Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı ne demek

Andronova
5 Minimum Okuma

Turkcell arama başarısız oldu iPhone hatası uzun süredir tüm kullanıcıların karşısına ara ara çıkmakta. Telefon modeline göre değişen bu uyarı mesajı, Android (Samsung ile Huawei) cihazlarda karşımıza arama sonlandırıldı olarak çıkmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu durum en çok İstanbul’ da yaşanan depremle ortaya çıkmıştı ve çok sayıda kullanıcı “Servis yok” ve “Arama başarısız oldu” sorunu ile karşılaştı. Bugün, tekrardan gündeme gelen ve virüs nedeniyle, Bayram’ da dışarı çıkma yasağının oluşturduğu aşırı şebekelere yüklenme durum arama yapınca böyle bir hatayı karşımıza çıkardı. Şebeke yok yazıyor diyenlerin sayı hızla arttı ve şebeke çözümü için beklemeniz gerekiyor. 

Sorun için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Çoğunluk WhatsApp üzerinden iletişimi sağlamakta. Operatör testinde Turkcell aktif olduğunu söyleyebiliriz. Belki bazı bölgelerde sinyal çekim seviyelerinde düşüklük görülebilir.

Yakınlarınızla iletişim için, Bip ve WhatsApp dahil, çok sayıda uygulama tercih edilebilmeli. Tabi internet bağlantısını WiFi üzerinden yapmanız gerekiyor. iPhone servis yok ne demek yazımıza kesin göz atmanızı öneriyoruz.

Arama başarısız oldu sorunu

Ülke genelinde anormal bir durum yoksa;

 1. Telefonunuzu ilk önce kapat aç işlemiyle test edilecek. 
 2. Sonrasında şebekeyi 2G’ ye çekip kontrol etmek gerekiyor. Tabi LTE yazanlarda aynı zamanda 3G ile test etmelerini öneriyoruz. Bazen değiştirdikten sonra cihazda kapatmak gerekebiliyor.
 3. Yoğun kullanım olan alanlarda her bir baz istasyonun aynı anda belli bir kullanıcı sayısına yanıt verebilir. Bunu göz önüne alarak başka cihazlardan da bakmak gerekiyor.
 4. Çevrenizde veya ailenizde Turkcell bir hat veya Vodafone hat varsa muhakkak kontrol ediniz. Sıkıntı yoksa birde onların hattını kendi cihazınızda deneyin.
 5. İnternet bağlantısını keserek de denemek önem arz edebilir.
 6. Uygulamalarla bir sorun yaşıyor musunuz bakınız.

Xiaomi gibi telefonlar içinde aynı kontroller yapılmalı ve telefon kaynaklı sıkıntılarda aşağıya doğru inin ve diğer yöntemleri deneyin.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Arama başarısız hatası her telefonda aynı metin olarak çıkmamakta.

iPhone kullananlar için;

 • Cihazın ayarlarından “Hücresel” kısmını açalım.
 • “Seçenekler” ve sonrasında ilk bölümde bulunan yerden VolTe kapatmayı ve 3G’ yi seçerek cihaz yeniden başlatmayı deneyin.
 • Sonrasında “Genel” kısmını açarak sıfırla ile ağ ayarlarını sıfırlayın. Duruma göre ayarlarda sıfırlanabilir.

Test ettiğimizde arama sonlandırıldı yazıyor ama şebeke var gibi görünüyor. Hatta operatör ismi olarak Avea yazdığına şahit olduk. Uzun bir zaman önce de buna benzer bir durumda Aycel çıktığını görmüştük. Çeşitli telefonlarda ise, yine yukarıdakilerden biri ile karşılaşıldığını belirtelim.

Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı ne demek
iPhone arama başarısız oldu ne demek

Türk Telekom arama sonlandırıldı hatası

Şimdi oluşan sorun genel bir çok kullanıcıyı etkilediğini söyleyelim. Cihazları açıp kapatma ve şebeke ayarlarını değiştirerek çözmeye çalışanlar oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz Bayram farktörü nedeniyle, belli bir süre daha erişim yapılmayacaktır. Biz, yine de genelde oluşan arızanın giderildikten sonra devam eden kullanıcılar için ne yapılması gerektiğini anlatacağız. 

 • Cihazlar yeniden başlatıldı ise aşağıdakilerle devam edelim.
 • Şebeke ayarını otomatikten manuel’ e çekelim.
 • 4.5G yani LTE’ den 3G’ ye geçiş yapalım.
 • Simkart kontrolünü yapınız. İsterseniz sim kart başka cihazda kullanılabilir.
 • Cihaz kaynaklı durumlarda olabiliyor. Örnek imei kopyalanmış ve şebeke gitmiş.
 • Sim kart uyumsuzluğu görülebiliyor. Eski sim kartları yenisi ile değiştiriniz.

Samsung arama yapılamıyor sorununda, Avea yazısı ekrana geliyor ve alınan hata hızlı şekilde ekrana gelip gidebiliyor. Bundan dolayı görmeyebileceğinizden sorunun anlaşılması için uyarılara dikkat etmek gerekiyor. Örnek Xiaomi arama sonlandırıldı, belki yazmayabilir.

Arama arama sonlandırıldı
Arama sonlandırıldı ne demek

Telefonun şebekesinde sorun varsa

Şebeke çekmiyor, Android sistemine sahip telefonlarda farklı bölümlerden işlem yapılması gerekirken, iOS’ da daha farklı işlemlerle karşılaşacaksınız. Yapılması gereken, durum analizi ve buna bağlı çıkan sonuca göre atılacak çözüm adımlarıdır. https://www.andronova.net

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Üst kısımdakilerin tümü denendi ise ve cihazı işaret eden bir bulgu varsa;

Öncelikle, ne zamandan beri sorun yaşıyorsunuz buna bulmanız gerekiyor. Örnek 2 gün, bu süre içerisinde cihazınızda neler yaptığınızı analiz etmeniz gerekiyor.

 • Sorun yaşanmadan önce uygulama yüklediyseniz, kaldırın ve tekrardan deneyin.
 • Güncelleme yapıldıysa ve geri alabiliyorsa kesinlikle geri döndürün.
 • Herhangi bir ayarları değiştirdiyseniz eskisine dönün.
 • Şebekeyle alakalı ayarların gözden geçirilmesi gerekiyor. Örnek görsele bakmanız yeterli olacak.
 • Farklı sim kartlarla test edin.
 • Ayarlar sıfırlanabilir.
 • Format atılabilir.
 • Bilgisayarla sıfırdan yazılım atılabilir.
image 12
Arama başarısız iPhone’ da şebeke ayarı

Türkiye genelinde yaşanan şebeke yok sorunu daha önce operatör alt yapısında deprem nedeniyle çıkan arızadan dolayı yaşanmıştı. Bugün ki durum ise, yoğun kullanıma bağlı erişim sorunlarına neden oldu.

En çok etkilenen illerin başını yine İstanbul ve Ankara gibi büyük iller çekti. Tüm şehirlerde belli saatlerde aksaklıklar yaşandığı görüldü. Yaklaşık 3-4 saat kadar, çoğunlukla Türk Telekom abonelerini aradığımızda başarısız mesajını aldık.

iPhone arama başarısız oldu sorunu için atılacak tüm adımları sizlerle paylaştık. Bu seçeneklerin bir kısmı arama sonlandırıldı içinde geçerlidir.

Öneri sonraki içerik: Hat resetleme ne demek

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir