Flash bellek formatlama Windows 10′ da yapamıyorum

Andronova
Yazar Andronova

Flash bellek formatlama Windows 10 bilgisayarda yapılmadığı takdirde ne gibi işlemler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Teknoloji destek

Windows 10 bilgisayardan flash disk formatlama işlemini USB üzerinden işlem yapılırken formatlanmıyor diyen kullanıcılarla karşılaşıyoruz. Bu haber ile kesin çözüm bulacaksınız.

Windows 10 USB flash bellek formatlama işleminden önce kısa bir bilgilendirmemiz olacak. Geçmişten günümüze veri depolamak çok önemli bir yere sahiptir. Eskiden dosyalar halinde tutulan belgeler kaybolabiliyor, sırası karışabiliyor, çalınabiliyor, zamanla kağıtlar deforme olabiliyor ki bu da veri kaybının en büyük nedenlerinden olabiliyordu.

Eskiden bir oda dolusu dosya belgelerini şimdi çok küçük bir USB bellek ile kolaylıkla depolayabilir, neredeyse parmak kadar yer kaplayarak da kolaylıkla işlerinizi çözebiliyorsunuz. Üstelik saklaması çok kolay yanlışlıkla silinirse geri getirmek mümkündür. Ekonomik olduğundan da birkaç bellekle bile yedekleyebilirsiniz.

Albümler kesinlikle evimizde en güzel yerleri alıyor fakat resimleri çıkarmak hem çok maliyetli hem de resimler deforme olmaya çok açık. Fakat USB üzerinden kolaylıkla depolar, arşivler sonrasında da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik şimdi telefonlara bağlanan flash bellekler ile bilgisayar yardımı olmadan bile arşivlerinize ulaşabilirsiniz.

USB flash disk nasıl formatlanır?

Belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra bilgisayarım sekmesine gedikten sonra flasınızın olduğu kısma sağ tıklayıp biçimlendir seçeneğini tıklamanız gerekir. Bu aşamadan sonra biçimlendirme ayarları karşınıza gelir.

Hızlı biçimlendir kutucuğunu işaretlerseniz hızlı bir şekilde biçimlendirilir yani format atılmış olur fakat verilerinizin çok çok ufak boyutlu uzantıları içinde kalır. Bunu çoğu zaman siz fark etmezsiniz çünkü bilgisayara taktığınızda belgeleri göremezsiniz yalnızca kurtarma programları ile kurtarılabilir. Hızlı biçimlendirmediğinizde ise verilerinizi kurtarmak çok daha zor olur.

Windows 10 flash bellek formatlama işlemi

Öncelikle yapılacak işlemlerde önemli verilerin silineceğini belirtelim. Silinen dosyaları geri alma ve dosya kurtarma yazılarımıza bakınız.

  • Bu bilgisayar veya bilgisayarım simgesine tıklayın
  • Flash diski takınız
  • Simgesi çıktı ise üzerine fareyle sağ tıklayın
  • Sonra “Biçimlendir” seçeneğine dokun
  • Onaylayın işlem tamamlanacak
USB flash bellek formatlama Windows 10' da olmuyor
Flash bellek formatlama Windows 10 sorunu

Flash disk formatlama işlemi olmuyor ise o zaman kesin çözüm için arızalı flash disk onarım yazımızdakileri uygulayınız. Fiziksel bir arıza yoksa sorun ortadan kalkacaktır.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir