iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge

Andronova
Andronova
5 Minimum Okuma

Apple’ ın iPad ve iPhone modellerinin hemen hemen çoğunda çıkabilecek problemlerden biri siyah ekranda dönen yuvarlak simge nedeniyle açılmayan cihaz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone şarj bittiğinde telefon kapanırken siyah ekranda dönen yuvarlak simge çıkıyor ve sürekli aynı yuvarlak dönüp duruyor ise bir nevi sistemde takılma sorunu var diyebiliriz. Bizimde ilk defa başımıza gelen bu problemin çözümünde pek bir şey yapılmadan cihazın normal şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Yuvarlak simge dönüp duruyor hatası anlık herhangi bir durumdan dolayı da çıkma olasılığında var.

İlgili işaretin ara ara çıkmasının dışında sürekli çıkan telefonlarla da karşılaşıyoruz. Sürekli olanlarda test için internet erişiminin sonlandırılıp denenmesini öneriyoruz. Muhakkak cihazın veri alışverişinin süreklilik arz ettiği bir şeyler bulunuyor.

iPhone siyah ekran yükleniyor işareti anlamı

Yuvarlak simge, iPhone’ da genellikle yazılım güncellemelerinde karşımıza çıkardı. Dosyalar indirildikten sonra yükleme başlatılır ve iPhone yeniden başlayacağı zaman ortaya çıkardı. Bizim ilk aklımıza gelen acaba otomatik güncellemeyi açık bırakmıştık ve kendi kendine güncelleme başladı ve kurulumda sorun çıkmış olabilir mi diye düşündük. Bu da bir olasılık ama şarjın bitmek üzere olduğu hallerde güncellemenin olmayacağını biliyoruz.

Not olması adına böyle bir durumda kişiyi aradığınızda ulaşılamıyor yerine aradığınızda normal şekilde çalıyor. Sizde neden cevap vermiyor diyebilirsiniz ama esasında telefon çalmıyor ve herhangi bir tepki vermiyor.

Önemli bir diğer detay ise telefonun arka planda çalışanların bu işaretin çıkması ile alakalı olması. Örnek WhatsApp’ ın sürekli çalışmasını durdurmadığınız sürece arka planda çalışır. Çalışırken internete bağlantısı kopması veya bağlantı değişmesinde bağlanıyor simgesi olarak açıklarız. Tabi herhangi bir veri alışverişinde de bu şekilde olur.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone dönen yuvarlak simge çözümü

Size en mantıklı olan önerimiz bir şey yapmadan kalan şarjın bitmesini beklemeniz. Sonrasında pil dolumu yaparken kendiliğinden telefonun açıldığını göreceksiniz. Yani siz açmayınız, biraz beklemeniz yeterli olacak.

Eğer ne yaparsanız yapın aynı hale geliyorsa birde aşağıdakileri deneyiniz.

 1. Sim kartın çıkarılması ve bataryanın tamamen boşalmasını sağlayınız.
  1. Belki bir tetikleme şeklinde bir şeyler olabilir. Ya da kartın yuvaya tam oturmamasından dolayı sıkıntı çıkarıyor olabilir.
  2. Kartın iletkken alanını zarar vermeyecek şekilde siliniz. Kolanyalı mendille denenebilir.
  3. Pil bittiyse cihazın açılacağı zaman s.kartınızı yuvaya yerleştiriniz.
 2. iTunes kullanılarak test etmeye çalışınız.
  1. Belki usb bağlantıyı yaptığınızda açılmasını veya kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  2. iTunes ilgili modeli görürse güncelleme bulunuyorsa yükleyebilirsiniz. Yoksa sıfırdan yüklemeyi çalıştırınız.
  3. Bağlantının gerçekleşmesi adına farklı usb portlarıyla test edilebilir.
 3. Telefonun tuşlarıyla yapılacak denemeler.
  1. Sadece güç tuşuna bir kaç dakika kadar basılı tutalım.
  2. Ses açmayla güç tuşuna basınız.
  3. Menü butonu varsa onla güö butonuna yine aynı şekilde basılı tutalım.
 4. Boş alanın yeterli olması veya yüklenen uygulamalardan alakalı olumsuzluklar.
  1. Çoğunun ya 1-2 GB yer zaten var dediğini duyar gibiyiz. Lakin işletim sisteminin ve hayati önem arz eden uygulamaların çalışması adına daha fazla yer gerekebilir.
  2. Kurulu olan uygulamaların birinin uyum sorunu olması. İlk zamanlar olmayabilir ama zamanla sistem güncellemeleriyle bu yaşanabilir.
  3. Yeni bir versiyonun çıkması ve kurulumda çıkan aksaklıktan dolayı yarım kalmasıyla çıkan arıza.
 5. Ağ ayarlarının sıfırlanıp denemesi.
  1. Bunun genel başlığı içerisinde sıfır ile yapınız.
 6. Daha önce sık çıkmayan kişilerin sonradan yüklemiş olduğu uygulamaları test için kaldırmasını öneririz. Ya da bunların arka tarafta çalışmaması için durdurulması.
  1. Uygulamaların testinde her uygulamayı devre dışı veya kaldırdıktan sonra simge testi yapın. Duruma göre hangisinden kaynaklandığını bulma olasılığınız var.
iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge
iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge

Telefonun ağ ayarlarının sıfırlanması

iPhone siyah ekran yükleniyor işareti için bir ihtimal ağ sıfırlamasını yaparak geçici bir çözüme ulaşacağınızı düşünüyorum.

Altta bulunan resimli anlatıma baktığınızda “Aktar veya sıfırla” ile bu işlemin yapıldığını görüyorsunuz. Lakin eski modellerde sadece sıfırla adlı bölümden işlem yapacaksınız.

Son seçeneğe dokunduğunuzda size yeni bir bölüm açacak ve buradan sadece sıfırla ile devam edeceksiniz. Sonraki bölümde ağ ayarlarının sıfırlanmasını uygulayacaksınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu seçeneğin kullanılması sadece daha önce kablosuz bağlantı yaptığınız ağların unutulması demek. Yani kayıtlı WiFi bilgileri kaldırılır. Sık bağlandığınız ağlara bir kere daha ağ parolasının girilmesi gerecek.

iPhone internete baglanmiyor 1
Phone siyah ekran yükleniyor işareti için öneri

Uygulamaların sebepli sebepsiz çalışmaları

Yukarıda uygulamaların testi ile ilgili bir önerimiz oldu. Bazı uygulamaların arka alanda sürekli çalışmasında özellikle internetin önemi varsa bu yuvarlak çemberin dönmesi devam edecek. Tabi gereksiz yere çalışanlarda vardır. İşte bizim ihtiyacımız olan bu gereksizlerin durdurulması. Örnek mesaj uygulamalarının sürekliliği olduğundan bunların daima çalışması gerekiyor. Lakin seyrek kullanılan veya kullandığında aktif olmasını istediklerinizin arka alanda çalışmalarını durdurmanızı öneririz. Artı bildirimlerden de bu uygulamaların sınırlandırılması da iyi olacak.

iPhone siyah ekranda dönen bağlanıyor simgesi nedir ve ne işe yarar sorunuza yanıt vermeye çalıştık.

Daha fazla öneri sunabiliriz ama şu an için bunlardan birinin işe yarayacağını düşünmekteyiz. Zaten ötesi servislik bir durum diyebiliriz. Ama dediğimiz durumdan kaynaklıysa pilin boşalmasını beklemeniz en mantıklı olandır. Yazımız umarım yuvarlak simge ne demek sorusuna cevap vermiştir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak