Android internet paketinde kota sınırlama nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Android işletim sisteminde kullanıcıların kullandığı internet paket hizmetini kontrol altına alabilecekleri internet kota sınırlama nasıl yapılır? Cevabı yazıda.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Hayatımızın su, hava ve yemekten sonra en önemli ihtiyacı haline gelen internetin, günlük ihtiyaçlarımızın karşılanmasında en çok kullandığımız araçlardan olan akıllı telefonlar ile birlikte kullanım oranı da kat ve kat artmaya devam ediyor.

Türkiye’deki operatörlerin kullanıcılara sunduğu internet paketi seçenekleri ise bazen kullanıcılara yetmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda internet kotasını dolduran kullanıcıların bazılarının interneti ciddi oranda yavaşlarken, bazı kullanıcılar ise faturalarında sürprizle karşılaşabiliyor. Bu gibi durumlardan kaçınabilmek için Android işletim sisteminde dahili internet kota sınırlama özelliği bulunmakta.

Avea, yani Türk Telekom, Turkcell’ de ve Vodafone operatörlerinde bazı paketlerde internet aşım ücretleri, 5 Kr/MB ile 0,00492KR/KB gibi ücretlendirmeye neden olabiliyor. Her ne kadar bazı tarifelerde duran veya aşımsız internet tarifeleri olsa da adil kullanımdan dolayı düşen internet hızı pek memnun etmeye bilir. Tabi dediğimiz gibi bazı tarifelerde.

İnternet paketini sınırlama getirme

Oldukça basit olan, ancak kullanılmadığı durumlarda rahatsız edici sonuçlar açabilen 3G / 4.5G internet kotasının ayarlanabilmesi ve 1 Nisan 2016 ile 4.5G internet hizmetinde paket aşım sorununu önlemek için, aşağıda bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Uyarıda bulunmak adına bu işlemler çok nadir sonuçsuz bırakabiliyor. Cihazın yazılımda oluşmuş bir hata veya yetkilendirmede yaşanan kararsızlık nedeniyle uyarı ekrana gelmeyebiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İnternet kullanımına sınır getirme resimli anlatımın zamanla Android yazılımdaki sürümlerin değişmesiyle farklı bölümlerde çıkabileceğinden mantığını kavramanız yeterli olacak. İlgili doğru seçeneğe cihaz ayarlarını kurcalayarak zaten bulacaksınız. www.andronova.net

Adım 1: Telefonunuzdan Ayarlar > Veri Kullanımı bölümüne girin.

Android internet paketinde kota sınırlama nasıl yapılır?

Adım 2: Veri kullanımı bölümünde, 3G internet kullanımı için, tarih olan bölümde fatura kesim tarihi aralığını girin.

Android internet kota sınırlama

Adım 3: Ardından, 3G internet paketinizin boyutuna göre, üst limitin biraz altında olmak kaydıyla internet kotası ayarlayın. Örnek olarak, eğer internet paketiniz 4GB ise, 3.9 GB olarak ayarlamanız, limiti aşmanızı engelleyecektir.

Adım 4: Ayrıca, internet kotanız dolmaya yaklaştığında uyarı alabilmeniz için de, uyarı limitini 3.5GB olarak ayarlayın.

Bu sayede 3.5GB kullandıktan sonra, işletim sistemi size uyarıda bulunacaktır. Bu yöntemi 4.5G hizmete girdikten sonrada, eğer 4.5G kullanıyorsanız yine düşünebilirsiniz. Bu bölümde aynı zamanda hangi uygulamanın ne kadar internet kullandığına yönelik faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir