Twitch Ses Var Görüntü Yok Siyah Ekran Hatası

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Twitch canlı yayında ses var görüntü yok siyah ekran hatası yaşayanların ilk kontrol edeceği farklı sistemde aynı sıkıntının çıkıp çıkmadığı. Çözümde yapacağınız basit işlemler olacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bazı kullanıcılarda videolarda ses yok ama görüntü var problemi yaşanırken bazılarında ise ses var görüntü yok diye şikayetler gelebiliyor. Burada aklımıza çok sayıda neden gelirken acaba genelde de bir sıkıntı var mıdır demeden geçemiyoruz. Bunun için bir şeylere bakmadan önce internette araştırılmasını yapmanızı öneririz.

Twitch Ses Var Görüntü Yok Sorunu

Öncelikle bu ağın yüksek internet hızına ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Yoğun bağlantılı yerlerde kesinlikle duraklamalar görülecektir bundan dolayı başka bir bağlantıyla denenmesi gerekebilir. Aşağıdakilere bakarken oturumlu oturumsuz kontrol edilmesini de öneririz.

 1. Başka bağlantıdan kontrol edildiğinde sorun analizi yapılmalı. Örnek port sıkıntısı yaşayanlar hizmet aldığı yerden değişim talep edebilir.
 2. Modemle alakalı ise denenecek bir modem gerekebilir. 
 3. DNS sıkıntısı çıkabilecek yerlerde güvenlik adreslerden bir kaçıyla bakılması gerekiyor.
 4. Kullanılan internet paketinde özellikle sınırsız denilenlerde hız kotası uygulanabiliyor.
 5. Kullanılan cihazda yardımcı oynatıcı uygulama gerekebilir. Codex (MX Player)…

Devamında bilgisayardan ve mobil cihazlarda ne gibi işlemler yapılabilir incelemek gerekiyor.

Mobil cihazlarda deneyeceğiniz adımlar şunlar:

 • Telefonun yetersiz donanıma sahip olmasından.
 • Cihazınızda yer problemi yaşanmasından. Bazıları yer var diyor ama Android / iOS çalışmasında belli bir boş alana ihtiyaç duyar. Daha doğrusu rahat kullanım için gereksinimi bulunuyor.
 • Yüklü olan bir uygulamanın buna neden olması mümkün. Örnek EBA ile Zoom bazı cihazlarda çakışabiliyor.
 • Uygulamaya yeni bir sürüm geldi ve sıkıntı çıkarabilir. Bu belki bazılarında görülebilir. Böyle bir durumda eski sürüme dönülmesi önerilir ve yenisi çıkana kadar bu şekilde kullanır.
 • ROM kaynaklı veya G.Play Hizmetleri uygulamasından dolayı bir sorun yaşanabilir.
 • Uygulamanın ve telefonun veriler ve önbellek kısmı temizlenmesi gerekebilir.
 • Arka planda olan uygulamalarınızı sonlandırınız.
 • Oturum açıksa çıkışa atıp deneyelim.
 • Kablosuz ve mobil bağlantısıyla ayrı ayrı bakalım. DNS ile test edilmeli.

Twitch bilgisayarda açılmıyor ya da görüntü sorunu varsa deneyeceklerimiz şunlar olacak:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Bu alanda kontrol edeceğimiz çok şey var diyebiliriz. Ama telefonla veya çoklu tarayıcılar tercih edilebilir.
 • Diğer sosyal medya hizmetleriyle deneyelim. Birde video sitelerinde de bakalım. Özellikle YouTube’ dan.
 • Ekran kartınızdan kaynaklı çıkabilir. Sürücü yüklü değil veya sorunlu olabilir. 
 • Yardımcı bir oynatma programıyla bakınız.
 • Arka planda çalışanları durdurarak bakınız.
 • Windows 7′ de sık görülen sistemler için Windows 10 öneriyoruz. Tabi donanım yeterliyse.
 • Virüsle, eksik güncellemelerle ve sistem dosyalarıyla alakalı olabilir. Sistem geri yüklemenin çalıştırılması ve problemsiz bir zaman seçilmesini öneririz.

Herhangi bir sistemde tarihin yanlış olması sıkıntı doğurabilir. Birde internet hız testini yapınız. Ping sıkıntısı ve yüksek hızlı bir paket seçtiniz ama sorunlar yaşıyorsanız o zaman hızı az az düşürterek deneyiniz. Duruma göre port değişimini hizmet aldığınız yerden talep edebilirsiniz.

Twitch ses var görüntü yok siyak ekran hatası
Twitch ses var görüntü yok siyak ekran hatası

Twitch’te Ses Var, Görüntü Yok Sorunu: Çözüm Yolları

Twitch üzerinde canlı yayın izlerken veya yayın yaparken, sesin sorunsuz çalışmasına rağmen görüntüsüz bir deneyim yaşamak, kullanıcılar arasında karşılaşılan yayın sorunlarından biridir. Bu makalede, Twitch’te ses var ancak görüntü yok sorunuyla başa çıkmanız için önerilen adımları inceleyeceğiz.

1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin:

İlk olarak, internet bağlantınızın sorunsuz çalıştığından emin olun. Yavaş veya düzensiz bir bağlantı, Twitch yayınlarında görüntü sorunlarına neden olabilir. Modeminizi ve yönlendiricinizi kontrol ederek bağlantı durumunuzu değerlendirin.

2. Tarayıcı veya Uygulama Sorunları:

Eğer Twitch’i bir tarayıcı üzerinden kullanıyorsanız, tarayıcı sorunları nedeniyle görüntüde sorun yaşanabilir. Tarayıcınızı güncelleyin veya farklı bir tarayıcı deneyin. Twitch uygulaması kullanıyorsanız, uygulamayı güncelleyin veya farklı bir cihazda deneyin.

3. Tarayıcı Eklentilerini Devre Dışı Bırakma:

Tarayıcı eklentileri, Twitch yayınlarında görüntü sorunlarına neden olabilir. Tarayıcınızdaki eklentileri devre dışı bırakarak, sadece Twitch’i açarak sorunun kaynağını belirleyebilirsiniz.

4. Yayın Kalitesini Düşürme:

Görüntü sorunları yaşanıyorsa, yayın kalitesini düşürerek sorunu çözebilirsiniz. Twitch yayınlarında, ayarlarda “Çözünürlük” veya “Video Kalitesi” seçenekleri bulunur. Daha düşük bir çözünürlük seçerek, daha düşük bir bant genişliği kullanarak yayın kalitesini düşürebilirsiniz.

5. Flash Player’ı Güncelleme:

Eğer tarayıcınız Flash Player kullanıyorsa, Flash Player’ı güncellemeniz gerekebilir. Flash Player güncel değilse, görüntü sorunlarına neden olabilir. En güncel sürümü indirip yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

6. Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleme:

Bilgisayarınızdaki ekran kartı sürücülerini güncel tutmak, Twitch’te görüntü sorunları yaşamanızı önleyebilir. Ekran kartı üreticinizin resmi web sitesinden en son sürücüleri indirip yükleyin.

Twitch canlı yayında ses var görüntü yok sorunu için bunların yeterli olacağını düşünüyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir