Telefonun Bataryasının Şarjı Hemen Bitiyor

Andronova
Yazar Andronova 9 Minimum Okuma

Telefonun şarjı hemen bitiyor ya da bataryasının şarjı hemen bitiyor şeklinde sık sık şikayetleri geliştirici ve alışveriş sitelerinde denk geliyoruz. Çözümü tarafında ne yapmam gerektiğini bilmiyorum diyenlere değişken önerilerimiz olacak. Tabi modele göre öneriler şekillenebiliyor. Çok daha detayına inmek isterdik ama bilmeyenler için sıkıntı çıkarabileceğinden dolayı genel olanlardan bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Genelde iPhone şarjı hemen bitiyor diyenler daha çok olur. En iyi modelinin şarjı 2 gün gidiyor diyebiliyorum. Bu kısımdan dolayı çok eleştiri alan Apple’ ın son zamanlarda şarj süresini artıracak çalışmalar yaptığını duymuştuk.

Android tarafında ise Samsung’ un bir çok modelinde gayet başarılı kullanım sürelerini görüyoruz. Huawei kullanan arkadaşlarımız ve yeni yeni Xiaomi’ ye geçenlerle de karşılaşıyoruz. Onlarda ortalama 2-3 gün kullanım yaptıklarını duyuyoruz. Tabi daha uzun giden modeller var.

Telefonun Şarjı Hemen Bitiyor Nasıl Çözülür?

  1. Uygulamalar ve Arka Planda Çalışan Süreçler

Birçok uygulama, arka planda sürekli olarak çalışarak telefonunuzun şarjının hızla tükenmesine neden olabilir. Sosyal medya uygulamaları, haber bildirimleri, e-posta senkronizasyonu gibi sürekli veri alışverişi gerektiren uygulamalar, pil ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Bu tür uygulamaların bildirim ayarlarını kontrol ederek veya gereksiz olarak arka plan süreçlerini devre dışı bırakmanız pil ömrünü artıracaktır.

  1. Parlaklık ve Ekran Süresi

Telefonun ekran parlaklık seviyesi ve ekran süresi, pil tüketiminde büyük bir rol oynamakta. Yüksek parlaklık seviyelerinin ve uzun ekran sürelerinin, pilin daha hızlı tükenmesine neden olacak. Parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarlamak veya daha düşük seviyelerde kullanmak, pil ömrünü uzatabilir. Ayrıca, kullanmadığınız zamanlarda ekranı kısa süreliğine kapatarak da enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

  1. Yetersiz Şarj Cihazı veya Kablosu

Şarj cihazı veya kablosu, hızlı ve verimli bir şekilde şarj etmeyebilir. Orjinal şarj cihazı ve kaliteli bir kablonun kullanılması, pilin daha hızlı ve verimli bir şekilde şarj olmasını sağlar. Sahte veya düşük kaliteli şarj aletleri ve kabloları kullanmak, pilin daha yavaş şarj olmasına ve şarjın daha hızlı tükenmesine neden olabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  1. Pil Yaşı ve Kapasitesi

Her pilin ömrü vardır ve zamanla pilin kapasitesi azalır. Eski bir pil, yeni bir pilden daha hızlı bir şekilde tükenir. Eğer telefonunuzun pil kapasitesi çok düşükse, şarjın hızla tükenmesi kaçınılmaz olabilir. Pilin yaşlanmasını yavaşlatmak için bazı adımlar alabilirsiniz. Örneğin, telefonunuzu aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bırakmamak, tam şarjdan hemen sonra fişi çekmek gibi önlemler almaya çalışmalısınız. Ayrıca, pil değişimi yapma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

  1. Mobil Veri ve WiFi Kullanımı

WiFi veya mobil veri bağlantısı, cihazların şarjının hızla tükenmesine neden olur. Sürekli olarak yüksek hızda veri alışverişi yapan uygulamalar veya yetersiz WiFi sinyali, pili hızlı tüketebilir. Veri kullanımınızı kontrol altında tutmak için arka planda çalışan uygulamaları ve senkronizasyonları sınırlayabilir, gereksiz bildirimleri devre dışı bırakabilir veya WiFi kullanımını tercih edebilirsiniz.

  1. Çoklu Görev ve Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Telefonda aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmak veya arka planda sürekli olarak çalışan uygulamaları kullanmak, pilinizi hızla tüketebilir. Örneğin, müzik çalma, harita navigasyonu veya oyun gibi yoğun kaynak gerektiren uygulamalar pil ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. İhtiyaç duymadığınız uygulamaları kapatmak veya güncellemeleri kontrol etmek, pil ömrünüzü artıracaktır.

Mobil cihazın şarjının hızla tükenmesi, birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Uygulamaların ve arka planda çalışan süreçlerin kontrol edilmesi, parlaklık ve ekran süresinin optimize edilmesi, kaliteli şarj cihazı ve kablosunun kullanılması, pilin yaşını ve kapasitesini dikkate almak, mobil veri ve WiFi kullanımını sınırlamak, çoklu görev yapmaktan kaçınmak gibi adımlarla pil ömrünü uzatmak mümkündür.

Unutmayın, her telefonun pil ömrü farklıdır ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişebilir. Eğer sorun devam ederse, bir uzmana danışmak veya telefonunuzun pilini değiştirmek gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Telefonumun şarjı hemen bitiyor nedenini bilmiyor musunuz? Telefonun şarjı çabuk bitiyor diye yakınanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Bunda telefon endüstrisinin yaptığı geliştirmeler, değişimler ve ürettikleri tasarımlar sebep olmakta.

Gelişen teknoloji beraberinde aşırı kullanımı doğurdu. Telefonla yatıp onla kalkanların sayısı ciddi oranlarda. İş dışında çoğunun vakit geçirmek için kullandığını görüyoruz. Kısaca bağımlılık dediğimiz durum oluşmuş. İş bu yöne gidince pil süreleri önem arz ettiği bir kez daha ortaya çıktı.

Aslında bir bakıma telefonlarımızın işlevi gitgide artmakta yani daha çok iş yapmaktadır. Mantıken çok iş yapmakta çok enerji gerektirmektedir. Öyle ki günümüzde akıllı telefon kullanan insanların yarısından fazlası telefonunu her gün şarja takmakta olup şarj aletini de yanında taşımaktadır. Telefonumuzun batarya pil kullanım süresini nasıl arttırabiliriz, inceleyelim.

Siyah duvar kağıdı şarjı süresini uzatıyor:

Eğer cihazının AMOLED ekrana sahipse, ki piyasada başta Samsun ürünleri olmak üzere bir çok ürün AMOLED ekrana sahiptir; kesinlikle koyu renkli hatta ve hatta mümkünse siyah bir duvar kağıdı kullanın. Bunun sebebi ise AMOLED ekranların yalnızca renkli pikselleri aydınlatmak için güç harcamalarıdır.

Koyu bir duvar kağıdı kullanmanız durumunda siyah pikseller aydınlatılmayacağından pil tüketimi azalacaktır. Eğer mümkünse uygulamalarınızda da siyah bir arka plan kullanmanız yararınıza olacaktır.

Telefonumun şarjı hemen bitiyor çözümü nedir
Telefonun şarjı hemen bitiyor

İnternet ve Diğer Faktörler

Pil ömrünü uzatmak küçük adımlardan oluşmakta. Fakat bu küçük adımları uygulamanız durumunda farkı sizde hissedeceksiniz. Telefonunuz da internette işiniz olmadığı sürece 3G’ yi ve hatta mobil veriyi kapatın. 3G teknolojisi pili en çok tüketen şeylerin başında geliyor. 2G kullanarak rahatlıkla mail kontrolü, Whatsapp ve bazı uygulamalarda bildirimleri sorunsuz alabilirsiniz. Şarj kullanımda tahmini %30 tasarruf sağlarsınız.

GPS, Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini sadece kullanmanız gerektiğinde açın, işiniz bittiğinde kapatın çünkü bu 3′ ü devamlı sinyal arayarak bataryanızın hızla bitmesine sebep olacaktır.

Telefonunuzun ekran parlaklığını kısık olarak kullanmanız da pil ömrünü uzatacaktır.

Telefonunuzu mümkün olduğunca sabaha kadar şarjda tutmayın çünkü bataryanın dolduktan sonra hala şarja takılı olması ömrünü kalıcı bir biçimde kısaltmaktadır.

Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan silin ki her açılışta mevcut uygulamalar taranırken fazladan güç harcanmasın. En çok pil tüketen uygulamalara lider olan Facebook’ tur.

Telefonunuz da gereksiz mesaj, resim, video vb. şeyler bulundurmayın; bilgisayara atın yada silin ki hafıza da yer kaplayarak güç tüketimini arttırmasın.

Arka plandaki yenilenen uygulamaları durdurun. Gereksiz bildirimleri kapatın.

Titreşimi ve yazı sesini kapatmakta güç tüketimini azaltacaktır. Diğer bir yapmanız gereken şey ise ekranın otomatik kapanma süresine en düşüğe almak olacaktır.

Telefonunuza iyi davranın; her düşürdüğünüzde veya su kaçırdığınızda pil ömrünü etkiliyor olabilirsiniz. Ayrıca belirtmemize gerek yok ki telefon bataryası alacaksanız kesinlikle orjinal ürün alın ki başınız ağrımasın.

Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

Gelelim uygulamaların bir kısmında dolaylı yolla çıkardığı sorunlara. Çoğu her bulduğu uygulamayı cihazına yükler. Bu alışkanlığı biz çok eski zamanlarda bilgisayar kullanımlarında görürdük. Ne var ne yok yükle diyenler çok olurdu. A programına ihtiyacı varken, yanında çok sayıda programların kurulumu isterken göreceğiniz çok sayıda kullanıcı vardı. Şimdilerde ise rahat kullanım için gerekli olanların dışındakilerin kaldırılması istenilir.

Arka tarafta çalışan ne var ne yok incelemenizi öneririz. Sistemi meşgul edenlerden kurtulun. Ya da ihtiyacınız olduğunda çalıştırın.

Sistem için gerekli olanların çalışması gerekebiliyor. Örnek virüs koruması veya WhatsApp diyebiliriz. Ama birde açtığınızda çalışması yeterli olanlar var. Bunların bir kısmı kapatmanıza rağmen arka tarafta çalışmaya devam edebiliyor.

Batarya Ömrünü Uzatma Uygulamaları

Telefonunuzun şarj süresi, uygulama marketlerinde yukarıda belirttiğimiz işleri otomatik kendi yapan veya farklı yöntemler kullanan uygulamalar mevcuttur. Easy Battery Saver uygulaması en popüler olanlar arasında. Bu uygulama arka planda kullanılmayan tüm uygulamaları kapatır, ekran parlaklığınızı ayarlar ve pil ömrünüzü uzatır.

Yukarıdaki durum bu balık içinde geçerlidir. Kesinlikle her bulduğunuz yardımcı araçları yüklemeyiniz. Birden fazlası her zaman bizim için zarar verme olasılığı olarak görülür. Kullanımdaki yorumlara önem vermeniz size en iyi tavsiyemiz olacak.

Telefonun şarjı hemen bitiyor adlı haberimiz buraya kadar.

Sonraki: iPhone Pil Sağlığı Neden Düşer

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir