri temsilcisinin böyle bir yetkisi bulunmuyor. Eğer siz ısrarla iptalini isterseniz o zaman kayıt açıp yetkisi olan birimin işlemine sunuyorlar. Ama çoğunlukla size firmayla daha hızlı yol alacağınız belirtilir.

Oyun oynamayı kısıtlama uygulaması kullanmak isteyenler yazı devamını okusun.

Telefonda oyun indirmeyi ve oynamayı engelleme
Telefonda oyun indirmeyi ve oynamayı engelleme

Oyun oynamayı engelleme uygulamaları

Telefonda oyun oynamayı engelleme uygulaması kullanmak isteyenlerin öncelikle yorumlara bakmalarını öneriyoruz. Sizden önce bu uygulamayı kullananların ne gibi sorunlarla karşılaştığını görüp buna göre atım atarsınız.

iPhone’ da oyun oynamayı engellemek adına App Store içerisinden yapacağınız aramaların bir çoğunda paralı uygulamalara denk geleceğinizi söyleyelim. Ne yazık ki ücretsiz olanlarda bir süre kullanım imkanı veriyorlar. Ya da uygulamanın bazı özelliklerini kullanmanız engelleniyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir