Tek bir tıklama ile Android cihazınıza Custom Recovery yükleyin!

Andronova
3 Minimum Okuma

Açık kaynak kodları sayesinde kullanıcıya, üreticilerin sunduğu resmi yazılımlar dışında bazı yazılımcıların da çıkardığı özel Rom' lar indirmeye sunuluyor. Custom ROM nedir nasıl yapılır?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Açık kaynak kodları sayesinde kullanıcıya neredeyse sınırsız özgürlük sunan Android işletim sisteminde, üreticilerin kullanıcıya resmi olarak sunduğu yazılımların yanı sıra, geliştiriciler tarafından hazırlanan ve Custom ROM (özel ROM) olarak adlandırılan yazılımlar da Android cihazlara yüklenebilmektedir. Söz konusu özel Romları yükleyebilmek için ise Android cihazımızda Custom Recovery’nin yüklü olması gerekir.

Custom Recovery nedir? Telefon ya da tabletimize Custom Recovery (ClockworkMod) ya da TWRP Recovery yükleme işlemi bazen zorlu bir süreç olabiliyor. Çeşitli tuş kombinasyonlarıyla stock Recovery’de dosya flaşlamak ve bu flaşlama esnasında anlatılan yöntem kimi zamanlarda kafa karıştırıcı olabiliyor ve üstelik söz konusu işlem için PC bağlantısı, dosyanın transferi ve flaşlanması ortalama 5 ila 10 dakika arası sürmektedir. Neyse ki XDA-Geliştiricileri Forum üyelerinden DsLNeXus’un oluşturduğu Recovery Tools adlı uygulama sayesinde Android cihazımıza ClockworkMod ya da TWRP Recovery yükleme işlemi oldukça basit bir hal alıyor.

Android Custom Recovery nasıl yüklenir?

Android 2.1 ve üzeri tüm cihazlarla uyumlu olan uygulamayı kullanabilmeniz için Android cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekiyor. Uygulamayı dilerseniz Play Store’dan ya da .APK dosyasını buradan indirerek cihazınıza kurun. Sonrasında ise uygulamayı açtığınızda karşınıza “Flash Clockworkmod Recovery” ve “Flash TWRP Recovery” seçenekleri gelecek. Tek tıklama ile yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tek bir tıklama ile Android cihazınıza Custom Recovery yükleyin!

Android Custom Recovery nasıl yüklenir?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bir hatırlatma yapacak olursak; kimi cihazlar her iki seçeneği de desteklerken, kimileri ise sadece bir seçeneği desteklemektedir. Aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

[TWRP ve CWM Destekleyenler Cihazlar]

  • Nexus One (passion) -Nexus S (crespo/crespo4g) -Galaxy Nexus (maguro/toro/toroplus) -Nexus 4 (mako) -Nexus 7 (grouper/tilapia) -Nexus 10 (manta)-
  • Asus Transformer Infinity (ft700t) -HTC HD2 (leo) -HTC Desire HD (ace) -HTC Desire S (saga) -HTC Sensation (pyramid) -HTC Fireball (fireball) -HTC Incredible 2 (vivow) -HTC EVO (supersonic/CDMA) -HTC Evo 4G LTE (jewel) -HTC One V (primou) -HTC One S (ville/villec2) -HTC One X (endeavoru) -HTC One XL (evita) -HTC Butterfly (dlxub1) -HTC Droid DNA (dlx) -HTC ONE GSM (m7/m7ul/m7wls/m7spr)
  • Motorola Atrix 4G -Samsung Galaxy S4 (GT-I9505/jflte/jfltexx/jfltespr/ja3g) -Samsung Galaxy S2 LTE (skyrocket) -Samsung Galaxy Note 2 (n7100/t0ltevzw) -Samsung Galaxy Note 2 LTE (t0lte) -Samsung Galaxy SIII (i9300/d2att/d2tmo/d2vzw/d2spr) -Samsung Galaxy SIII Mini (golden) -Samsung Galaxy Mini II (jena)
  • Sony Xperia Z (C6603) -LG Optiomus G (geeb/geebhrc) -LG GT540 Optimus (swift) -LG P990 OPTIMUS 2X/SPEED (p990) -LG Optimus Black (p970) -ZTE Sequence (warp2)

[Sadece CWM Destekleyen Cihazlar]

  • Samsung Galaxy SII (i9100/i9100G) -Samsung Galaxy S2 AT&T (SGH-I777/SGH-I727) 
  • Samsung Galaxy Note (n7000) -Samsung GalaxyS Captivate (SGH-I897) -Samsung Galaxy S (i9000/M/T/galaxys/galaxysmtd)
  • Motorola Droid2 (droid2) -LG Optimus HD X4 (x3) -HTC G2 (vision) -HTC Hero (hero)

[Sadece TWRP destekleyen cihazlar]

Sony Xperia S(nozomi/LT30p) -Sony Xperia Play(mint/LT26i) -Kindle Fire HD 7″ (tate)

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir