Android Smart TV Google Play Açılmıyor Çalışmıyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Android Smart TV Google Play açılmıyor sorunu bir çok eski modelde sık yaşanan problemlerden biridir. Normalde boş alanın yetersiz kalmasından ve yazılım bozukluklarında çok yaygın görülmekte.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Google Play Store televizyonda açılmıyor şikayetlerinin çoğu artık yazılım desteğinin sonlandırıldığı modellerde görülmekte.

Bazı sitelere Google Play televizyonda çalışmıyor hatası çıkıyor şeklinde yazanları görüyoruz. Çıkan bilgi mesajı veya kodu nedir bunu yazmadan yardım isteyenlerin alacağı cevap genelde uygulanan adımlar oluyor. Net açıklamanın yapılması adına çıkan metnin tam yazılarak cevap aranması gerekmekte.

İlk bakacağınız şeyleri aşağıya ekliyoruz. Sonrasında çözümde ne gibi adımlar atmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 • Uyarı sürekli mi çıkıyor yoksa nadir mi bunun cevaplanması gerekiyor. Artı ne yaparken çıkmakta bu da önemli bir detay.
 • TV’ nin fişinin çıkarılmasından sonra çözüm sağlanıyor mu?
 • Güncelleme desteği devam ediyor mu ve şu an güncel versiyonda mı?

Televizyonda Neden Google Play Açılmıyor?

Televizyonda neden Google Play Store açılmıyor şeklindeki araştırmaların çoğu net bir sonuca ulaşmıyor. Yukarıda bahsettiğimiz alınan uyarı metninin ne olduğunu bilmeden yazacaklarımız tüm olası durumları kapsamakta.

Android TV Google Play açılmıyor sorununda kontrol edeceğiniz hususlar şöyle:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Sonradan kurulan uygulamaların incelenmesi gerekiyor. (Sorun çıkaracak uygulamaların bulunması)
 • TV’ nin arka planında çalışanlardan birinin buna neden olması mümkün.
 • Virüs kavramının burada da kendini gösteriyor.
 • Versiyonun çok eski olması veya artık desteğin sonlandırılması.
 • Boş alanın sistemin çalışması için yeteli görülmemesi.
 • Gelen bir güncellemeyle ortaya çıkması.
 • Servis veya yazılım bozuklukları.
 • Oturumun engellenmesi veya yanlış bilgilerle giriş denemeleri.
 • Şüpheli görülen oturum algısı.

Bunlara çok daha fazla seçenek ekleyebiliriz. Lakin bu bilgi amaçlı olarak hazırlandığından dolayı bizim çözüm alanındakilere dikkat etmemiz daha mantıklı olacaktır.

Smart TV Google Play Nasıl Açılır?

İşlemlerin sırasıyla yapılması ve sonrasında duruma göre yetkili servisiyle iletişime geçmenizi önereceğiz.

 1. Öncelikle fişin çıkarılarak biraz bekletilmesini öneriyoruz. Fişin takılmasından sonra açılmasının beklenmesi gerekiyor.
 2. Boş alan kontrolü ve biraz yer açılmasını öneriyoruz.
 3. TV tarih ayarının doğruluğundan emin olunuz. Normalde bu bir çoğunda farklı farklı problemleri çıkarabiliyor.
 4. Uygulamaların ve sistemin yazılımının güncellemesi olup olmadığını kontrol edelim.
 5. Yüklü olan herhangi bir uygulamanın çıkardığı aksaklığın giderilmesi için kaldırılması şart.
 6. Google Play’ ın güncellemelerinin kaldırılması işe yarayabilir.
 7. Oturumun herhangi bir alandan çıkışa atılmasını öneririz. Test adına Google hesabın şifresini bir tarayıcıdan değiştiriniz. Böylelikle sizden yeni şifrenizle oturum açmanız istenilecek.
 8. Google oturumunuzu çıkışa atın ve farklı bir Gmail hesabı ile oturumunuzu açınız.
 9. Google Play’ ı kaldırın ve internetten eski olan bir versiyonu indirip flash bellek kullanarak yükleyiniz. Eğer direk USB içerisinde dosya çalışmıyor ise, o zamanda dosya yöneticisi uygulaması kurup, onun içerisinde indirdiğiniz APK dosyasını çalıştırabilirsiniz.
 10. Televizyonları fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekebilir.
 11. Yazılım kısmında kaldırılabilecek seçenekler varsa yapınız. Yoksa güncel olan versiyonla tekrardan kurulum yapınız.
Android Smart TV Google Play acilmiyor
Android Smart TV Google Play açılmıyor

Yazılım ve Uygulama Sorunları

Kullanıcıların bir çoğu YouTube ve Google hizmetlerinden alakalı sorunlar için yardım istiyor. Çok sık aksaklık yaşatan ürünler genelde eski modeller oluyor. Yazılım desteğinin sonlandırılmasıyla beraber bir çok problemle karşılaşılması mümkün.

Test adına kurulu olan çoğu uygulamanın kaldırılmasıyla gerekli testleri yapabilirsiniz. Eski versiyonlarla denendikten sonra kullanmak istediğiniz uygulamaların alternatifleri ile geçici bir çözüme ulaşabilirsiniz. Örnek YouTube desteklemiyor ama muadili dediğimiz bir uygulama üzerinden tüm videoları izleme imkanına sahipsiniz.

Dışarıdan yükleyeceğiniz tüm uygulamaları dosya yönetici yardımıyla yapabilirsiniz. Normalde çoğu ürün buna izin vermediğinden yardımcı araçlarla işlem yapılır. Örnek biz Philips televizyonda bunu uygulamıştık ve başarıya ulaşmıştık. Lakin bir arkadaşımız farklı sisteme sahip üründe bir türlü yol alamamıştı. Örnek Samsung’ ın kendi işletim sisteminde (Tizen) her türlü desteği bulamıyorsunuz. Hele hele LG için bu çok daha zor bir hale dönüşebiliyor.

media 2273.jpg
Smart TV Google Play çalışmıyor

Yukarıdaki örnek resimde yer alan “Genel ayarlar” ve “Android ayarları” alanına girdiğinizde çok sayıda kullanmanız gereken adımlar var. Bu seçenekler örnek bir Vestel TV’ de ayrı başlıklarla karşımıza gelebiliyor.

Değiştireceğiniz her türlü seçeneği daha sonra tekrar değiştirmek adına unutmamanızı öneriyoruz.

Google Play’in Eğitim Bölümü

Google, Google Play Store’un eğitim bölümünün resmi duyurusunu mayıs 2013′ de düzenlediği geliştiriciler konferansında yapmıştı. Daha önce okullara dağıttığı ücretsiz Chromebooks ‘larla eğitime kayıtsız kalmadığını gösteren Google, Google Play’in eğitim bölümünü resmen hizmete başlattı. Eğitim bölümü birkaç aydır zaten Amerika’da bazı pilot okullarda uygulanıyordu. Google bu hizmeti tüm Amerika’da ilk ve orta dereceli okulların geneline yayıldığını bildirdi.

Google Play Eğitim bölümüne dahil edilecek uygulamalar geliştiriciler tarafından öğretmenlere teklif edilecek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygulamanın eğitim bölüme aktarılmasının önü açılacak. Hizmetin başlamasıyla birlikte geliştiricilerin eğitim odaklı uygulamalara daha fazla yönelmesi de amaçlanıyor.

Öğretmen-öğrenci-veli ve hatta geliştirici açısında oldukça faydalı olacağa benzeyen eğitim bölümünde derslere yardımcı olacak yararlı uygulamaların indirilmesi sağlanacak. Servis içerisinde ücretli ve ücretsiz uygulamalar da yer alacak. Ücretli uygulamalar için ödeme okul tarafından oluşturulan ortak bir hesap üzerinden sağlanacak. Öğretmen ayrıca herhangi bir uygulamayı aynı anda sınıftaki tüm öğrencilerin tabletine kurabilecek.

İlk aşamada sadece tabletlere özel olan bu bölümde öğretmen ve öğrenciler eğitim içerikli videolara da erişim sağlayabilecek. Eğitim için Google Play hizmetinin kademeli olarak dünya geneline sağlandı.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.