Smart TV Channels Have Been Deleted How Can I Get Back?

Andronova
Writer Andronova 6 Minimum Reading

When we look at the questions such as "Vestel Smart TV channels have been deleted, how can I get them back?", all of them are asked in the same way except the first word.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

Aramalarda değişen şey genelde televizyonun markası oluyor. Örnek başlık Samsung’ la başlıyorsa bir bakıyorsunuz LG olarak değiştirilerek başka bir sitede karşınıza aynı konu çıkıyor.

In this topic, we will first write about the steps to restore deleted channels, then we will talk about the problem in finding the channel and what you need to do to solve it.

Smart TV Channels Deleted Problem

If you notice that the saved channels on your television have been deleted, do not worry, this problem can be quite simple to solve. Below is a guide to explain the steps to restore television channels. You can get your saved channels back by following these steps.

1. Check Cable Connections:

Channel loss is usually caused by problems with cable connections or antenna connections. First, check your television's cable or antenna connections. If connections are loose or damaged, take steps to correct them.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

2. Perform a Channel Scan:

Bazı televizyonlar, kayıp kanalları geri getirmek için bir kanal tarama veya kanal arama işlemi sunar. Bu işlem, mevcut kanalları yeniden tarar ve kayıp kanalları otomatik olarak algılar. Aşağıdaki adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

 • Go to your television's menu using the remote control.
 • Select channel settings, TV channels, or a similar option.
 • Find and launch the “Channel Scan” or “Channel Search” option.
 • Your television will search for all available channels and automatically save the channels found.

3. Fabrika Ayarlarına Dönün:

Eğer kanal kaybı sorunu hala devam ediyorsa, televizyonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek sorunun çözümü olabilir. Ancak bu işlem, tüm kişisel ayarlarınızı ve kayıtlı bilgilerinizi silecektir, bu yüzden dikkatli olun. Aşağıdaki adımları takip ederek fabrika ayarlarına dönebilirsiniz:

 • Go to your television's menu using the remote control.
 • “Sistem Ayarları,” “Genel Ayarlar,” ya da benzer bir seçeneği seçin.
 • “Fabrika Ayarlarına Dön” veya “İlk Kurulum” seçeneğini bulun ve başlatın.
 • İşlemi onayladığınızda, televizyonunuz fabrika ayarlarına dönecektir. Daha sonra yeniden kanal taraması yaparak kayıp kanalları geri getirebilirsiniz.

4. Teknik Destek Alın:

Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse veya kanal kaybı sorunu devam ederse, televizyonunuzun üreticisine veya bir teknik destek sağlayıcısına başvurabilirsiniz. Profesyonel bir teknisyen, daha fazla yardımcı olabilir ve potansiyel teknik sorunları çözebilir.

Channels Deleted Problem on Television

Bu genelde uydu kurulumunda veya kanallar silindikten sonra kanal aramada görülmekte. Ama buna direk ve dolaylı neden olabilecek etkenleri de ele alacağız.

Televizyonda kanallar silindi sorunu daha çok uydu ayarlarının kurcalanması sonucundan ortaya çıkmakta. Bu başlıkta olası sebeplerden aklımıza gelenleri yazacağız.

 • Uydu ayarlarının kurcalanması.
 • Uydu alıcının kendini sıfırlanması. Burada bazen ayarlar sıfırlandığı oluyor.
 • Aşırı sıcağa maruz kalan cihazlarda bu tarz problemler yaşanması mümkün.
 • Çanak antenden gelen kabloda gevşeklik olması. Ya da kısa devreye düşmesi. Kullanıcılar burada sinyal yok yazısını görse dahi kanal yok muhabbeti yapar.
 • Uydunun veya televizyonun yazılımında sorun çıkması. Bu virüs, yüklenen program veya güncellemelerden alakalıda sorun yaşandığı oluyor.
TV kanallar silindi 1
Retrieving deleted TV channels

TV Channels Have Been Deleted How Can I Get Back?

Silinen kanalları geri getirmek adına uydu ayarının kontrol edildikten sonra otomatik ya da manuel tekrardan kanal aramayı başlatmanız gerekiyor. Tabi bunu soran kullanıcının önce ne ile karşılaştığını bilmemiz gerekiyor. Artı ne yaptı veya ne yapmışlar bunun anlatılması.

Kanal aramada kanal bulunamadı sorununda ilk kontrol işlemi televizyonun fişinin çıkarılması ve biraz sonra takılıp kontrol etmeliyiz. Bu işlem bazen kanalların gelmesine veya aramada sinyal gelmesini sağlayın.

TV kanallar silindi nasıl geri getirmek için şunlara bakın:

 • Kablolarda temas sorunu yaşanıp yaşanmadığının kontrol edilmesi. Tabi çanak ve LNB kontrolü de gerekiyor.
 • Çanakta oynama olasılığı her zaman olacaktır. Özellikle aşırı yağmur ve kar yağışlarında. Bunun anlaşılması adına varsa harici bir uydu alıcıyla denenmesi önerilir. Ya da bir yerden ödünç alın.
 • Uydu ekleme ayarıyla oynadıysanız tekrar eski ayarına alınız. Bilmiyorsanız fabrika ayarına döndürdükten sonra kontrol edin.
 • Yanlışlıkla uydu ayarı kaldırıldığında ve otomatik Türksat 4A gibi bir değer çıkmıyor ise, temel frekans aralığını kullanın. Bunun dışında 4A’ nın frekansını yazarak taratın

Tüm kontroller yapıldı ve sorun hala devam etmekteyse o zaman sıfırdan kuruluma geçelim.

Installing a Satellite Channel

Kurulumdan önce fabrika değerlerine döndürülmesini öneriyoruz. Daha sağlıklı olması adına bunu deneyin.

 • Kurulum ekranını açın,
 • Arama tipinden uydu olanı seçin,
 • Frekansa 12380 yazın
 • Polarizasyon için dikey seçilecek,
 • Sembol değerini 27500 olacak şekilde yapılandırın,
 • Son işlem şebeke aramasının açılması ve ok ile onaylamanız gerekiyor.

Biz Philips TV kullanıyoruz ve TKGS özelliği olduğundan dolayı tek tuşlama ile kanalları otomatik gelmekte. Yeni model kullananların bir çoğunda bu özellik bulunmakta. Olmayanların elle Türksat frekans bilgisi ile gerekli kanal aramasını başlatmaları gerekiyor.

Kurulum ve sinyal yok problemi alan kullanıcıların ilgili yazımıza bakmaları önerilir.

TV kanallar silindi 2
Smart TV kanallar silindi nasıl geri getirebilirim

Checks for Technical Problems

Bir çok cihazın kullanımlarına yönelik arızalar meydana geliyor. Örnek internet kullanıcıların bir çoğunun evlerinde modemleri ünite arkasında bulundururlar. Özellikle dar alanlarda kalan modemlerde yaz aylarında aşırı ısınmalara bağlı olarak kısmi parça sorunu başlar. Normalde modem çalışır ama bazı parçalarda kızarma görülür ve zamanla sorunlara sebep olur. İşte televizyonda da bu durum bazen oluyor. Dar alanlarda, kapalı TV ünitelerinde veya uydu alıcının sıkışmış bir alanda kalması.

Teknik arızaların testi için kesinlikle harici bir uydu cihazı ile televizyonun test edilmesi şart. Aynı zamanda çanak anteni de böylece test etmiş olursunuz.

TV kanalları silindi geri getirme nasıl yapılır sorunuza yanıt verdiğimizi umuyoruz.

Writer Andronova
To follow:
Andronova produces solution-oriented content for many problems in the field of Technology. Users who want to get support service from our site, which contains technology news from time to time, may need to contact the customer services included in the content.
Leave a review

Leave a review

Your email address will not be published. Required fields*They are marked with