Kablosuz geçici WiFi şifresi oluşturma

blank

Başkalarına wifi ağ şifresini vermek istemiyorum geçici Guest yani konuk hesabı nasıl oluşturulur? Kablosuz ağa başkalarının bağlanmasını engellemek için ya da şifre vermemek için en iyi yöntem.

teknik destek

Wifi şifresi öğrenmek, çoğu iş ve ev internet sahiplerinin rahatsız olduğu bir sorun. Geneli kablosuz ağ şifresini vermek istemez. Ama vermek zorunda kalanlar için eğer modem destekliyorsa Guest ağ yani SSID2 yayınını etkinleştirebilirsiniz.

SSID nedir? Kablosuz ağ yayınlayıcı. Bu bölüme yazacağınız ağ adı ve şifre geçerli olur. Eğer 2 tane varsa SSID1 ve SSID2 olarak kablosuz ağ ayarlarında yer alır. Bu ayarları istediğiniz zaman aktif ve pasif yapabilirsiniz.

Geçici wifi ağı oluşturmak için modemin arayüzüne girmeniz gerekiyor. Buraya bir tarayıcı yardımıyla örnek internet explorer ve google chrome kullanılabilir. Araç satırı bölümüne modem ip adresi yazılır. Örnekler Türk Telekom’ un kullandığı huawei modem, tp-link modem, zte, pikatel ve zyxel 192.168.1.1 ip adreslerine sahip. Airties gibi modemler ise 192.168.2.1 dir.

Kablosuz geçici WiFi hesabı açma

Kablosuz’ dan “Temel ayarlar” yazan yere tıklayıp yan taraftan SSID2 yanındaki Etkin ve SSID yayınlama etkin kutucuklarını işaretleyiniz. Sonrasında istediğiniz wifi ağ adını ve şifresini belirleyebilirsiniz. Kullanım bittikten sonra etkin yazan kutucuğun tik’ ini kaldırıp kaydet yapınız.

Modem şifre değiştirme ve wifi şifre nasıl değiştirilir sorusuna aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz. Yinede detaylı anlatıma wifi şifre değiştirme haberimizde bulabilirsiniz.

 wifi şifre nasıl değiştirilir 

Kablosuz geçici WiFi şifresi oluşturmaKablosuz geçici WiFi ağı oluşturma

Kablosuz bağlantı olmuyor! Bu sorunun çoğunlukla iki nedeni oluyor. Bir ağ adında Türkçe karakterlerin kullanılması. İki şifrede Türkçe karakter kullanılıyor. Son olarak kanalın ve şifreleme tipi yani wpa / wpa 2 uyumsuzluğu. Bunları değiştirerek deneyiniz.


Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 16:58

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!