Windows 11 kendiliğinden yeniden başlatıyor reset sorunu

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Windows 11 kendiliğinden yeniden başlatıyor sorunu yaşayanların bir kısmında Windows 11 reset atıyor hatası baş gösteriyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İçeriğin konusunda Windows 11 kendiliğinden yeniden başlatıyor sorunun yanı sıra güncelleme tarafındaki olası başlatmalardan söz edeceğiz.

Son günlerde sık sık çıkıyor mu ya da nadir olan şey mi bunun cevabı önemli. Hatta bilmediğiniz herhangi bir sistem dosyası veya ayarları ile oynadınızsa bunlarından kontrol edilmesi gerekiyor.

Windows 11 kendi kendine yeniden başlıyor mu?

Bilgisayar kendi kendine yeniden başlıyor ise;

 • Sistem geri yüklemenin çalıştırılması en iyi test aracıdır. En azından işletim sisteminizle alakalı mıdır diye bu yöntem durumu netleştirir.
 • Donanım parçalarının kontrol edilmesi gerekiyor. Masaüstü bilgisayar kullananların CPU fanını ve varsa ekran kartı fanını kontrol etmeleri gerekiyor. Çalışma sorunu veya oturmama durumları yaşanma olasılığı var. Artı RAM uyumsuzluğu, aşırı ekran kartı ısınmaları veya bozuklukları.
 • Yüklü olan sürücülerin uyum göstermemesi.
 • Kurulu program veya koruma programlarının yol açtığı nadir durumlar.

Kullanıcıların en son yapmış olduğu neler varsa bunların gözden geçirilerek geri çevrilip denenmesi gerekiyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bilgisayar güncelleme sorunu

Güncellemeleri kapatılmasını istiyorum şeklinde yardım sorularının esasında sorulma nedeni sistemde yaşanan herhangi bir problemde çözüm olarak kullanmak. Bilgisayardan güncellemeler nasıl kapatılır resimli şekilde göstereceğiz.

İşlemleri resimli anlatımımız ile sizlere nasıl yapılacağını ve ne gibi durumlarda tercih edileceğinden bahsettik. İçeriklerimizde birbirini tamamlayan konuları görebilirsiniz.

Microsoft tarafından çıkarılan güncellemelerde bazen sistemin hataya düşmesine neden olan problemler görülebiliyor. Örnek önceki sistemde çıkan bir hatanın mavi ekranla sonuçlanmasına neden olduğunu belirtebiliriz. Mayıs sürümüyle gelen bir hatanın arkasından çıkarılan sürümlerin farklı uyarılara sebep oldu. Yazıcı yığılması problemi için yapılan bir güncellemeden sonra çıkan uyarı hakkında yazı sonunda hazırladığımız haberi incelemenizi öneririz.

Bilgisayardan güncellemeleri kaldırmayı neden önerdiğimizi aşağıda sıralayacağız ve son çıkanla alakalı da denenmesini önerdik.

Uzun yıllardır çok sayıda sistem sorunlarını bu yolla çözdüğümüz oldu. Bazen yazılımların kaldırılması bazen öneririm ve geri yüklemelerle çoğu hatanın ortadan kaldırıldığına şahit olmuşuzdur.

Güncellemeler nasıl kapatılır?

Güncellemeleri kapatmak isteyenlerin bir kısmı korsan sistem kullandığından dolayı kapatmak isterken, bir kısmının ise, gelen yüklemelerin olumsuz bir şeye sebep olma olasılığından dolayı durdurduğunu görüyoruz. Çok eski dönemlerde diskte yeteri kadar yer olmamasından dolayı kullanıma kapatıldığı zamanları hatırlıyoruz. Şimdilerde yakalanmamak için tercih ediliyor.

Güncelleme kapatma işlemi şu şekilde yapılır:

 • Başlatın yanındaki arama alanına “Update” yazdığınızda “Windows update ayarları” karşınıza çıkacak,
 • İlgili seçeneğin açılmasından sonra biraz aşağıya indiğinizde “Gelişmiş seçenekler” çıkacak ve içerisine girin,
 • Uygun gördüğünüz seçenekleri devre dışı bırakınız.
Windows 11 guncellemeleri 2
Güncellemelerin kapatılması

Diğer bir önemli yöntem ise;

 • Aramaya “Hizmetler” yazarak (Yerel) yazılı alanı açınız,
 • Standart olan bölümdekilerin içerisinde “Windows update” olanı bulunuz,
 • Üstüne sağ tıklama ile durdur yapınız. Garanti olması adına çift tıklayarak “Başlangıç türü” yazısının yanındaki alana dokunun ve “Devre dışı” olarak değiştiriniz.
Windows 11 guncellemeleri 4
Windows 11 kendiliğinden yeniden başlatıyor reset sorunu

Windows 11 reset atıyor sorununda güncellemeler neden kaldırılır?

Buradaki yöntemler ufak çapta çoğu hatanın iyileştirmesini sağlamıştır. Bunlar kullanıcıyla alakalı olanlar, sistemle alakalı ve Microsoft kaynaklı durumlardır.

1- Microsoft’ un çıkardığı yamalar veya sürümler. Çıkarılan paketlerin çoğu bir problemi ortadan kaldırmak ve bir kaç yenilikten ibarettir. Ama bazen tam tersi bir durumla karşılaşılabiliyor.

 • Sürümlerle çakışmaların olması.
 • Yapılan güncelleme içeriğinin bir şeyle uyumsuzluğu.
 • Bilgisayarın açılışına veya sistemin çalışmasını durduracak sıkıntıları çıkarması.

2- Bilgisayarda çıkacak olası arızalardan kaynaklı sıkıntılar.

 • Bilgisayarda kurulu bir veya daha fazla programın güncel olmamasından kaynaklı sorunlar.
 • Gelen sürümün yüklü olan programlarla uyumsuzluğu.
 • Driver çakışmaları veya yanlış sürücünün yüklenmesi sonucu mavi ekrana düşmesiyle sonuçlanan durumlar.
 • Donanım tarafındaki sorunlarda anlaşılması için yapılması gereken testler.

3- Kullanıcının bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu işlemler.

 • Sistem dosyalarıyla oynanması veya ayarlarının değiştirilmesi.
 • Güvenliğinden emin olunmayan yazılımların kurulması.
 • Manuel yapılan güncellemeler veya yanlış olanların indirilip yüklenmesi.

Windows 11 güncellemeleri kaldırma

Güncellemeler nasıl kaldırılır diyenlerin şunları uygulaması gerekiyor:

 • Denetim masasından “Program kaldır” seçeneğine dokunun,
 • Yan kısımdan “Yüklü Güncelleştirmeler” yazana girin,
 • Çıkan içerisinde son zamanlarda yüklenenleri kaldırınız.

Son görsel içerisindeki güncellemeler önceki işletim sisteminden alınmıştır. Lakin aynı bölümlerden işlem yapılmakta. Burada dikkat edeceğiniz en son yapılan güncellemelerin kaldırılması olacak.

bilgisayardan güncellemeler nasıl kaldırılır
Windows 11 güncellemelerin kaldırılması

Güncellemeler kalkmıyor mu?

Aklımıza gelen genelde sistemdeki arızalar, virüs etkeni ve kullanıcıların yaptığı yanlış şeyler.

Yüklü olan programların ve önceki yüklemelerin sorun çıkarma olasılığı her sistemde olur. Biz genelde önceki yüklenen güncellemelerin ve sistemi yeniden başlattıktan sonra tekrar yapılmasını öneriyoruz. Tabi bir kaçını kaldırarak deneyiniz.

Virüs bulaşan sistemlerde yükleme sırasında ya durdurulur ya ilgili bölüm pasif hale gelir. Bir çarpı işareti çıkar ve yapılamayacağını söyler.

Her türlü aksaklıkta sistem geri yüklemeyi çalıştırmanızı öneriyoruz. Problemin olmadığı bir zamanı seçmeniz ve sonrasında gerçekleştiğini belirten bir mesaj gelmesiyle sorunun çözüleceğini umuyoruz.

Windows 11 kendi kendine yeniden başlatıyor adlı resimli anlatımın sorunsuz yapılıp yapılmadığını test etmek adına sisteminizi yeniden başlatarak deneyelim. Sık sık Windows 11 reset atıyor şikayetinde bulunanların kesinlikle donanım kontrolünde bulunması şart.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.