Facebook Hesabında Sıradışı Hareketler Tespit Ettik

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Oturum açmaya çalışırken karşınıza şöyle bir uyarı çıktı mı? “Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit” birisinin haberin olmadan hesabını kullanmış olacağını belirten bir yazı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Günümüzde sosyal platformlar, insanların iletişim araçları olarak kullandıkları, haberlere erişip yaptıkları ve bazen de bazı işlerini hallettikleri yararlı araçlar haline dönüştü. Lakin, birçok insanın kişisel ve hassas verileri bu platformlarda saklanırken, dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler tarafından hedef haline dönüşüyor.

Bu nedenle, sosyal medya platformları kullanıcılarının hesaplarının güvenliğini sağlamak adına çeşitli önlemler almaktadır. Facebook da bu platformlardan biri olup, hesaplarda sıradışı aktiviteleri tespit etmek için otomatik olarak çalışan bir sistem kullanmaktadır. Bu bazen, Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit şeklinde karşımıza çıkar, bazen şüpheli hareketler olarak gelir.

Hesabında Sıradışı Hareketler Tespit Ettik Ne Demek?

Sıradışı hareketler, hesap sahibinin normal faaliyetlerinden farklı olan işlemlerdir. Örneğin, bir hesaptan normalde yapılmayan bir bölgeden giriş yapılması, hesap bilgilerinin değiştirilmesi veya farklı IP adreslerinden hesaba erişilmesi sıradışı hareketler olarak kabul edilir.

Facebook, bu tür sıradışı hareketleri tespit etmek için otomatik sistemler kullanır. Bu sistemler, kullanıcının hesabının normal davranış kalıplarını analiz eder ve sıradışı bir aktivite algılarsa, hesabı geçici olarak kilitler veya kullanıcının kimlik doğrulama adımlarını tamamlamasını isteyebilir. Bu, kullanıcıların hesaplarının güvenliğini sağlamak ve dolandırıcılık girişimlerini önlemek için atılan önemli bir adımdır.

Facebook hesaplarında sıradışı hareketlerin tespit edilmesi, kullanıcıların hesaplarına yetkisiz erişimlerin önlenmesine yardımcı olur. Ancak, bazen bu sistemler yanlış pozitif sonuçlar verebilir ve normal kullanıcıların hesaplarına erişimi kısıtlayabilir. Bu nedenle, Facebook ve diğer sosyal medya platformları, kullanıcılarına hesaplarına erişim sağlama konusunda yardımcı olacak bir destek ekibi sunar. Kullanıcılar, hesaplarına erişememe veya hesaplarında yaşadıkları başka sorunlarla ilgili olarak bu destek ekibiyle iletişime geçebilirler.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Not: Bazen kullanıcıların bizzat kendileri hesaplarını şüpheli durumlara düşürebiliyor. Bazen de yaptıkları şeyler onları şüpheli sınıfına sokuyor ve hesabını ondan korumak adına güvenlik önlemleri uygulanıyor.

Hesabinda Siradisi Hareketler Tespit Ettik 2
Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit çözümü

Hesabında Sıradışı Hareketler Tespit Ettik Ne Yapmalıyım?

Facebook hesabın kilidini açmak için bazı adımların tamamlanması gerektiği yazılı bir bilgi notu ekrana geldiyse, Başla butonuna basarak ilgili yönergeleri takip edin. Bunların arasında güvenlik sorularının çıkacağını söyleyelim. En son kullanılan parola, hatırlama soruları ve hesaptaki kişisel bilgiler sorulma durumları var. Birde hesabınızın doğrulanması için kimlik görüntüsü eklemeniz için bir alan açabilirler.

Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit edildiğinde, hesabınız geçici olarak kilitlenebilir veya kullanıcı kimliğinizi doğrulamanız istenebilir. Bu durumda yapmanız gerekenler şunlar olabilir:

 1. Kimlik doğrulama adımlarını tamamlayın: Facebook, hesabınızı güvenliği sağlamak için belirli kimlik doğrulama adımları isteyebilir. Bu adımları tamamlamak için hesap ayarlarına gidin ve talimatları takip edin.
 2. Şifrenizi değiştirin: Hesabınızın güvenliğini artırmak için şifrenizi değiştirin. Bu, hesabınıza yetkisiz erişimi önleyebilir.
 3. Güvenilir cihazlardan erişin: Hesabınıza sıradışı aktivitelerin sebebi, hesabınıza güvenilir olmayan bir cihazdan veya IP adresinden erişmek olabilir. Hesabınıza yalnızca güvenilir cihazlardan eriştiğinizden emin olun.
 4. Facebook destek ekibiyle iletişime geçin: Hesabınıza erişim sağlama konusunda sorun yaşıyorsanız, Facebook destek ekibiyle iletişime geçin. Bu ekibin size yardımcı olabilmesi için hesabınızla ilgili sorunları ayrıntılı olarak açıklamanız gerekebilir.
 5. Hesabınızı doğrulayın: Hesabınızı doğrulamak için kimliğinizi, ehliyetinizi veya pasaportunuzu yükleyin. Bu, hesabınızın tekrar açılmasına yardımcı olabilir.
 6. Bir iki gün kadar bekleyin. Bu bekleme sırasında hiç bir şekilde hesabınıza giriş denemesi yapmayın. Şüpheli durumlardan birine neden olduysanız, beklemeniz daha yararlı bir adım olacak.

Özetle, Facebook hesabınızda sıradışı hareketler tespit edildiğinde, hesabınızı tekrar erişilebilir hale getirmek için belirli adımlar atmanız gerekebilir. Bu adımlar, hesabınızın güvenliğini sağlamak için önemlidir. Eğer sorunlarınızı çözemiyorsanız, Facebook destek ekibinden yardım isteyebilirsiniz.

Hesabinda Siradisi Hareketler Tespit Ettik 3
Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit

Şifre Değiştirerek Tetikleme Yapma

Çok sayıda soruna yönelik uyguladığımız adımlardan biri parola sıfırlama işlemidir. Ama normal şekilde yapılan işlemleri yapmıyoruz.

Şifrenizi şu şekilde değiştirin:

 • Google tarayıcısında iki sekme açalım.
 • Birinci sekmemizde, sosyal medya hesabınıza ekli olan e-postanın oturumu açık olsun.
 • Diğer sekmemizde ise, facebook.com açık olsun.
 • Şifrenizi unutmuş gibi ilgili seçeneğe tıklayın.
 • Mail ile sıfırlamayı başlatın.
 • Yan sekmedeki açık olan mail oturumunu algılayacak ve yeni parolanızı oluşturmanızı isteyecek.

Evet bu yöntem bir nevi askıda kalma veya anlamsız durumlarda kullanılmakta.

Kimlik Doğrulamasıyla Kilidin Kaldırılması

Hesabınızdaki sorun eğer güvenlik endişesi içinse, kimliğinizin ekran görüntüsü işinize yarayacak.

Bu başlık için önereceğimiz bağlantıların yer aldığı konu, Facebook iletişim sayfasıdır.

Hesabınız İçin Güvenlik Önlemleri

Facebook, kullanıcılarının güvenliği için birçok önlem almaktadır, ancak bazen güvenlik sorunları meydana gelebilir. Bu makalede, Facebook uygulamasında güvenlik sorunlarına yönelik çözüm önerilerini ele alacağız.

 1. İki Faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın

Facebook, hesabınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanızı önerir. Bu özellik, hesabınızın güvenliği için ek bir katman sağlar. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınıza giriş yapmak için bir şifre ve bir doğrulama kodu girmenizi gerektirir. Doğrulama kodu, SMS veya bir doğrulama uygulaması aracılığıyla alınabilir.

 1. Şifrelerinizi güncel tutun

Şifrenizi güncellemek, hesabınızın güvenliğini artırmak için önemlidir. Şifreniz karmaşık ve güçlü olmalı, böylece başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olmalıdır. Ayrıca, şifrenizi her 3 ayda bir veya daha sık değiştirmeniz önerilir.

 1. Oturum açık kalmasın ya da açık olan cihazlarda güvenliği sağlayın

Facebook uygulamasında oturum açık kaldığı sürece, hesabınıza başkalarının erişmesi mümkün olabilir. Bu nedenle, hesabınızı kullanmayı bitirdiğinizde, uygulamadan çıkış yapmanız önerilir. Ayrıca, başka bir kişinin cihazından hesabınıza giriş yaparsanız, oturum açmayı unutmayın.

İlla kolaylık olsun diye beni hatırla özelliğini kullanacaksanız, oturumun açık kaldığı cihazların güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Her türlü dış müdahale için katı bir güvenlik uygulayın. Ve kesinlikle ücretli antivirüs programlarından yararlanın. Öneri Eset olabilir.

 1. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek, hesabınızın güvenliği için önemlidir. Bu ayarlar aracılığıyla, başkalarının sizinle hangi bilgileri paylaşabileceğini kontrol edebilirsiniz. Bu ayarlar arasında, kimlerin sizinle iletişim kurabileceği, profilinizi kimlerin görebileceği, paylaşımlarınızın kimler tarafından görülebileceği gibi ayarlar yer alır.

 1. Güncellemeleri takip edelim

Facebook, güvenlik açıklarını kapatmak için düzenli olarak güncelleme yayımlar. Bu nedenle, uygulamanızın güncel olduğundan emin olmanız önemlidir. Güncellemeler, genellikle yeni özellikler de ekler, bu nedenle uygulamanızı güncellemek, hem güvenliğiniz hem de kullanım deneyiminiz için faydalıdır.

Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit sorunu için uygulanacak en iyi adımları sizlere anlatmaya çalıştık.

Sonraki bir başka önemli konumuz: Facebook hesabın kapatıldı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir