Powerbank ilk şarj süresi kaç saat olmalı şarjda unutulursa

blank

Powerbank ilk şarj kaç dakika olmalıdır veya taşınabilir şarj cihazı ilk şarj süresi ne kadar olmalı sorunuzun net cevabı makalede yer alıyor. Alınan cihazın mAh değeri önemli.

teknik destek

Eski tip taşınabilir şarj cihazında bazıları 14 saat diye yazmış. Hatta hala bunu yazanlar bulunuyor. Bazıları fazla şarjda tutmayın pile zarar verir demiş ve bazıları da ilk şarjın önemine vurgu yaparak bekletilmesi gerektiğini savunmuş.

Yeni pil teknolojisi, eski pil teknolojisi gibi şarjda fazla tuttuğunuzda bataryaya zarar vermez. Dolum gerçekleştiğinde güç kesilir. Led ekranılı Powerbanklarda şarj dolum seviyesi görünür veya ışık ile seviyesini gösterir. Şarj olmasına rağmen hala ışığı yanan taşınabilir cihazlardaki bu durum hala şarj olduğu anlamına gelmemekte. Powerbank şarj olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir Powerbank şarj olduğu nasıl anlaşılır?

Çoğunlukla 3 tür şarj göstergesi vardır. 1 Led ekranlı %’lı cihazlar. 2 Işıkla gösterilen cihazlar. (4 veya 5 ışıklı seviye göstergesi) 3 Hem digital hem ışıkla gösterilen aletler.

  1. Her üç modelde de dolumun anlaşılmasını sabit kalması ile anlarız.
  2. Digitallerde %100 göstergesi veya ekrandaki % değerin kaybolması.
  3. Işıkla gösterilen dolumlarda ise tüm ışıkların sabit yanması. Malum dolum sırasında kademeli olarak ışıklar yanıp söner. Birden başlayarak devam eder ve her dolum kademesindeki ışık sabit yanar. Sonunda hepsi sabit yanar.

Powerbank ilk şarj süresi kaç saat olmalı şarjda unutulursa

Taşınabilir şarj cihazı ilk şarj süresi kaç saat

Mevcut pil teknolojisinde öneri 8 saattir. Eskiden 12 ile 14 saat terimleri kullanılırdı. Yeni teknoloji için max. 8 saat önerilir. Ama bazılarınız şunu söyleyecek yeni pillerde şarj dolduğunda otomatik güç kesilir. Yani kesilirse fişte takılı kalmasının mantığı nedir?

Sıfır pillerde demo şarj dediğimiz bir kavram vardır. Bazen satın aldığınız bataryayı telefonunuza takdığınızda şarj seviyesi yüksek görünür ama kısa süre içerisinde biter. Örnek %60 şarjı var ama 1 saat içerisinde bitti dersiniz. Bu işte demo şarj olayı. İşte Powerbanklarda da bu durum var. Şarja taktığınızda örnek 6 saatte dolduruyorsa 8 saat için 2 saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Bu öneri pil performansı için önerilmekte. www.andronova.net

Pil ömrü için ilk şarj her zaman önemli olmakta. İlk şarj doğru şekilde yapılırsa sonraki dolumlarda daha verimli kullanmanızı sağlar. Daha uzun pil süresi için ilk şarja dikkat ediniz.

Taşınabilir şarj cihazı ilk şarj süresi kaç saat

Powerbank fazla şarjda kalırsa ne olur?

Yeni nesillerde her hangi bir şey olmaz. Güç otomatik kesiliyor. Ama hiç bir zaman hiç bir cihazda fazladan şarjda tutmayınız. Güç kesilse de hala şarj cihazına 220V gelmekte. İlk şarja dikkat edin ondan sonrasında dolduğunda fişten çıkarırsınız.

Ek bilgi: Taşınabilir şarj cihazlarında telefon ile Powerbank arasındaki kablo ne kadar kısa ise o kadar fazla şarj yapma adeti olur. Yani uzun kablo ile bir Powerbankta 2 kez iPhone’ u şarj ederken kısa kablo ile 3 kez olabilir. Bu Android telefonlarda daha fazla olabiliyor. Tabi mAh değerine göre değişebiliyor. Birde kablosuz şarj cihazlarında. Şu an en sık kullanılan Android modelleri Huawei, Xiaomi ve Samsung.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!