Telefonda ve bilgisayarda aynı anda iki virüs programı çalışır mı?

Andronova
2 Minimum Okuma

Aynı anda iki virüs programı çalışır mı? Bir telefonda bilgisayarda aynı anda 2 virüs programı kullanılır mı? İki tane virüs programı kullanılırsa ne olur? Birden fazla virüs programı zarar verir mi? Yavaş çalışır mı? Ağırlaştırır mı?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Aynı anda birden fazla Antivirüs programı hem cep telefonda, hem tablette hem de bilgisayarda kullanılması önerilmez. Yani birden fazla virüs programı çakışacağından, hem sistemi aşırı yavaşlatacak hem de güvenlikte sorun oluşturacaktır.

Yazının başında belirtmekte fayda olacaktır. Çoklu korumalar bazen birbirine sorun çıkarabiliyor. Sistemi ağırlaştırıyor ve hatta güvenlik zafiyeti oluşturabiliyor.

Telefonda ve bilgisayarda aynı anda iki virüs programı kullanılır mı?

Her zaman sağlam bir virüs programı kullanılması yeterli olacaktır. Ama yanında keylogger tarzı zararlı yazılımları önlemek için bir uygulama tercih edebilirsiniz. Bana göre sağlam bir virüs programı iki görevi de yerine getirecektir.

Örnek ben Avast’ ın ücretli sürümünü kullanıyorum. Virüs programı özelliklerinde akıllı antivirüs, akıllı tarama, ev ağı güvenliği, güvenlik duvarı, browser cleanup, secureDNS, sandbox ve parola güvenliği sağlamakta.

Ama daha iyi bir virüs programı isterseniz o zaman BitDefender ve Kaspersky öneririm. Tabi kullandığınız bilgisayar ve mobil cihazın donanımı çok ama çok iyi ise.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

aynı anda iki virüs programı çalışır mı Android iPhone

Çoklu antivirüs programı kullanmanın zararları

Uzun yıllardır bilgisayar ve akıllı cihazlar üzerine çalışmalar yapıyoruz. Sadece koruma uygulamalarının dışında benzer işlev olan uygulamaların birbirini etkilediğine şahit oluyoruz. Sistemleri koruyacağım derken daha büyük sorunlar çıkarabiliriz.

Çoğu programın birbirini etkilediği biliniyor. Aynı anda birden çok virüs programı çalıştırmak zarar verir mi diye soranlar olduğu gibi sormadan uzun zaman kullananlar oluyor. Bazılarının sistemlerini incelediğimizde virüs ulaştığına şahit olduk. Yani aşırı korumacılık bazı sorunları doğurmakta.

Şunlara dikkat edelim:

  • Bilgisayarınızı yoracaktır. Ağır çalışmasından dolayı düzgün kullanamayacaksınız.
  • Birbirini etkileyen yapıları olabilir. Güvenlik sorunu çıkarabilir.
  • Kullanılan işletim sisteminin çalışmasında sorun çıkarabilir.
  • Güvenlik açıkları oluşturabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir