Google Meet toplantıyı kaydetme kaydı izleme

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Google Meet görüntüyü kaydetme, video kaydını indirme ve sonrasında kaydı izlemek için ne gibi işlemler yapılmakta geniş bir anlatımla cevap verdik.

Sponsorlu reklam

G Suite müşterisi iseniz gelecek ayın otuzuna kadar 250 kişi ile katılımcı bulunduğu canlı yayından ve canlı yayını kayıt etme gibi çok sayıda özellikleri ücretsiz yararlanılabilecek. Sonrasında Google’ un sözleşmesine göre belirtleceği bilgisi yer alıyor. Kayıtlar toplantıyı yapanın Drive hesabında kalacak. Ücretsiz kullanımda gün dolduğunda bedava özellkleri 1 saat toplantı süresi ve katılımcı sayısının 100 kişie kadar olaceğinı belirtelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Katılımcılara veya katılamayanlara sonradan görüntülü toplantı izletilebiliyor. Meet ile görüntü kaydı için G Suite yönetici hesabında kaydetme özelliği açık olması gerekiyor. Kayıtlara görüntüsü, sesi ve her şey kayıt edilebilir.

Sponsorlu reklam

Google Meet kayıt nereye alınıyor? 

Kayıtlar nerede yer alıyor diye merak edenler “Meet kayıtları” adlı klasörde yer alıyor. Toplantının kayıt edildiğinin bilgisi başlatanın ve toplantı organize eden kişite mail ile bilgilendirme gönderilebilir. Kayıt başladığında ve durdurulduğunda şu kullanıcılar şeklinde bildirim alınır ama kayıt kontrol edilemez. Telefonla katılan kullanıcıların katılımcı kayıt sırasında altyazı açar ise altyazı kayıt edilemez ve oynatıldığında açılmayacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kayıt işlemine sohbetin görüşme günlüğü de kayıt edilmekte. 

Meet sohbet bölümü ve Meet sohbeti nereye kayıt eder?

Toplantı başlatanın kullanıcı Drive hesabına ve .sdv uzantısı olarak kayıt edilir. Konuşmacı sohberi nasıl izlenir veya oynatılır gibi sorunun da yer aldığı bilgilere göre medya oynatıcı özelliğine göre değişebilir. VLC oynatıcısı kullanılabilir.

Kayıt işleminde seçenekler sadece bilgisayar sürümü kullanıcılarında işe yarar. Mobil uygulamada ise durdurulan kayıt bildirimi gelir ama kayıt kontrolünü yapamaz. Davet edilen kişi sadece ekran gösterimi için katılıyorsa kayıt yapamaz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Meet kayıt etme ve durdurma işlemi için:

  1. Uygulama açılacak ve toplantı başlatılacak. (Katılımcı ise katıl bağlantısını kullanacak)
  2. Diğer ve sonrasında “Toplantıyı kaydet” ile devam ediniz.  Eğer sorun çıkıyorsa “Kayıt düşmesi bulamıyorum” kısmına gidiniz.
  3. Kayıt başlatılması beklenecek. Başladığında başlatana ve katılımcılara bilgilendirme ulaşacak.
  4. İşlem tamamlandığında “Diğer ve kaydı durdur” kullanılacak.
  5. Toplantıdan herkesin çıkması ile kayıt otomatik duracak ve doğrulama için yine kayıt durdur’ a dokunun.
  6. Gerekli düzenleme yapılacak ve “Drive’ ım / Meet kayıtları” bölümüne atılacak.
  7. İşlemlerin sonunda bilgi e-postası gidecek.

Not: Bilgilendirme sadece kayıt yapana ve toplantı düzenleyene gider.

Google Meet kaydı paylaşma, izleme ve indirme içinde:

Dosya seçin ve paylaş (profil + simgesi) belirlenecek. Alternatifte bağlantı simgesine dokunulur ve sonrasında paylaşılacak yere yapıştırılır. ( Mail, WhatsApp veya Bip)

Görüntü kaydını indirmek içinde dosya seçilecek / diğer / indir veya simgesi tıklanacak. Meet kayıt izleme içinse dosyanın internette görüntülemeyi hazır etmesi için “İşlem devam ediyor” uyarısı çıkacak.

Google Meet toplantıyı kaydetme kaydı izlemeGoogle Meet toplantıyı izleme


Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 04:20

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak