iPhone Telefonda Aramadan Vazgeçildi

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

iPhone aramadan vazgeçildi ne demek oluyor şeklinde cevap arayanlar oluyordur. Arama yaparken direk arama sonlandırılarak ekrana bu yazı çıkıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefonda aramadan vazgeçildi, iPhone’ da aradığınız kişinin numarasını direk ekranda böyle yazarak arama sonlandırılıyor. Arama yaparken aradığınız kişiye ulaşamadığınızda meşgul veya ulaşılamıyor sesli mesajı çıkacağına sanki aramayı sonladırmışsınız gibi görülüyor. Şu an sizde çıkanın neyle alakalı olduğunun anlaşılması için aşağıya eklediğimiz maddelerin kontrol edilmesi gerekiyor. Ama sizden kaynaklı olmayan durumlarda bizim aklımıza gelen şebeke tarafında yaşanan bir problem olduğu yönünde.

Şimdi birine ulaşmanız gerekiyor veya arayacağınızı söylediniz ama başlıkta görülen aksaklıktan dolayı kişiye ulaşamadınız. Karşıya aradığınızı söyleseniz ve buradaki ekran görüntüyü sunsanzı pek inandırıcı gibi durmaz. Malum sanki aramayı siz sonlandırmışsınız gibi duruyor.

Aramada Neden Vazgeçiyor?

Bizim karşımıza çıkan neden karşımızdaki kişinin toplantıya katılmasından dolayı rahatsız edilmesini engelleyen özellikten yararlanması.

 1. Kişi gelen aramaların tümünü, rehber dışında olanları veya sadece o numarayı engellediğinde.
 2. Kişinin bulunduğu bölgenin yoğunluğu, baz istasyonunun yetersizliği / sorunlu olması ve afet gibi durumların yaşanması.
 3. Telefonun şebekesinde donanım kısmında arıza olması. (Çok defa düşmüş cihazlarda veya yazılımdan kaynaklı)
 4. Sizin hattınızda dakika var ama yeterli TL’ niz olmasından dolayı aramayı yapmaması. Karşının uzun süre TL yüklememesinden dolayı engel alması.
 5. Şebeke modunu değiştiriniz. LTE yazıyorsa 3G ile değiştiriniz. Telefonun kapatılmasından sonra düzeldiği oluyor.
 6. Ödenmemiş faturaların her iki yöne kısıtlamayla sonuçlaması.
 7. Telefona yüklediğiniz bir uygulamanın yapması.
 8. Ayarlarda yer alan dahili bir engelleme seçeneğinin aktif olması. Mesela Xiaomi’ nin rehberde olmayanların aramamasını sağlayan bir seçeneği olduğunu söyleyelim.

Biz iPhone ile aradığımızda böyle bir mesajı aldık ama Android kullananlarda daha farklı bir mesaj çıkabilir. Tabi kendi aralarında benzerde olsa metin değişebiliyor. Bir Huawei kullanıcının aldığı uyarının Samsung kullanıcısında çıkacağı anlamı taşımıyor. 

Aynı markayı kullanan bir kaç arkadaşınıza böyle bir şeyle karşılaşıyorlar mı diye sorunuz. Elinizin altında varsa yedek telefonla sim kartınızı test ediniz. Bozulmuş olabilir. (Kart veya cihaz hatası yaşanabilir) Tabi Vodafone kullanıyorsanız belki Türk Telekom’ un denenmesi olumlu sonuç verecek.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çıkan güncellemenin yapılmasıyla veya iOS’ un çalışmasında aksaklığa neden olabilecek bir sıkıntı yaşanıyorsa, sıfırlamayı ve sonrasında devam ettiğinde iTunes yardımıyla yeniden kurulumun işe yarayabileceğini düşünüyoruz.

iPhone telefonda aramadan vazgeçildi
iPhone aramadan vazgeçildi ne demek
 • “Seçenekler” alanında “Ses veri” seçeneğinden gerekli seçimi yapabilirsiniz. 
iPhone aramadan vazgeçildi
Telefonda aramadan vazgeçildi ne demek

Ne yaptıysanız bir çıkış kapısı bulamadığınız durumlarda operatörünüzü arayın.

iPhone Telefonda Aramadan Vazgeçildi Sorunu

iPhone aramadan vazgeçildi hatası ile karşılaşıyorsanız, bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bazı etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Not: Bu yöntemleri sırasıyla deneyin ve her adımın ardından sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

 1. Uçak Modunu Kapatın ve Tekrar Açın: iPhone’unuzun ekranın altından yukarı kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak Modu simgesine dokunun. Uçak Modunu açın ve ardından tekrar kapatın. Bu, telefonunuzun ağ bağlantılarını yeniden başlatmasına yardımcı olabilir.
 2. Wi-Fi ve Mobil Veri Bağlantılarını Kontrol Edin: Ayarlar uygulamasını açın, Wi-Fi’yi ve Mobil Veri’yi kapatıp yeniden açın. Bağlantı sorunları “Aramadan Vazgeçildi” hatasına neden olabilir.
 3. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlayın. Bu, ağ bağlantılarıyla ilgili herhangi bir hata veya çakışmayı düzeltebilir.
 4. Veri Bağlantınızı Yönetin: Ayarlar > Mobil Veri veya Ayarlar > Wi-Fi bölümünden, operatörünüzün veya Wi-Fi ağınızın bağlantısını kapatıp tekrar açın. Eğer mobil veri kullanıyorsanız, gereksiz uygulamaların mobil veri kullanımını sınırlayarak ağ trafiğini azaltmayı deneyin.
 5. Telefonunuzu Yeniden Başlatın: Sorun devam ediyorsa, iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bunun için Güç düğmesini basılı tutun ve kaydırma çubuğunu kullanarak telefonu kapatın. Ardından tekrar açın.
 6. SIM Kartı Kontrol Edin: SIM kartınızın doğru bir şekilde takılı olduğundan emin olun. Gerekirse SIM kartınızı çıkarın ve tekrar takın.
 7. Ağ Operatörünüzle İletişime Geçin: “Aramadan Vazgeçildi” hatası devam ediyorsa, telefonunuzun ağ operatörü ile iletişime geçin. Belki de ağınızda bir sorun var veya aboneliğinizle ilgili bir güncelleme gerekiyor olabilir.
 8. iOS Güncellemelerini Kontrol Edin: Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi bölümünden mevcut bir iOS güncellemesi varsa, telefonunuzu güncelleyin. Yazılım güncellemeleri, hata düzeltmeleri içerebilir.
 9. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama (Son Çare): Sorun hala çözülmediyse, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz. Ancak, bu işlem tüm verilerinizi sileceği için yedekleme yapmayı unutmayın.

iPhone aramadan vazgeçildi ya da telefonda aramadan vazgeçildi ne demek sorusuna yanıt buraya kadar.

Sıradaki: Arama başarısız oldu

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir