ARM, Galaxy S II’den 10 Kat Daha Fazla Performans Vaad Eden Yeni Grafik İşlemcisi T658′i Duyurudu!

İngiliz yonga üreticisi ARM‘ın başkanı Tudor Brown, bugün yeni grafik işlemcileri T658‘i tanıttı! Süper telefonlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı televizyonlar için tasarlanan çok çekirdekli son teknoloji bu GPU, Samsung Galaxy S II‘de de yer alan ve pazarın en hızlı grafik işlemcisi ünvanını uzun süre taşıyan Mali T400MP modelinden 10 kat daha fazla performans vaad ediyor.

Performansın yanı sıra enerji tasarrufu da sağlayan T658, Samsung‘un 2012 yılında duyurması beklenen Galaxy S serisi üçüncü akıllı telefonuna güç verecek olan Exynos işlemcisinde kullanacağı T604 grafik işlemcisinden ise 4 kata kadar daha fazla işlem gücüne sahip olabiliyor.

T604′ün önderlik ettiği Midgard GPU mimarisiyle üretilecek olan yeni grafik işlemci, 8 çekirdeği yapısında ihtiva ediyor. Halihazırda Samsung, Fujitsu, LG ve Nufront, ARM’ın iş ortakları olarak bu platformu destekleyeceklerini bildirdiler. 2012-2013 yıllarında ARM’ın yeni nesil grafik işlemcisinin pazardaki yerini alması bekleniyor.

ARM’ın big.LITTLE işlemci teknolojisiyle bir araya getirdiği ARM v7 ve ARM Cortex-A15 çipsetleriyle uyumlu çalışabiliyor. Üstelik Microsoft‘un DirectX 11 grafik programlama arayüzünü de destekliyor.

media 17592

Bilgisayar kalitesinde oyunları mobil cihazlarımıza taşıyacağı belirtilen ARM’ın yeni yapımı için en az 1-2 yıl beklememiz gerekecek. Samsung ile sıkı bir dostluk kuran ARM, yeni nesil grafik işlemcisini muhtemelen Galaxy S4‘e yetiştirecektir. ARM v8 mimarisi ile de uyumlu olan T658, gelecekte nasıl akıllı telefon veya tablet bilgisayarlara sahip olacağımızı gösteriyor.