iPhone şarj edilemiyor Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

iPhone şarj edilemiyor Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı. Bağlayıcının kurumasına izin vermek için bağlantıyı kesin. Bu, bir kaç saat sürebilir hatası alanların yapması gerekenlerden söz edeceğiz. Lakin şarj olmuyor gibi bir sorun yaşanmıyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

iPhone şarja taktığımda şarj edilemiyor hatası karşıma çıktı ve 5 dakika kadar uğraştıktan sonra tekrar denediğimde sorunsuz şarja devam etti. Tabi bu süreçte 3-4 kez aynı uyarıyı aldık.

Uzun bir zamandır ilk defa böyle bir uyarıyla karşılaştık. Eski iPhone modellerinde daha önce aynı metin olmasa da benzeri bir uyarıyı hatırlıyor gibiyim. O zaman sanırım şarja izin vermiyordu. Ya da şarj oluyordu ama sürekli aynı metin ekrana gelirdi. Bu içerikte iPhone neden şarj edilemiyor ve sıvı teması için ne yapılmalı buna yönelik çözüm önerilerinde bulunacağız.

iPhone neden şarj edilemiyor

Sanırım ilk iPhone 5′ de karşılaşmıştık ve şu an ise iPhone 11 Pro Max şarj edilemiyor sorunu olarak karşımıza çıktı. Lakin bu eski modellerde görülen cinsten değil. Güvenlik önlemi amaçlı uyarı veriyor ve isterseniz şarja devam ediyorsunuz.

Şarj olmama sorunu bizde karlı havada telefon görüşmesi yaptıktan sonra oluşmuştu. Şarj yumasına ufak bir sıvı teması olmuştur diye düşünüyoruz. Aşağıya oluşacak hatalardan bazılarını ekleyeceğiz ve sonrasında çözüm için önerilerimizi yazacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Karlı ve yağmurlu havalarda telefon görüşmesi yapılması.
 • Cihazı sıvı teması olacak bir yere bırakma.
 • Bir şey yerken ve içerken sıçrama veya dökme.
 • Kulaklık veya şarj kablosunda sıvı olması. Takarken fark etmemiş olabilirsiniz.
 • Kısa devreye sebep olacak etkenler.
 • Yazılım sırasında beklenmedik gelişmeler.
 • Şarj tarafında oluşan donanım arızalarının dolaylı yolla problem çıkarması.

Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı ne demek

Kullanılan USB kablosunda veya telefonun şarj yuvasında sıvı tespit edildiği anlamını taşıyor. Tahmini hava şartlarına göre görüşme yapılırken oluşan bir durum. Diğer türlü şarj soketine taktığınız araçların sıvı temasına maruz kalması.

Kablo ve kulaklık testini yapmadan şarjda telefonu bırakmayın. Özellikle eski modellerde donanım arızası oluşması daha olası. Yenilerde belki devre koruması daha etkili olacaktır.

Çıkan mesajda işlem yapmadan beklemeniz öneriliyor. www.andronova.net

iPhone sarj edilmiyor 1
iPhone şarj edilemiyor Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı

iPhone şarj sorunun çözümünde yapacaklarınız

Önce uyarı aldığınızda devam etmemenizi öneriyoruz. Normalde kapat dedikten sonra devam edebiliyorsunuz. Şarj sorunsuz dolmaya devam ediyor. Lakin ilerleyen saatlerde veya günlerde neyle karşılaşacaksınız emin olamayız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sıvı temasında ilk yapacağınız şeyler şunlar:

 • Şarj kablosunun kontrol edilmesi ve kuru bir bezle silinmesi.
 • Telefonun şarj soketinin kenarları dikkatli şekilde silinmesi gerekiyor. İçerisini temizlemek isteyenlerin teknik bilgisi yoksa işlem yapmamalarını öneririz.
 • Başka şarj cihazıyla ve kablo ile deneyin. Artı kulaklık varsa birde onla test edin.
 • Soket yuvasını aşırı sıcak olmayacak şekilde bekletin. Saç kurutma makinesi veya peteğin üstünde biraz bekletilebilir. Lakin aşırı sıcak uygulanırsa zarar verebilirsiniz. Güneşli havalarda ekranın güneş görmeyeceği şekilde biraz güneşte tutulması işe yarar diye düşünüyoruz.
 • Bunları denedikten sonra tekrar şarja taktınız ve aynı mesaj karşınıza geliyorsa o zamanda hiç bir şey yapmadan telefonu biraz sıcak ortamda tutunuz.
iPhone sarj edilmiyor 2
iPhone şarj sorununda yapılacaklar

Aşırı sıvıya maruz kalan cihazlarda oksitleme olasılığı yüksek. Böyle durumlarda cihazın içerisinin açılıp gerekli temizliğin yapılması şart. Bazen sıvı teması olmasına rağmen sorun yokmuş gibi çalışan cihazlar oluyor. Lakin bir süre sonra kapanıp açılmalar ve bazı aksaklıklar göründüğü zamanlar oluyor.

Sıvı kontrolü ve kurutma işlemine dikkat edin

Geçmişe şöyle bir baktığımızda, sanırız iki veya üç kez sıvı temaslı bir durumla karşılaştık. En son sanırız bu yıl içerisinde oldu. Hafif yağmurlu bir havada telefonla konuştuktan sonra telefonu şarja taktığımızda Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı hatası ile karşılaştım. Önce biraz endişelendim, kabloyu çıkarıp tekrar taktım ve yine aynı uyarı ekrana geldi. Belki de kablo uçunda sıvı teması vardı diyerek gerekli temizleme işlemini yaptım ama yine aynı sonuçla karşılaştım. Sonrasında başka kablo ile denediğimde aynısı oldu. Peki ne yaptım? Saç kurutma makinesinin ilk seviye ısıtma ayarı ile şarj soketi alanına ısı uyguladım. Bir kaç kez belli saniyeye kadar bu işleme devam ettim ve şarja takmadan beklettim.

Şimdi yukarıdaki olayı harfi harfine anlatmamın bir sebebi var. Kısaca dikkatli şekilde gerekli adımların uygulanması gerektiğinden bahsetmek istedim.

Su temasına uğrayan bir cihazı kurtarmak adına yapacaklarınız belki daha büyük sorunlara neden olacaktır. Örnek aşırı ısı sebebi ile farklı arızalara sebep olmanız gibi. Artı doğal kurutma yöntemleri tercih edenler içinde dikkat edilmesi gerekenleri aşağıya bırakacağız.

Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı sorunu için kurutma adımları

Öncelikle her zaman sıvı temasına şahit olanların cihazlarını hemen kapatmaları gerekiyor. Açıkken daha büyük sorunlara sebep olacaksınız. Sonrasında yapacağınız diğer işlem eğer pil telefondan çıkarılabilecek durumda ise kesinlikle sökün. Sonrasında kurutma işlemine geçin.

Su almış telefonu kurutmak için şu adımları uygulayın:

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi önce güç butonu ile sistemi kapatın. Sonrasında bataryayı çıkarın. Tabi çıkan modeller için.
 • Kurutma işlemini yapacak kişiler sıvıya maruz kalma durumuna göre yol izlemeli. Yoğun sıvı temasında cihazın içi açılıp temizlenmeli. Oksitlenme olmuşsa tiner veya saf alkolle temizlenmeli.
 • Çok az maruz kalma durumlarında ilgili alan saç kurutma makinesi ile kurutulup yarım saat kadar bekletin.
 • Güneşte kurutmak isteyenlerin kesinlikle ekranı aşırı sıcakta tutmamaları önerilir. Şarj soketinden sıvı almışsa ekran altta kalacak şekilde güneşte belli bir süre bekletilmesi daha sağlıklı olacak. Lakin eninde sonunda sıvı durumuna göre sonradan aksilikler yaşatma olasılığı bulunuyor.

Yazılım ve uygulamalardaki kontroller

Çok sık olmasa da başlıkla alakalı sebeplerde yaşanıyor. Örnek yazılımda veya uygulamalarda güncelleme yapıldıktan sonra sürekli şarj edilemiyor yazısı çıkması olasılığı var.

Sonradan oluşan durumlarda en son yapılanların kontrol edilmesi gerekiyor. Başkalarında çıkmış mı ve sonradan kurduğunuz bir şeyler olmuşsa onların kaldırılması gerekir.

Uygulamada ufak bir test için:

 • Uygulamalar denilen alana girin,
 • Pil ile alakalı bir uygulama, sonradan yüklediğiniz uygulamalar veya dahili hizmet varsa içerisine girin,
 • İçerisindeki seçenekleri çalıştırın.

İşe yarayan sıvı temasını tespit etme uygulaması varsa bunlarla bir kontrol ediniz.

Yazılımdaki kontroller için yeni versiyona geçiş bir seçenek gibi duruyor. Tabi fabrika ayarına dönülerek ilk deneme yapılmalı. Sonrasında kesin sistemden alakalı olduğuna karar verildiyse o zamanda sıfırdan yazılım kurulumuna gidin.

iPhone şarj edilemiyor hatasında ne yapılmalı sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Bazı işlemlerde uzman değilseniz kesinlikle uzman desteği almanız gerekiyor. Birde geçmiş dönemli bir içeriğimiz olan telefonuma su kaçtı haberimizi de kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.