Çözüm: Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Windows 10′ dan geçişlerde, Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası alanların sayısı ciddi anlamda fazladır. Bir çok kullanıcının bu yüzden yeni işletim sistemine geçmediğini düşünüyoruz. Esasında, Windows 11′ e geçiş için bazı yöntemler var, ama insanlar uğraşmak istemiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Haberimizde, “bu bilgisayar şu anda Windows 11′ i çalıştırmak için minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor” sorununa ve normal şekilde nasıl kurulur bu adımları anlatacağız. Aynı zamanda içerik sonunda başlıkta yer alan hatanın çözümüne yönelik bir haberimiz daha var.

Uyarı ekranında yapılan açıklama öneri bilgi metni şöyle:

  • PC sistem durumu denetimi uygulamasında ayrıntıları öğrenin ve yapabileceğiniz şeyle olup olmadığına bakın.

Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor sorunu

Microsoft, yeni işletim sistemine geçişlerde donanım gereksinimlerini ön plana çıkardı. İş böyle olunca, bir çok bilgisayar kullanıcısının bundan etkilendiğini gördük. İlk zamanlar, acaba nasıl yapacağız ya da yeni sistemleri kullanamayacak mıyız diyenler oldu. İlla donanım değişikliği mi yapmalıyım soruları da geldi. Kısaca, bir çok kullanıcısını ilk çıkışı ile olumsuz etkiledi. İyi bir izlenim bırakmayan bu değişim can sıkıcı hale geldi. Sonrasında ise, bir yolu bulundu ve çözüm seçenekleri internette yerini aldı.

Sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası için öneriler

Haber sonunda, buna yönelik adımları içeren bir konumuz var. İlgili adımları uygulamanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız, Windows 11′ i, sanal işletim sistemi olarak kullanmanızı öneririz.

Windows 11′ e geçmesem ne olur diyenler çoktur. Şu an için herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Nedeni, Microsoft’ un sistem gereksinimlerinden dolayı bir çok bilgisayarın buna hazır olmaması. Büyük ihtimal yeni işletim sistemlerin yolu açık. Bu yüzden, Windows 11 bu şekilde devam eder.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Windows 11 sistem gereksinimleri karsilamiyor 1
Windows 11 geçiş yapmak isteyenler
Windows 11 sistem gereksinimleri karsilamiyor 2
Sistem gereksinimleri karşılamıyor Windows 11 hatası
Windows 11 sistem gereksinimleri karsilamiyor 3
Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor

Windows 11 çıkışı

Bilindiği üzere kullanıcıların büyük beklentisi içerisinde Dünya piyasasına sürülen Windows 11 için farklı farklı sürümler indirmeye açılmıştı. Yeniliklere pek sıcak bakmayan ben bile merakıma yenik düşerek bu işletim sistemine dahil oldum. Peki neler ile karşılaştım ? Windows 10 ile farkı neydi ? Bu ve benzeri birkaç sürpriz soruların cevabını makalemde açıklıyorum. Bu arada artık yazılarımda yabancı terimleri (ulusal terimleri) kullanmaya karar verdim. Mücbir sebep olarak görünüz, affınıza sığınıyorum.

Windows 10 hemen herkesin gönlünü çalabilmiş bir işletim sistemiydi. Bizi asla yalnız bırakmadı. Sürekli güncellemeler aldı. Defender eklentisi ile Virüslere karşı kahramanca savaştı. Windows’ un eski sürümlerinde desteği bulunan uygulamaları bile açabiliyorduk. Hatta önceki Windows sürümlerine göre daha kolay driver kurulumu yapıyordu. Fakat diyerek devam ediyorum. Gelen bazı güncellemeler ağda bulunan yazıların güvenli görülmemesine, yüksek ram – işlemci kullanımına ve  bug dediğimiz hatalara sebep oldu. Her ne kadar Windows yazılımcıları bu sorunlara haiz olsalar da ısrarla bu tür buglar devam ettiler. Windows 11 bu sorunları çözdü mü ? Tam olarak çözülmese bile Windows 11’ in temel politikası “ram, işlemci ve hard drive nitelikleri yetersiz olan gelmesin” olarak değişti. Yani elinizi kolunuzu sallaya sallaya Windows 11’  e geçemiyorsunuz. Öncelikle temel bileşenlerinizin yeterli olması gerekiyor. Aslında Windows bu politikayla beraber bir takım bug’ ların sorumluluğundan da kurtuldu diyebiliriz.

Windows 11′ e geçiş eksikliği

Windows 11 işletim sistemine geçebilmek için herhangi bir arama motoru vasıtasıyla “Windows 11 destekleyen işlemciler” ibaresini aratmanız ilk adım olmalıdır. Eğer sistemini yeterli ise sonraki adımınız; Bios ayarlarına ulaşmak ve gelişmiş (Advanced) seçeneklerinden TPM2 yada fTPM özelliğini aktif etmektir. Bu adımları tamamladıktan sonra Windows Update Merkezinden rahatlıkla Windows 11’ i edinebilir ve bir süre bile denedikten sonra geri dönebilirsiniz.

Windows 11 kullanan bilgisayarların oyun oynama ve rendering işlemlerinde çok daha yüksek performans verdiği kanıtlanmıştır. Hatta Geçtiğimiz Kasım ayında AMD firması Windows ile birlikte çalışarak tam bir Windows 11 sürüm kazanımı elde etmiştir. Bu ne demek ? Amd Windows 11’ i çıktığı zamanlarda tam olarak desteklememekle beraber bir çok hataya sebep olan bir mimari dokudaydı. Kasım ayında gelen güncellemeler ile artık AMD işlemcilerde yüksek performanslarda Windows 11’ i taşıyabilir oldular.

Geçmişte yaşadığımız bir deneyim

Windows 11 kullanıyorum. Karşılaştığım bazı sorunlardan kısaca bahsedeyim ve kararı sizlere bırakayım. Windows 11 bazı anlarda sabit sürücüler üzerine sebebini bilmediğim bir voltaj göndererek anlık gereksiz kasılmalara ve bu yüzden Windows Dosya Gezgini’ nin kapanmasına sebep oluyor. Her ne kadar arka planda çalışan birtakım gereksiz agent programı elesem de yine de Mouse imlecinin sağında kum saati ibaresi (turkuaz halka) çıkıyor ve kayboluyor. Bu benim gibi tik sahibi kullanıcıların gözüne batabilir. E peki neden katlanıyorum? Sebebi oyunlar ve çizimlerdeki yüksek performanstır. Normal değerlere %15-18 arası bir değer katıldığını düşünün. Bu da Windows 11’ i benim gözümde cazip kılmaya şimdilik yetiyor. Gelelim en büyük bug neydi sorusuna? Bu cevap biraz ağır olabilir ama elimden gelen bir şey değil. Kullandığım son sürüm Windows 11 olduğu halde sürekli manuel olarak hizmetler menüsünden güncellemeleri aktif etmem gerekiyor. Aksi durumda asla güncelleme yapamıyorum.

Günün sonuna geldiğimizde, hem fikir olabileceğimiz bir şey varsa o da; teknolojiyi takip etmek istemesek bile bir şekilde karşımıza çıkacağıdır. Windows 11’ i denedim ve doğrularıyla yanlışlarıyla beğendim. Lakin eski dostum Windows 10; senden de vazgeçemedim.

Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor haberimiz buraya kadar.

Başlıktaki soruna yönelik çözüm öneri makalemiz: Bu bilgisayar Windows 11′ i çalıştıramaz

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir