Windows 11 WhatsApp donuyor açılmıyor sorunu

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Windows 11 WhatsApp donuyor açılmıyor sorunu yaşayanların bir kısmı sistemlerindeki güncellemelerden alakalı olduğunu düşünüyoruz. Birde hala sistemin tam oturduğunu düşünmüyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İçeriğimizde önce WhatsApp Windows 11′ de açılmıyor sorununa cevap vereceğiz. Sonrasında geçmişte yayına aldığımız bazı gelişmeleri bu başlık altında toplayacağız.

Yeni işletim sisteminin zaman zaman sorun çıkardığı konulardan biri uygulamaların düzgün çalışmaması. Biz bunu Windows 10′ yaşıyoruz. Anladığımız kadarı ile sanki uygulamalardan bazıları beta gibi çalışıyor.

Bilgisayarda WhatsApp sohbeti sırasında donmalar yaşanıyor mu? Bilgisayarda WhatsApp donma sorunu Windows 10′ da yaşanmakta. Yine WhatsApp Windows 11 donma olasılığı bulunmakta. Tabi dediğimiz gibi kullanılan donanımla alakalı olma olasılığını da unutmamalıyız.

Windows 11 WhatsApp donuyor sorununun sebepleri

Windows 11 WhatsApp uygulamasında donma sorunu genelde sohbet sırasında oluşuyor. Yaptığımız teste göre karşılıklı yazışma bittiğinde bir süre yazışmadığınız sıra size mesaj geldiğinde cevap vermek istediğiniz sıra donma sorunu oluşuyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Yakın bir zamanda sanırız ekrana gelen güncelleme uyarısından sonra gerekli güncellemeyi yaptığımızda bunla karşılaştık. En azından biz buna yoruyoruz. Daha önce pek uzun soluklu bir sorunla karşılaşmadık. Lakin bu WhatsApp donma hatası baya bir zamandır devam etmekte.

Windows 11 WhatsApp donma sorununa neden olan etkenler:

  • Uygulamaya gelen güncellemelerin sorunlu olması veya uyumsuzluk oluşturması.
  • İşletim sisteminin sürümü ile alakalı olması veya yayına alınan güncellemeden de alakalı olması.
  • Yüklü olan bir programın sorun çıkarması.
  • Bilgisayardaki antivirüs veya koruma programının buna neden olması.
  • Virüs bulaşan sistemlerde yaşanma olasılığı bulunmakta.
  • Sistemin tarih ayarının yanlış olması çok sayıda probleme sebep olması.

Windows 11 WhatsApp açılmıyor ve donma sorunu için çözüm

Üst başlıkta yer alan olasılıklara bakarak uygulayacağınız adımlar belli. Bunların denenmesinden sonra ne yapmanız gerektiğini aşağıya ekleyeceğiz. Lakin net çözüme ulaştıracağından emin değiliz. Kendimiz için uyguladığımız yöntem şimdilik çözüm sağlamış gibi duruyor.

Normalde beta kullanımlarında bir çok sorun dolaylı yaşanması olasılığı var. Lakin biz ise beta’ ya geçerek yaşadığımız aksaklığı geçici çözdük gibi. Sizde belki tam tersi bir durum olacak. Beta kullanımlarında yaşanan olumsuzluklar için normal sürüme geçiş daha sağlıklı olacak.

Sonradan yüklediğiniz bir programın buna neden olması olasılığı için gerekli denemeyi yapın. Duruma göre sistem geri yüklemenin çalıştırılması kökten sorunu ortadan kaldıracaktır.

Unutmadan Microsoft Store’ dan WhatsApp’ ı güncellemeyi deneyin.

Windows 11 WhatsApp donuyor 1
Windows 11 WhatsApp donuyor açılmıyor sorunu

WhatsApp için sistem geri yüklemeyi çalıştırma

Arama alanına yazmanız gereken kelime görselde yer alıyor. Sonrasında sorunun olmadığı bir güne döndürmek sureti ile sorunun düzeleceğini düşünüyoruz.

Windows 11 WhatsApp donuyor 2
Windows 11 WhatsApp açılmıyor hatası

Tarih alanı çıkmaz veya çoklu seçenekler yer almazsa aşağıdaki diğer geri yükleme noktasındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacak.

Windows 11 WhatsApp donuyor 3
WhatsApp Windows 10 donuyor sorunu

Bunların denenmesinden sonra devam eden problemler için geliştirici desteği almanızı öneriyoruz. Her iki taraf içinde bir destek talebi oluşturun.

WhatsApp yeniliklerinde değişimler

Aşırı hayatımızda yeri olan uygulamaların başını çeken WhatsApp önemli bazı değişimlere gidiyor. Hem sorun onarımları hem yeni çıkacak planlanan eklerle uzun zamandır olmayan bir kaç değişimle karşılaşacağız. Geçtiğimiz aylarda çıkan görüntülü konuşmalarda kişi sayısının arttırılması büyük önem arz etmişti. Bize göre yeterli gibi duran görüşme sayısı farklı bir uygulamayla daha fazla kişiyle buluşacak. 

WhatsApp, web sürümüne önemli bir yeniliği getirmeye hazırlanıyor. Daha önce karanlık modu yayına aldı ve yine bir dizi düzenlemeleri yayınladı.

Hem mobil hem bilgisayar sürümüne yönelik gelişmelere şahit olduk. Değişimler kullanımlara yönelik alınan geri bildirimlere göre şekillenmesi mümkün.

Hem mobilde hem masaüstünde değişimlerle karşılaşacağımız güncellemeyi iple çekiyoruz. Bilgisayar kullanımda değişimin uzun zamandır gerektiğini vurguluyoruz ve bakalım gelecek sürümlerde ne gibi değişimlerle karşılaşacağız.

Sahte haberlere karşılık atılan adımlar

Sahte haberler için WhatsApp web’ de ara özelliği şu aralar test aşamasında. Daha önce çıkarılan düzenleme önemli oranda işe yaramıştı.

Sahte haberler nedeniyle yakın bir zamanda alınan bazı önlemlere bir yenisi ekleniyor. Bir ara gelen mesajları 5 kişiye kadar iletme sınırlamasını getiren WhatsApp şimdide gelen haberlere web’ de ara eklemeyi düşünüyor.

Gelen haberin doğruluğunun araştırılması için web’ de ara seçeneğini test eden şirketin yakında bu özelliği kullanıma açabilir.

Sahte haberlerle uğraşan geliştirici daha neler yapılabilir şeklinde planlamalar yapıyor. Bir önceki önleme göre bu tarz haberlerin sayısında %25 azalma olduğu görülmüş. Yeni özelliğin çok daha etkili olacağını düşünmüyoruz ama bir katkısı olacağı aşikar.

Mesajın üzerine dokunduğunuzda doğruluğunun anlaşılması için öneri arama seçeneği sunulacak. Dokunulduğunda öneri tarayıcıyla yönlendirilerek arama ekranı gelecek.

WhatsApp sürüm yükseltmeye uyumlu olan cihazlarda gelecek yenilik önce Android’ de test edilir ve sonrasında iPhone’ da kullanıma sunulabilir.

Uygulamada yayına alanına özeliklerin çıkmama durumu için kontrol edeceğiniz şeyler şunlar:

  • Güncel sürüme kavuştuğunuzdan ve cihazın desteklediğinden emin olsun.
  • Telefonun yakın zamanda kapatılıp açılmadığından dolayı sorun yaşarsınız.
  • Hesabınızla alakalı mı diye farklı bir cihazda ve cihazınızda farklı hesapla deneyin.
  • Cihaz yurt dışından alınmışsa ilgili ülke cihazlarına biraz geç ulaşacaktır.

Windows 11 WhatsApp açılmıyor için en iyi işlemleri yukarıya ekledik. Umarız yaşadığınız sorun için makalemiz çözüm sunar. Bir önceki konumuz WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor adlı içeriğimizi kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak