Facebook Şikayet Ettiğim Kişi Beni Görür mü ?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook şikayet edilen kişi kimin şikayet ettiğini görebilir mi? Bu soruyu genelde pek teknoloji ile arası olmayanlar sorar. Hiç bir ağda bilgi mesajı karşı tarafa gitmez ve bu durum Instagram içinde böyledir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bir sosyal medya platformu olan Facebook, kimi zaman kötü paylaşımlar ve amaçlar için kullanılabiliyor. Bu tür durumların engellenebilmesi için, paylaşımları yapan kişileri şikâyet etmek mümkündür. Şikâyet edilen kişileri, kimin şikâyet ettiğini Facebook görebilir fakat şikayet edilen kişiler kendilerini kimin şikayet ettiğini göremezler. Uygunsuz içerik paylaşan herkes rahatlıkla şikâyet edilebilir ve hesaplarının kapanması istenebilir.

Facebook Şikayet Edilen Kişi Beni Görebilir Mi?

Facebook’ta çeşitli nedenlerle bir kullanıcıyı şikayet etme seçeneği bulunmaktadır. Ancak, bir kullanıcı diğer bir kullanıcıyı şikayet ettiğinde, genellikle merak edilen sorulardan biri, şikayet edilen kişinin bu şikayeti görebilip göremeyeceğidir. Bu makalede, Facebook’ta bir kişiyi şikayet etmenin sonuçları ve şikayet edilen kişinin bu şikayeti görebilme durumu incelenecektir.

Facebook’ta Kullanıcı Şikayet Etmenin Sonuçları

Facebook, kullanıcıların platformda olumsuz deneyimler yaşamalarını önlemek için şikayet etme mekanizmaları sunar. Kullanıcılar, bir başka kullanıcıyı profilindeki gönderilerden, mesajlardan veya diğer etkileşimlerden şikayet edebilirler. Ancak, şikayet edilen kişinin hesabı ve paylaşımları incelenir ve Facebook’un topluluk standartlarına uygun olup olmadığına karar verilir.

Şikayet Edilen Kişi Şikayeti Görebilir Mi?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Şikayet edilen kişi genellikle şikayet edenin kim olduğunu göremez. Facebook, şikayetlerin gizliliğini korur ve şikayet edenin kimliğini şikayet edilen kişiyle paylaşmaz. Ancak, şikayet edilen kişi hesabı ve paylaşımları incelendiğinde, şikayet edenin belirttiği nedenler ve detaylar göz önünde bulundurulabilir.

Şikayetin Sonuçları Neler Olabilir?

Facebook, şikayet edilen kişinin hesabını ve paylaşımlarını inceler ve topluluk standartlarına uygun olup olmadığına karar verir. Eğer bir hesap veya içerik, Facebook’un kurallarını ihlal ediyorsa, çeşitli sonuçlarla karşılaşabilir. Bu sonuçlar arasında hesabın askıya alınması, içeriğin kaldırılması veya kullanıcıya uyarı verilmesi bulunabilir.

Facebook Şikayet İsteği Gönderme

  • Hesabını zararlı şeyler için kullanan, toplum kurallarına aykırı içerikler paylaşan kişileri engellemek için ilk olarak kişilerin profiline girilir,
  • Ardından profilin sağ üst köşesinde bulunan kutucuktan kişi ile ilgili yapılacak eylem seçilir,
  • Şikâyet et seçeneğine tıkladıktan sonra kişinin neden şikâyet edildiği belirtilir ve şikâyet isteği gönderilir,
  • Bu şikâyet isteği facebook tarafından incelenir ve gerekirse hesap kapatılır veya uyarı gönderilir.

Facebook kullanan herkes şikâyet etme hakkına sahiptir ve istediği her zaman bir kişiyi şikâyet edebilir. Ettiği kişi hiçbir zaman kimin şikâyet ettiğini öğrenemez.

facebook şikayet ettiğim kişi beni görür mü
Facebook şikayet ettiğim kişi beni görür mü

Ek bilgi olması adına şunu ekleyelim çoğu kullanıcının şikayet etmeme rağmen hesap hala açık veya hala bunu yapmaya devam ediyor şeklinde yazdıklarını görüyoruz. İnceleme süreçleri şu kadar zamanda yapılır diye bir bilgi bulunmuyor. Yoğunluk ve başvuru sayısına göre hesap hakkında inceleme başvurusu ele alınır.

facebook şikayet etme-2
Hesabı şikayet ettiğimde şikayet ettiğim kişi bunu bilir mi

Facebook şikayet edince bilgi mesajı gidiyor mu? Hayır. Yasallar gereği ve facebook kuralları gereği bilgi mesajı gönderilmemekte.

Facebook kullanıcıları kaç kişiyi şikâyet edilebilir? Bir facebook kullanıcısı rahatsız olduğu her hesabı şikâyet edebilir herhangi bir şikâyet sınırlaması yoktur. Fakat gereksiz şikayetler yapılırsa şikayet eden kişinin hesabı kapatılabilir. Şikâyet edilen hesapların zararlı hesaplar olup olmadığına facebook karar verir ve hesabı incelemeye alır. Bu yüzden şikâyet edilecek hesap, zararlı ve uygunsuz bir hesap olmalıdır.

Facebook şikayet adresleriyle ilgili haberimize site içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Önemli Notlar

Uyarı olarak şunu bilmenizde yarar olacak. Birini haksız yere şikayet ederek hesabına bir yaptırım uygulatmak isteyenler hakkında yasal süreç uygulanma olasılığı her zaman vardır. Artı şikayette kullanılan hesabında yaptırıma uygulanması mümkün.

Çoklu şikayetlerde içerikte bildirimde bulunan sebep bulunmuyorsa bir ihtimal ilgili hesabı geçici olarak incelemeye tabi tutulabilir. Bu süreçte belki kişinin hesabını doğrulaması istenilebilir. Bu da kimliğin gönderilerek hesabı birebir karşılaştırmak olacaktır.

Mahkemelik durumlarda ilgili ağdan gerekli bilgiler talep edilebilir. Verilen bilgilerle büyük ihtimal kullanıcının kimlik bilgilerine ulaşılabilir.

Facebook şikayet ettiğim kişi beni görür mü sorusuna yanıt vermeye çalıştık. İçerikte bir çok soruya cevap bulacaksınız.

Sonraki: Facebook İletişim Türkiye

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir