USB OTG bellek nedir telefonda çalışmıyor nasıl kullanılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

USB OTG bellek nedir telefonda nasıl kullanılır gibi soruların eskiden çok sorulduğu zamanları hatırlıyoruz. Veri aktarımlarında tercih edilen bu aparat son yıllarda pek gündeme gelmiyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

OTG USB bellek, Android cihazlarda kablo kullanmadan veri aktarımını sağlayan yararlı bir aparat. Birde cihazlardan uyumlu olan bilgisayarlara bu aparat sayesinde veri aktarımı yapılıyor.

Dosya yüklemede şöyle kullanılıyor:

  • USB bellek bilgisayara takılıp ve mobil cihazlara aktarmak istenilen dosyaları bellek içerisine atılacak,
  • Bellekte OTG tarafı telefona takılacak,
  • Cihazınız OTG özellikle uyumlu ise dosyalar veya galeri gibi cihaz dosyalarının bulunduğu yer içerisinde hafıza kartına benzeyen bir simge görünecek,
  • Gerekli gördüğünüz dosyaların telefona aktarımı yapılacak.

OTG USB bellekler nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

Yeni sistem flash diskler OTG sistemiyle çalışırlar ve bunların çalışma sistemleri diğer flash disklerle aynı gibi görünse de aralarındaki fark içlerindeki Android driver bulunan chipset olarak görülüyor. Kablo yardımıyla diğer flash disklere bağlandıklarında çalıştırmazlar. Halbuki çalışma voltajları 5 volttur. Lakin flash diski normalde tanımaları gerekiyor ama driver olmadığından tanımazlar.

Uyumlu ürünler rahatlıkla okuma yazma görevlerini üstlenirler.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Aslında asıl adı OTG olarak tanınır ama mobil cihazlar bunlara telefonlar ve tabletler dahil cihazlar bir aygıt takıldığında onu tanıması gerekir. Tıpkı bilgisayarların tanıdıkları gibi ve eğer tanımazlar ise, o aygıtı çalıştırmazlar. Örneğin SD hafıza kartları gibi aygıtın tanıyarak var olmasını aynı kurala sahip işlevsellik çözecek.

OTG çalışma sistemleri

Bilgisayarların çalışma sistemlerinin çalışma mantığı ile aynı durumda olduğundan aslında buna şaşmamak lazım. SD hafıza kartlarında aynı sistemle çalışırlar onlarda drive ve sysbean drive mevcuttur.

Sistemlerde bir aksaklık durumu gördüğünde kullanılan cihaz ve yardımcı aracın incelenmesi gerekecek.

Herhangi bir OTG satın almadan önce gerekli araştırmaları birebir yapmanız gerekiyor. Uyum sorunları sık görülen bir üründür.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
USB OTG telefonda calismiyor
USB OTG bellek nedir telefonda çalışmıyor

USB OTG çalışmıyor veya görmüyor

USB OTG görmüyor ayrı bir konu olarak gördüğümüz gibi telefon OTG görmüyor diyenlerde oluyordur. İçeriğimizde neden görmüyor gibi olasılıklardan söz edeceğiz.

Kullanılan ara aparat, Windows veya Mac sistemlerinde doğru sürücü yüklenmiş olması gerekiyor. Tabi sistemdeki aksaklıkların bir çok sebebi de bulunuyor. Virüs bulaşmasından dolayı oluşan durumlar ve engelleyen yardımcı araçlar.

Daha önce OTG çalışıyordu ama şimdi çalışmıyor diyenlere en iyi önerimiz sistem geri yüklemenin çalıştırılması.

Yanlış sürücünün kullanılması veya orjinal yazılımın sistem uyumsuzluğuna yol açtığı zamanlar vardır. Lakin bazılarında ise doğru sürücü kurulu ama aksaklıklar çıkardığı oluyor. Örnek sistem donmaları veya resetlemeleri bu uyum sorununa işaret ediyor.

Sistemlerde yanlış şekilde kurulan şeylerin dolaylı yolla olumsuzluk çıkaracağını söyleyelim. Güncel sürücüler yüklü ama sorun çıkarmaya devam ediyorsa önceki bir versiyonu bulun ve kurun.

Tekrar yazıyoruz cihazınızın uyumlu olup olmadığını araştırmadan böyle bir ürünü almamanız gerekiyor. Artı belki modelden modele değişen bir durumlarda vardır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.