Instagram Tekrar Denemeden Önce Birkaç Dakika Bekleyin

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin Instagram hatası çıkanların bir çoğunda sorun kendi kendine çözüme ulaşmıştır. Yani sistemde oluşan bir aksaklık.

Ad imageAd image

En çok kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım ağlarının başında yer alan Instagram uygulaması ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım olanakları ile keyifli vakit geçirmenizi sağlarken arkadaşlarınızla sohbet etme ve görüntülü konuşma olanakları ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle Corona ile bir çok sosyal ağın daha fazla kullanıcıyı kendine çektiği görülüyor. Sanal olan bir çok proje bu nedenle pastadan payını aldı.

Instagram uygulamasına giriş yaparken kullanıcılar zaman zaman birtakım hatalar ile karşı karşıya gelebilmektedir. Tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin hatası özellikle instagram uygulamasında en sık rastlanılan hatalardan biridir. Bu hata ekranı karşınıza çıktığında sayfanın düzelmesi bazen gerçekten birkaç dakika içerisinde kendiliğinden düzelirken bazen de saatlerce hata ekranı düzelmeyebiliyor.

Instagram Tekrar Denemeden Önce Birkaç Dakika Bekleyin Ne Demek?

“Tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin” genellikle internet tabanlı platformlarda veya uygulamalarda karşılaşılan geçici hata mesajıdır. Bu tür bir hata mesajı, kullanıcının belirli bir işlemi veya talebi gerçekleştirmeye çalışırken bir hata ile karşılaşıldığını bildirir ve tekrar denemeden önce bir süre beklemenin önerildiğini belirtir.

Bu hatanın sebepleri çeşitli olabilir:

Ad imageAd image
 1. Sunucu Yoğunluğu: İlgili platform veya uygulama sunucuları yoğunsa, kullanıcılar arasında işlem sırasında gecikmeler veya hatalar yaşanabilir.
 2. Ağ Sorunları: Kullanıcının internet bağlantısında veya platformun bağlantısında geçici sorunlar meydana gelebilir. Bu Türkiye’ de veya uygulamanın hizmet verdiği ülkede sorun yaşanması ile de yaşanır.
 3. Güvenlik Denetimleri: Platform, kullanıcı hesaplarını korumak için güvenlik denetimleri uyguluyor olabilir ve bu denetimler işlemleri geçici olarak durdurabilir. Bu genelde hesap üzerinde şüpheli görülen davranışlar sonucu oluşur. Hesabın bir süre işlem yapması durdurulur.
 4. Teknik Arızalar: Yazılım, uygulama veya sistemdeki teknik bir arıza, kullanıcıların istenilen işlemi gerçekleştirmelerini engelleyebilir.

“Bu hata mesajı, şu anda platformun yoğun olabileceğini veya geçici bir ağ sorunu yaşandığını gösteriyor. Lütfen birkaç dakika bekleyin ve ardından tekrar deneyin. Eğer sorun devam ederse, internet bağlantınızı kontrol etmeyi, tarayıcıyı yeniden başlatmayı veya platformun destek hizmeti ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Yaşanan gecikme genellikle geçici bir durumdur ve kısa sürede çözülebilir.”

Birkaç Dakika Bekleyin Hatası Neden Çıkıyor?

İnstagram tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin hatası birkaç sebeple ortaya çıkabilmektedir. Bu hataların en büyük nedenleri arasında genel olarak internet bağlantısından kaynaklanan problemler, cihazdan kaynaklı problemler, cihaz ön belleğinden kaynaklanmakta olan sorunlar, instagram uygulamasının sunucusundan kaynaklanmakta olan problemler, takipçi kasma ve doğal olmayan beğeniler ve spam yapmak gibi durumlar yer almaktadır. Bu gibi hatalar ile karşı karşıya kaldığınızda belirli bir süre bekleyerek uygulamaya tekrardan giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Kısaca tahmin ettiğimiz şeyler şunlardır:

 • Beklenmedik herhangi bir arızanın çıkması.
  • Yurtiçi veya dışı sorunlar.
  • Yazılım arızaları.
 • Uygulama tarafında yeni bir versiyon kullanıma sunulması.
  • Uyumsuzluk yaşatması mümkün. Tam test edilmeden güncellemeye açılmış olabilir.
 • Kullanıcının hesabıyla alakalı bir sıkıntının çıkması.
  • Kurallara uymayan hareketler veya şikayetler nedeni ile ceza alınması.
  • Çok sık yapılan bir şeyden dolayı kullanıcının bazı alanlara erişimi engellenmesi.
  • Dondurulup açılan hesaplarda bazen aksaklık yaşanması. Bir hafta içerisinden kendiliğinden düzelmesi.
  • Rahatsız edici davranışlar sergilemesinden dolayı belli bir zaman aralığına kadar kısıtlanması.
Instagram tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin
Instagram tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin

Instagram Birkaç Dakika Bekleyin Çözümü Nedir?

Tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin Instagram hatası aldığınızda öncelikle bu hatanın hangi problemden dolayı kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Uygulamaya giriş esnasında almış olduğunuz birkaç dakika bekleyin hatasının internet bağlantınızdan kaynaklı olup olmadığını anlamak için öncelikle bağlantı hızınızı kontrol edin ve modemi açıp kapatarak Instagram uygulamasına tekrar giriş yapmaya çalışın.

Eğer internet bağlantınız modem üzerinden değil de mobil veriye bağlı ise o zaman mobil verinizi kapatıp açarak ya da telefonunuzu baştan başlatarak tekrar giriş yapmayı deneyin. Bunun yanı sıra aynı zamanda kullanmış olduğunuz instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol etmek ve eğer güncel değil ise uygulamayı güncellemek de çoğu zaman çözüm yolu olabiliyor.

Tüm denemelere rağmen aynı hatayı almaya devam ediyorsanız cihazınızdan instagram uygulamasının ön belleğini temizleyin ve gerekirse instagram uygulamasını cihazınızdan komple kaldırarak tekrar yüklemeyi ve yeniden giriş yapmayı deneyin.

 • Çok fazla herhangi bir şeyi yapan kullanıcıların cihazları, interneti veya hesapları kısıtlanabilir.
  • Test adına başka telefon, bilgisayar ve internetle denenmesini öneriyoruz.
 • Ceza durumlarının testi için farklı alanlarda da sorun çıkıyor mu diye kontrol ediniz.
  • Paylaşım yapmaya çalışın, beğeni ve yorumlarda bulunmaya çalışınız.
  • Profilinizi açıp burada bir şey eklenebiliyor mu veya değiştirilebiliyor mu diye deneyin.
 • Hesabınızla alakalı bir aksaklığın kontrol edilmesi.
  • Ayarlar açılıyorsa giriş yöntemlerinden daha önce ekli olmayan bir seçeneği açınız. (Numara ekleme veya Facebook)
  • Başka bir hesabı cihazınızda deneyin.
  • Dondurup bir kaç saat bekletip ve tekrar hesabınızı açıp kontrol edebilirsiniz.
 • Genelde yaşanan bir şey olma olasılığını inceleyin.
  • Farklı bölgelerde bulunan arkadaşlarınızla görüşüp aynı sıkıntı var mıdır diyerek araştırınız.
  • VPN denenebilir ama dikkatli olunmasını öneriyoruz.
  • Şifrenizi sıfırlayarak giriş yapınız.
tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin hatası
Tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin Instagram sorunu

Aynı Mesaj Ekrana Gelmeye Devam Ediyor mu?

Genelde yaşandı ve sonra kendi kendine çözüldü ama sizde hala aynı şekilde devam ediyorsa test adına yapmanız gerekenler olacaktır.

Bazen sorun çözüldükten sonra az bir kullanıcı sayısının hala bundan etkilendiği olabiliyor. Burada ya bir şey yapmadan beklemeniz gerekiyor ya da aşağıdakileri denemekte fayda olacağını düşünüyoruz.

 • Açık olan oturumların kapatılmasını öneririz.
 • Birden fazla hesapları olanlar bunlarla da denemesi gerekiyor.
 • Engel almış olma olasılığınız için yine farklı yerlerden denenmesi gerekiyor.
 • Hesabın profil alanı bilgisayardan açılıyor mu bakınız.
 • Giriş hareketleri alanına girip bağlı olan yerlere bakınız.
 • Açılıyorsa “Uygulamalar / internet siteleri” alanına girip gereksiz olanları kaldırınız.  
 • G. ve güvenlik bölümünü açınız ve iki faktörlü olan özelliği kullanınız.

Önemli bir başka önerimiz daha olacak. Uygulama kısmından ayarlara geçip hesap alanından hesap türünün değiştirilmesini öneriyoruz. PRO ile devam edip test edebilirsiniz. Sorun yok istediğinizde geri dönme hızlıca gerçekleşecektir.

Instagram uygulamasında tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin hatasına yönelik önerilerimiz buraya kadar.

Sonraki konu: Instagram Destek Hattı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe