Bilgisayarın saati geri kalıyor tarihi değişiyor

Andronova
5 Minimum Okuma

Yoğun olarak kullanılan Windows 10′ da zaman zaman karşılaşılan sorunlardan biri olan bilgisayarın saati geri kalıyor sorunu sizde de çıktı mı?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bilgisayarın tarihi değişiyor sorunu bir zamanlar ara ara karşımıza çıkan sorunlardan biriydi. Şimdilerde genelde eski bilgisayarlarda yaşanmakta. Bunun temelinde ise pil sorunu ya da sistem sorunları yatıyor.

Ülkemizde son alınan kararla uygulanan kış saati muhabbeti nedeni ile artık saatlerde değişim yapılmakta. Lakin buna rağmen sanki otomatik saat ya da tarih değişimi oluyormuş gibi hissediyoruz. Bu bazen mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda ilgili ayarlardan kaynaklı olduğu anlar vardır. Bir sistem güncellemesinin yol açtığı olumsuz bir durumda olacağı gibi uzun süreli açık olan sistemlerde de yaşanır.

Tarihle ilgili “Ayarlar” bölümünde bir değişiklik yaptıktan sonra bu durum ortadan kalkar. Ancak bu prosedürleri sağlamamıza rağmen, otomatik zaman ayarı bilgisayar kullanıcıları için çok elverişsiz olacaktır. Yazıyı bütün ele aldığınızda bilgisayarın saati geri kalıyor sorununa yanıt vereceğini göreceksiniz.

Windows 10 tarihi değiştirme resimli anlatım

  • Denetim masasından “Tarih ve saat” (Tarih bölge) yazılı alana girin,
  • Açılan bölümdeki üst başlıklar arasından “İnternet saati” alanına geçin,
  • Bölümdeki “Ayarları değiştir” alanına tıklayın,
  • Sunucu yazısının yanındaki alandan “Time.windows” olan seçili olacak ve yanındaki “Şimdi güncelleştir” olana dokunun.
Bilgisayarin saati degisiyor 2
Bilgisayarın saati geri kalıyor tarihi değişiyor
Bilgisayarin saati degisiyor 3
Bilgisayarın tarihi sürekli değişiyor

Yukarıdaki seçeneğe aynı zamanda arama alanına yazarak da ulaşacaksınız. Windows 11 tarih değişiyor ise, işte arama yolunu kullanmanız daha hızlı sonuç verecektir.

Tarih ayarını normal yolla değiştirme

Tarih alanına fare ile sağ tıklayarak tarih ayarına ulaşacaksınız. Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra eşitle butonuna basın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Daha gelişmiş alan için bölgesel biçimin geçtiği yazıya tıklamanız yeterlidir. Bir çok ayara burada ulaşacaksınız.

Bilgisayarin saati degisiyor 1
Bilgisayarın saati kendi kendine değişiyor

Bilgisayarın saati sürekli değişiyor mu?

Cihazın saati geri kalıyor sorunu çoğunlukla BIOS pili kaynaklı durumlarda ortaya çıkmakta. Pil ömrü bittiğinden dolayı yetersiz olan enerji bazı ayarların sıfırlanmasına neden oluyor. Bazen sorunsuz çalışırken bilgisayarın fişini çıkarmanızdan sonra tarih ayarının değiştiği oluyor. Tabi elektrik gittiğinde de durum aynı olacak.

Bir diğer sebep işletim sistemindeki sorunlardan birinin buna neden olması. Tabi ayarların doğru yapılandırılmaması da buna dolaylı sebep olacaktır.

İçeriğimizde tarih ayarının değiştirilmesi ve bilgisayarda tarih kendi kendine değişiyor sorununu çözmek için önerilerde bulunacağız.

Bilgisayarın tarihi değişmemesi için ne yapmak gerekir?

Bilgisayarınızın sağ ekranında bulunan “Tarih ve saat” bölümüne tıklıyoruz ve ardından açılan pencerede “Tarih saat ayarlarını değiştir” yazısına dokunun. Yeni bir pencere açılacak ve oradan ‘Tarih ve Saat’ sekmesini içerisinde “Saat dilimini değiştir” butonuna tıklamanız yeterli olacak. Açılan penceredeki menüden “UTC 03:00” seçmeniz gerekiyor. Saat diliminin de yer alan onay düğmesine tıklayın. İnternet saati alanında yukarıdaki görsellere bakarak gerekli işlemleri tamamlayın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Açılan pencerede “İnternet zaman sunucusuyla senkronize et” kutusunu işaretlerseniz, “Sunucular” bölümünde time ile başlayan seçeneği seçin. NTP ve “Şimdi Güncelle” ile devam edin. Zaman ayarları yapılandırılacaktır. ‘Tamam’ ile onaylanarak, tanımladığımız parametreleri kaydedip pencereleri kapatmanız gerekiyor. Eylemimizden sonra, bilgisayarımızdaki tarih ayarlarının mevcut resmi uygulamasına göre ayarladığımız için sistemin saati artık istemediğimiz zaman değişmeyecektir. Artık rahatsız olduğunuz bu durum ortadan kalkmış olacak.

Bilgisayar saati ile BIOS pili arasındaki ilişki

Bir bilgisayarda, BIOS veya CMOS pili, aygıtı başlatmak için gereken en temel etkinleştirme bilgilerini depolamak için kullanılır. Bu bilgiler saat, tarih ve temel şifrelerdir. BIOS pili azaldığında, önce saatiniz yavaşlamaya başlar. Daha sonra bilgisayarınızı her açtığınızda tarihin sıfırlandığını göreceksiniz. Bu pil sayesinde bilgisayarınız kapalıyken bile verileriniz korunur.

Pil zayıfladığında veya bittiğinde pili değiştirmekten başka bir yol yoktur. Bilgisayarın tarihi değişiyor sorunu için ekranın sağ alt köşesine gidin. Buraya sağ tıklayın ve beliren seçeneklerden Tarih/Saat Ayarla sekmesine tıklayın. Ardından “Saati otomatik olarak ayarla” seçeneğini seçin.

Bilgisayarın saati sürekli değişiyor hatası yaşayanların belki sistemlerinde sorun çıkmıştır. İşletim sistemlerindeki sorunlar için sistemin belli tarihe döndürülmesi sorunu çözecektir. Örnek makalemiz Windows 11 sistem geri yükleme içeriğine bakmanız yeterli olacak.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir