Huawei telefon donuyor ne yapmam lazım?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Telefonda donma sorunu bir çok kullanıcının başına geliyordur. Eskiden en iyi telefonlarda dahi ara ara donmalar görülürdü. Lakin bir çok modelde kasmalar yaşanırdı. Bu içeriğimizde Huawei telefon donuyor sorununa yanıt vermeye çalışacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Konumuzda genel bir açıklamaya yer veriyoruz. Lakin önce denemeniz gereken bir kaç önemli hususu burada belirteceğiz. Sonra daha kapsamlı analize yöneleceğiz.

 • Telefonunuzu yeniden başlattığınızda sorunsuz çalışıyor mu? Çalışıyorsa ne kadar süre bu şekilde oluyor?
 • Telefona yüklü olan uygulamaların çoğunu kaldırıp denemenizi öneriyoruz.
 • Cihazda yüklü benzeri işlevselliğe sahip olan uygulamalardan uzak durun. Özellikle koruma ve bakım tarafında sık bu yanlış yapılmakta.

Huawei donuyor sorunu

Huawei donma sorunu bir dönem sık karşımıza çıkardı. Çevremizde az dahi olsa Huawei kullanan yakınlarımız oluyor. Bir çoğunda kesinlikle zaman zaman donma sorunları yaşadığına şahit olduk. Özellikle kullanımlara bağlı bazen erken bazen bir süre kullandıktan sonra hafif hafif kasılmalar yaşanır. Bize göre en stabil çalışan telefon markalarından ikisi Samsung ve iPhone’ dur.

Eskiden çevremizdeki bazı kullanıcılar herhangi bir teknolojik alet satın almadan önce bize danışırlardı. Öncelikle alınacak ürünün özelliklerine, kullanıcı yorumlarına ve servis olayına bakardık. Şimdilerde bir çoğu interneti yeterli görüyor.

Huawei telefon donuyor için yapmamız gerekenler

Huawei donuyor şikayetlerine baktığımızda genelde aynı tip modellerde yaşandığını görüyoruz. Telefon sürekli donuyor dendiğinde nedense hep aynı modellerle karşılaşıyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Telefonunuzu ilk aldığınızda daha iyi çalışıyordu diyorsanız,

 • Yüklediğiniz uygulamaların sorunlu olması veya birbirini etkiliyor olması
 • Yazılım güncellemelerinin cihazı yavaşlatması
 • Virüs bulaşma olasılığının düşünülmesi
 • Arka plandaki çalışanların gereksiz donanım tüketimi yapması
 • Fabrika ayarına döndürdüğünüzde hala sorun yaşayanlar varsa, yardımcı bir program ile bilgisayar kullanarak sıfırdan ROM atmanızı öneriyoruz. Anlamayanların uzman desteği almasını öneriyoruz.
 • Şarjın yetersiz olması (pil ömrünün azalması dolaylı yolla hızı etkileyecektir)
 • Telefonlarda kullanılan donanım parçalarının birbiri ile uyumlu çalışması (bunu bilmeyen bir çok kullanıcı vardır)

Listemize daha çok olası şeyleri eklememiz mümkün. Bir çoğunun deneme yolu ile netleşeceğinden dolayı sorun şundandır diyemiyoruz.

Uygulamaların kontrol edilmesi

Sonradan kurduğunuz tüm uygulamaların sorun çıkarma olasılığı olduğunu belirtelim. En sondan başlayarak geriye doğru uygulamaları ya durdurun ya kaldırın. Hangisinde sorun olduğunu ya internette yer alan yorumlarda bulacaksınız ya da dediğimiz deneme yöntemi ile anlaşacak. Esasında telefondaki işletim sisteminin sürümü daha belirleyici oluyor. Yani telefonlardan yer alan sistem belirleyici bir etkendir. Eski ve yeni Android versiyonlarının hangisinin etkilediğini ancak yapacağımız kontroller belirleyecek.

Cihazdaki uygulamalar dediğimiz alanda ilgili uygulamaların bazılarının önbellek, veri ve güncelleme kaldırılmasından sonra deneme yapılması daha sağlıklı sonuç vereceğini de düşünüyoruz. Daha doğrusu çözümde kullandığımız adımlardan biri budur.

Huawei telefon donuyo 2
Huawei telefon donuyor ne yapmam lazım?

Güncellemelerin artısı eksisi

Güncelleme yaptığınızda bazen karşınıza çıkan metinde şöyle bir ifade vardır; cihazınızın kararlı şekilde ya da sağlıklı şekilde çalışması adına yapıldığı bilgisi yer alır. Lakin bazen bir kısım cihazda olumsuzlukları yanında getirir. Bakmışsınız peşine yeni bir sürüm daha yayına almışlar.

Bir başka etkende sistem güncellemelerin dışında yazılım güncellemelerinin yeni sürümle birlikte yavaşlayan cihazları ortaya çıkarması. Hatırlarsanız Apple güncellemeleri kötüye kullanması ile gündeme gelmişti. Eski modellerden yeni modellere geçiş yapması için kullanıcılara bir nevi mobbing uyguladığını söyleyelim.

 • Yavaşlama görülmeden önce neler yaptığınızı bir düşünün.
Huawei telefon donuyo 1
Huawei donuyor ne yapmalıyım?

Fabrika ayarına döndürmeden önce

Bir çoğu ya hard reset işlemini dener ya da fabrika ayarına döndürmeyi dener. Bence önemli gördüğünüz verilerin yedeğini alın ve uygulamalarınızı kaldırın. Gereksiz gördüğünüz her şeyi durdurun. Programlama tarafında farklı bir alanda sonradan kullanılan bir özelliğin sistemi aşırı şekilde yorduğunu görmüştük. Baktığınızda görsel ile alakalı ve önemsiz gibi göründüğü oluyor. Lakin gereksiz yere meşgul eden bir yapı olduğunu sonradan anlıyoruz.

Son olarak Android telefon donuyor şikayetlerinde uygulanacak adımların bir çoğu birbirine benzemekte.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak