Windows 10 port açma resimli anlatım

blank

Bilgisayarda Windows üzerinde port açmak için hangi adımlar yapılır resimli anlatımla TCP / UDP portları açılmasını gösterdik. Modemde port açmak için hazırladığımız haberimize bakmayı unutmayın.

teknik destek

Bazı durumlarda Windows port açma işlemini yapmanız gerekebilir. Port açmanın çeşitli sebepleri vardır. Oyun oynamak için, FTP servere dönüştürmek için, torrent istemcileri için Windows güvenlik duvarında port açmak gerekiyor. Güvenlik duvarında port açma işlemini mecbur kalmadıysanız yapmayın. Sizin bu duvara zarar vermeniz demek aynı noktadan davetsiz misafirlerinde bilgisayarınıza girebileceği anlamına gelir.

Güvenlik duvarında port nereden açılıyor?

Port açma işini modemden de yapmanız mümkün oluyor. Ancak modemde her kullanıcı için ara yüzün farklı olması size biraz güçlük yaratabilir. Diğer yöntem ise bilgisayardan port açma işlemidir.

Güvenlik duvarında port nasıl açılır?

Yapmanız gereken ilk adım “Windows” ve “R” tuşlarına beraber basmak oluyor. Daha sonrasında küçük bir ekranda “çalıştır” sayfası açılır. Çalıştır sayfasında bulunan kutucuğa wf.msc yazın ve “enter” tuşuna basın. Bu işlemden sonra güvenlik duvarı sayfası açılacaktır. Sayfanın sol tarafında yer alan “gelen kurallar” kısmına sağ tıklayın. 

Sağ tıkladıktan sonra “yeni kuralları” seçin. Yeni kural sihirbazı açılır ve buradan “bağlantı noktasını” seçimini yapın. Bir sonraki adımda ise size kuralın TCP moduna mı yoksa UDP moduna mı uygulanacağını seçmenizi ister. Sonra ise belirli yerel bağlantı noktalarını seçin. İleri dediğinizde karşınıza çıkan ekrandan bağlantıya izin ver sekmesinin seçimini yapın. Sonra ki adımda sadece ileri demeniz yeter, değişiklik yapmaya gerek yoktur. Son açılan ekranda yeni kurala isim vermeniz istenir. 

Windows port nasıl açılır?

Windows port açma: Windows 10 port açma olarak hazırladığımız yazımızda Windows 8.1 ve Windows 7 işletim sistemeleri içinde aynı yolla port açmak adımları uygulanmakta.

Çalıştır’ a “wf.msc” ile giriş yapınız. “Genel kuralları” başlığına tıklayın. Yan taraftaki “Yeni kural” yazısına tıklayıp “Bağlantı noktası” seçeneğini işaretleyin. Açmak istediğiniz port numaralarını giriniz. Örnek 80, 8080, 34567, 9000 gibi…

Windows 10 port açma resimli anlatımWindows 10 port nasıl açılır resimli anlatımWindows 8.1 port açma Windows 7 port açma


Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 16:58

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!