Windows 11 şifremi unuttum kaldırma ve şifre kırma

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Bilgisayar açılış şifremi unuttum diyenler, Windows 11 şifre kırma programı olarak deneyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Microsoft, Windows 11 testlerine devam ederken bizde ara ara yeni sistemle alakalı olası sorunlarda çözüm için ne gibi işlemlerin yapılacağından bahsediyoruz. Sistemlerde yaşanan bu problemlerde uygulanan adımların çoğu denenmiş ve sorunsuz şekilde çözüme ulaşıldığı belirtebiliriz. Yazılarımızda herhangi bir şeye kalkışmadan önce ne gibi bir sorunla karşılaşıldığının analizinin yapılması gerektiğinden bahsediyoruz. Belki ufak bir düzenleme ile sorun ortadan kalkacağına farklı sorunları çıkarmaya neden olabilirsiniz.

Gelelim konumuzun içeriğine. Burada açılış şifresini kaldırma dışında birde pin nasıl kaldırılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Oturum açarken alternatif giriş yöntemlerinden biri olarak kullanılmakta. Aşağıda vereceğimiz önerimizle bu sorununda yanıtını bulacağınızı düşünüyoruz.

Windows 11 şifremi unuttum

Oturum şifreleme bazen kişinin kendi isteği ile yapılırken, bazen de sistemin zorunlu gibi ekrana çıkarmasından dolayı aktifleştirilebiliyor. Günlük yaşantımızda çok sayıda şifre kullanırız. Bazıları bir iki tane ile tüm alanı idare ederken, bir kısım her oturum ve her platformda ayrı parola kullanabiliyor. Çoğumuz az veya çok bazı platformların parolalarını geçici veya kalıcı olarak unutabiliyoruz. Özellikle sık yanlış şifre girilmesinden dolayı ek bir güvenlikle karşılaşabiliyoruz.

Unutulan parolalarda kullanacağınız bir yöntemi sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduk.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bundan 8-9 yıl önce pek bu yöntemi kullanan olmazdı. Windows 7 sistemlerinde güvenli modla sistemi açarken kullanıcı alanına administratör şeklinde yazıp erişim yapıyorduk. Tabi bu alan şifrelenmemişse, bu şekilde girmenize izin veriliyor.

Sonra şifresini unuttuğunuz kullanıcı hesabının parola alanına girip, yeni bir şifre oluşturulurdu. Bu son sistemde bir ihtimal deneyebileceğimiz bir adım.

Windows 11 şifre kırma

Windows 11 şifre nasıl kırılır şeklinde aramaları yakın zamanlarda göreceğimizi düşünüyoruz. Tabi bizim burada bahsettiğimizin dışında farklı amaçlarla arama yapanlarda olacak. Full sürüm yapmak için veya birinin sistemine girmek isteyenlerde olacaktır. Lakin bizim anlatımımız sadece kullanıcılarının sistemlerinin parolasını unutmasından dolayı yardım amaçlı olacak. Daha detaylı olanlara girmeden gerekli adımları anlatacağız.

Çok eskiden beri kullandığımız önemli yazılımlardan biri ile bu işlemi yapacağız. Kullanacağımız yöntem Windows 11 şifre kırma programı olarak değil de çoğu sistemde kullanılan yöntemlerden biri olduğunu belirtelim.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Şifre kırıcı programın kullanımı

Açılış şifresi nasıl kaldırılır sorunuz için yapacaklarınız şunlardır:

 1. Elcomsoft system recovery programını bilgisayarınıza yükleyiniz.
  1. İşlemler için yedek bir bilgisayar bulunuz.
 2. İndirilen programın formatı ISO halinde be bunu flash belleğe aktarmanız gerekiyor.
  1. Bunun için yazılımın önerdiği veya Rufus tarzı programlardan yararlanabilirsiniz.
 3. Şu an kullanılan sistemin destek yazısı görünmüyorsa, Win 7 ile devam edeceğiz.
  1. Önemli olan 32 veya 64 Bit olanla işlem yapınız.
 4. Aktarım tamamlandıysa gelelim sistemde test etmeye.
  1. Bilgisayarın USB portuna belleği takınız.
  2. Açılışta USB görünmüyorsa ya da direk sistem açılıyorsa o zaman bios ekranına girip açılışı USB olarak seçiniz.
 5. Çıkan ilk iki veya üç seçenekte ileri yani next ile devam ediyoruz.
  1. Sonraki bölümde mevcut kullanıcı adınıza tıklayıp işlem yapınız. Olmazda “Administrator” yazanla devam edeceğiz
  2. Ekrana “Password” alanı geldi ise buraya yeni parolayı yazıp “Apply” ile işlemimizi tamamlayacağız.

Burada bazen kullanıcı adının üzerinde işlem yapılamadığında administatör olanla devam ederseniz o zaman açılışta kullanıcı adı bunu yazıp belirlediğiniz parola ile işleminizi tamamlayacaksınız. Sonra yeni bir oturum veya mevcut olana girip parola ataması yapabilirsiniz. Yani parolasını unuttuğunuz hesaba yeni şifre ataması yapmış olacaksınız.

İlk görselde sistem nereye kurulu ise onun üstüne tıklatınız. Aşağıdaki görsele gelene kadar bir kaç görsele daha denk geleceksiniz. Oralarda sadece “Next” butonuna tıklayacaksınız.

Windows 11 şifremi unuttum kaldırma ve şifre kırma
Windows 11 şifremi unuttum kaldırma ve şifre kırma

Burada kaç tane oturum hesabı varsa o ekrana gelecek. Önce mevcut unutulana dokunun ve duruma göre ikinci denemenizde adminis.. olanla işlem yaparsınız.

media 75
Windows 11 şifre kaldırma

Son alandaki boş ekrana belirlemek istediğiniz parolanızı yazacaksınız.

media 79
Windows 11 şifre kırma

Sıfırlama flash diski oluşturma

E. S. Recovery programı kolay şekilde ön yüklemeye hazır şekilde desteğe sahiptir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO formattaki şifre kırıcı yazılımı, önerdiğimiz programla CD’ ye ya da flash belleğe aktarabilirsiniz. Kopyalama sırasında bilgisayarda herhangi bir işlem yapmamanızı öneririm.

ISO şifre kırıcı programı sorunsuz aktardıysanız, bilgisayarınızı USB veya CD seçeneği ile açınız. (Bios ayarlarından boot seçeneklerinden) Veya bilgisayar açılırken klavyeden kısayol tuşları ile bu seçenekleri seçebilirsiniz. Bu adımları geçtiyseniz aşağıdaki resimli anlatımımızı inceleyerek, Windows 10 açılış şifresini kırma işlemini çok kolay yapacaksınız.

Windows 11 şifre kaldırma sorunu

Şifreyi kaldıramıyorum hatası alıyorum diyenler oluyor mu? Akılımıza gelen yukarıdakilerin yanlış yaptığı.

Kullanıcıların sistemlerinde ek bir korumanın olası mümkün. Örnek bazı markalı bilgisayarlarda bu durum olabiliyor.

Microsoft açılış şifresini unuttum sorununda ilk kullanılan Microsoft e-posta hesabı oluyor. Yani Outlook veya Hotmail tarzı bir e-posta hesabınızla bu sistemde oturum açmışsınızdır. Sanırım bazıları kafadan atarak bir e-posta ile işlem yapabiliyor. Ya da bir yakınınız hesabını kullanıyor ve artık erişimi olmadığından sıfırlama adımlarında kalıyor.

 • PC için alınan bir yedek varsa bu tercih seçeneğinde yer alır.
 • Sistem onarımı ile devam edip bir seçenek çıkacak mı bakınız.
 • Sistem geri yüklemeye onarımdan ulaşıp eski bir kaç tarih kullanılması gerekiyor.
 • Şifre kırma programı tekrardan kullanınız.

Unutmadan yukarıdaki programı isterseniz CD ortamına da aktarabilirsiniz. Bir çok sistemde pek artık kullanılmadığından bunu önerdik. Laptop açılış kilidini kaldırmak için açılış seçeneklerine göre birini tercih edebilirsiniz.

Windows 11 şifre kırma güncel notlar

Windows 11 şifre kırma programının güncel görünümünde biraz değişim oldu. Aynı zamanda çoklu seçenekler çıkıyor.

 1. Seçeneklerden C seçilecek ve sonrasında SAM (Local user database) ile devam edilecek.
 2. Change local user account ile devam edin.
 3. Sonraki menüde bir değişiklik yapmadan Next ile devam edin.
 4. Ekrana kullanıcı bilgileri gelecek. Sıfırlamak istediğiniz kullanıcının üzerine tıklayın ve bekleyin.
 5. Aşağıda hareket eden yeşil seviye sürekli gidip gelecek. Next butonu aktif olana kadar bekleyin.
 6. Sıfırlayacağınız kullanıcının üstüne dokunun ve Next ile devam edin.
 7. Ekrana şifre kırıcı programın teması gelecek. Boş bir ekranda 3-5 dakika veya daha fazla bekleyebilirsiniz. Sonrasında şifre sıfırlayacağınız alan açılacak.
 8. Kullanıcı adınızın altında ******* olan yere yeni şifrenizi girin ve onaylayıp sonlandırın.

Windows 11 şifremi unuttum ne yapmalıyım diyenler için umarız yararlı bir makale olmuştur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir