Windows 11′ den Windows 10′ a geri dönemiyorum

Gökhan Torun
Yazar Gökhan Torun 4 Minimum Okuma

Windows 11′ den Windows 10′ a geri dönemiyorum sorunu bir dönem çok sık karşılaşılıyordu. Microsoft geçişlerden sonra belli bir süreye kadar dönüş hakkı vermişti. Lakin bu süre dolduktan sonra yeniden kuruluma gidilmesi gerekiyordu.

Ad imageAd image

Konumuzda, Microsoft’ un bir zaman dönüşe izin verdiğinde yapılması gereken adımları anlatacağız. Aynı zamanda yazı sonunda Windows kurulumuna yönelik önemli sayfaları paylaştık.

Windows 11′ den Windows 10′ a nasıl geri dönülür bilmeyenler için ufak bir paylaşım yapmak istedik. İçerikte birde Windows 10 dönemiyorum sorununu ele almaya çalışacağız.

Eski sürüme geri dönmek için ne yapmalıyım diyenlerin çok fazla olduğunu düşünmüyoruz. Sanırız yavaş yavaş geçişler devam ediyor. Bunun en büyük sebebi donanım gereksinimini biraz değişik bir şekilde karşımıza çıkarmaları.

Eski işletim sistemine geri çevirmek için belki belli bir zaman dilimi sunulabilir. Önceki sürümün güncelleme desteği ne zamana kadar verilir bilemiyoruz. Lakin onda şu an için bir dayatma getiremezler.

Ad imageAd image

Yeni sisteme geçiş yapanlar bu sürümden memnun kalmamaları durumunda önceki sürümlerine geri dönme imkanı Microsoft tarafında veriliyor. En kötü ihtimal sıfırdan bir daha kurulumla geri dönersiniz.

Microsoft, Windows 10′ a geçiş yaptıktan sonra sanırız 1 ay içerisinde tekrar eski sürüme geri dönme imkanı sunuyordu. Tabi onunda bir şartı vardı. Güncelleme dosyalarının silinmeden geçiş yapıldığında geri dönmek istediğinizde bu dosyalardan yararlanılıyordu. Kaldıranlar yeni kurulum yapmaları gerekirdi.

Windows 11′ den Windows 10′ a nasıl dönülür?

  • Masaüstünde başlat simgesine tıklayın,
  • Ayarlar alanında veya sağ altta yer alan “Hızlı İşlem Merkezi” seçeneğini kullanın,
  • “Tüm Ayarlar” olana geçin,
  • İlgili bölümde bulunan “Güncelleştirme ve güvenlik” yazısına dokunun,
  • Sol kısımdaki “Kurtarma” ve içerisindeki öneri seçeneği inceleyin.

Daha kolay ulaşmak için arama alanına kurtarma seçenekleri yazınız.

Gelen yönergeleri takip ediniz. Bilgisayarı önceki bir sisteme geri çevirmek için 20-40 dakika bir zaman alacaktır.

Uyarı olarak bilgisayarınızda önemli verileriniz varsa kesinlikle yedeğinizi almanız gerekiyor.

Ad imageAd image
Windows 11 yeniden kurulum 1
Windows 10′ nasıl geri dönülür
Windows 11 yeniden kurulum 2
Windows 11′ den Windows 10′ a geri dönemiyorum

Windows 10′ a geri dönemiyorum

Windows 11′ den Windows 10′ a geri dönemiyorum hatası alanların karşısına gelebilecek uyarıları aşağıya ekliyoruz. Çözümünde ilgili sebepler dikkate alınması gerekiyor.

Şu an değişen nedir tam bilemiyoruz. Normalde kullanıcıların hizmetine açılan yeni sistemde öncekine dönüş için bir güncelleme dosyaları oluşturulması gerekiyor. Bu varsa ve bilgisayarınızdan kaldırmışsanız ne yazık ki tekrardan bir önceki sistemi kurmanız gerekecek.

Yukarıdaki sıralamayı uyguladığınızda öncekine dönüş seçeneğini göreceksiniz. Bir ihtimalle sistem geri yüklemeyi çalıştırarak herhangi bir aksaklık çıkmışsa giderilebilir.

Microsoft tarafından geçişlerin kapatılması

Bunun için net bir bilgiye sahip değiliz. En azında hangi durumlarda geçiş hakkı veriliyor, şu an devam ediyor mu ve ne zamana kadar devam eder bilemiyoruz.

Dün yüklemeyle alakalı önemli bir paylaşımda bulunmuştuk. İçerikte kullanılacak bir bağlantıyla yükleme için gerekli seçeneklerin olduğundan bahsettik. İlgili bağlantının yardımla alakalı metinlere sahip olduğunu biliyoruz. Bunlardan yararlanmanızı önermekteyiz.

Sistemin zarar görmesi

Net şundandır diyemiyoruz. Aklımıza gelecek olanları sıralayacağız.

Şunları inceleyiniz:

  • Donanımda görülecek herhangi bir arızanın işlemleri aksatması mümkün.
  • Yazılımdaki sistem dosyalarının zarar görmesi.
  • Virüs olması olasılığı her zaman vardır.
  • Geçişlerde kullanılan yöntemin legal olmaması.
  • İşlemleri engelleyen bir durumun çıkması. Arka plandakileri inceleyin.

Bunlar örnektir ve anlaşılması için yazımıza ekledik. Çok farklı sebeplerde çıkması mümkün.

Microsoft’ a geri bildirimde bulunma

Legal sistem kullanıcılarının geri bildirimde bulunarak yardım alması gayet kolay. İster sistemdeki bildirim için kullanılan alanlardan yararlanılır, isterseniz resmi sitesindeki yardım sayfasından yararlanabilirsiniz.

Çok sık göremedik ama yardım blog sayfasına yazarak uzman görüşü alabiliyorsunuz. Uzan bağlantıyla destek hizmetini şu an içi veriyorlar mı bilmiyoruz.

Elinizde önceki sistemin imajı bulunmuyorsa, Win10 yüklemesini yaparken sizden istenilecek lisans anahtarını doğru girmeniz gerekiyor. Bundan dolayı işlemlerden önce Win11 çalışır durumdayken, ya manuel işlemlerde lisans bilgisine ulaşacaksınız, ya da yardımcı programların çalıştırılmasıyla gerekli bilgileri görüntüleyeceksiniz.

Sıradaki öneri konular:

Takip etmek:
2015 Yılında başladığım bu sektöre bir süre makale yazarlığı ve site editörlüğü yaparak sürdürdüm. Bir süre sonra YouTube kanalı açarak kısa sürede yüksek takipçi sayısına ulaştım. Şimdilik daha çok YouTube ile ilgilenmekteyim.