Telefonda Panoya Kopyalandı Ne Demek Nereye Kopyalandı?

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Başlığımızda belirttiğimiz pano olayını çoğumuz merak ediyoruz. Çoğunlukla telefonda panoya kopyalandı ne demek tarzı sorular karşımıza çıkıyor. Burada pano nereye kopyalandı gibi akıllardaki soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Panoya kopyalandı, Samsung cihazlarda daha sık arananlar arasında ilk sıralarda gibi duruyor. iPhone kullananların pek fazla sorduğunu görmemişsinizdir. Bunu yanlış bilmiyorsak, Android sistemli cihazlarda karşınıza çıkacak bir durumdur.

Panoya kopyalandı ne demek

Panoya kopyalandı, herhangi bir metinin ya da görselin kopyalandığında önbellekte tutulmasına denir. Bu geçici olarak kaydedilmesi bazı kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Halbuki çok basit işlemle bu yazıyı ya da resmi görebilirsiniz. Telefonda görüldüğü gibi bilgisayar kullananlarında karşısına çıkabiliyor. Kopyaladığınız fotoğraf veya yazıyı geçici olarak belli zamana kadar ön belleğe alma durumuna denilen işlemdir.

Tıpkı bilgisayarın anlık işlemleri RAM’ e atması gibi bir durum diyebiliriz. Burada dikkat edilecek temel husus verinin üstüne başka bir şeyin kopyalanmaması ve ne manuel ne otomatik temizleme işleminin yapılmaması. Çoğunun cihazında bakım uygulamasının olduğunu bildiğimizden dolayı silinme olasılığı yüksek oluyor.

Instagram panoya kopyalandı uyarısı alırken Twitter içinde aynı durumla karşı karşıya gelenler oluyor. Eskiden uyarıyı alan cihaz bazlı çok çeşit görmezdik. Mesela Xiaomi kullanıcılarından pek sık soru gelmezdi. Ama Huawei tarafında her dönem karşımıza çıkıyordu. Bazılarının bu yöntemi uygulayamadığı ve daha açıklayıcı olması istendiğini belirten mesajlar alıyoruz. Bizde geniş çaplı bir makale hazırladık. İşlem çok basit ama kişilerin cihazlarından silindiğinden dolayı bulamadıklarını belirtebiliriz.

Panoyu kopyalama işlemi (Hafızadaki yazıyı görme)

Esasında çok basit bir açıklaması bulunuyor. Boş metin görüntüleyici herhangi bir uygulamanın boş alanına parmağınızla basılı tutup yapıştır seçeneğini kullanmanız yeterli görülecek.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kısa açıklamasında yapılacaklar:

 • Aradığınız veriyi bir şey üzerinde görüntülenmesi gerekiyor. Biz bunu not defteri uygulamasında ve WhatsApp üzerinde uyguladık. Bunlardan birini açın.
 • Mesaj yazma alanına parmağımızla biraz basılı tutarak yapıştırın çıkmasını bekleriz.
 • Eğer bir şey gelmedi ise bu sefer başka bir uygulamayla deneriz.

Olur da bir şey çıkmamışsa, büyük ihtimal ya zaman aşımına takıldınız ya da önbelleğin temizlendiği anlamına geliyor.

Bazı teknoloji okurları ya bu da ne oluyor böyle haber mi olur diyebilir. Ama malum Türkiye ve dünya genelinde teknoloji cihazı kullanıcılarının bir çoğu kullandıkları cihazın özelliklerini tam bilmiyor. Aynı zamanda bu gibi mesajların ne demek istediğini tam anlayamaz. Bizde görsel ve metin olarak konuyu açıklamak istedik.

Kopyalandı yazısı çıktığında yapılan işlemin telefonunuzun ön belleğine kayıt edildiğini belirtelim. Yani geçici hafızasına kopyalanıyor. Örnek işlem yapılan videolar, mesajlar ve yazıları not defterine, yazı editörüne veya WhatsApp gibi uygulamaların paylaşım bölümlerine gelerek ekrana basılı tutarak “yapıştır” seçeneğine dokunarak aktarmayı sağlarız.

Kopyalanan metin, mesajlar veya resimlere aşağıdaki simgelerde yer alıyor. Bazı modellerde genellikle 15-20 tane kadarı saklanmaktadır. Tabi ön belleği temizleme uygulaması kullanıyorsanız bu kopyalananlarda silinecektir.

Telefonda panoya kopyalandı nedir ne demek nereye kopyalandı?
Telefonda panoya kopyalandı nedir
Telefonda panoya nereye kopyalandı?
Telefonda panoya kopyalandı ne demek
pano nedir
Panoya kopyalandı ne demek

Panoya kopyalananlar nerede nereye kopyalandı?

Cihazın geçici hafızasında yer aldığını söyleyelim. Bu durumda kopyalananı görmek isteyenlerin aşağıdaki sıralamayı uygulamaları önerilir:

 • İsterseniz boş bir metin açarsınız isterseniz not defteri.
 • Telefonun mesajlar bölümü ile devam edebilirsiniz.
 • Artı Whatsapp’ ta olabilir.

Yukarıdakilerden birine girip boş bir alana parmağınızla basılı tutup yapıştır seçeneğine dokunun. Eğer cihazınızın ön belleğini silmemişseniz o zaman karşınıza kopyalanan şeyleri göreceksiniz. Az sayıda kişinin kopyaladığını bulamadığı oluyor ve konuyu anlamadığını yazıyor. Bizde yukarıda güncel bir Samsung modelle göstermek istedik.

kopyalanan yazıyı bulma
Telefonda panoya kopyalandı nereye kopyalandı?

Kopyalananları görmek için yapılacaklar:

 1. WhatsApp üzerinden bir sohbet bölümünü açıyoruz.
 2. Mesaj yaz alanına parmağımızla basılı tutuyoruz. Çıkmaz ise parmağı çekip tekrar basıyoruz.
 3. Pano yazısı çıktı ise üstüne dokunun.
 4. Altta kopyalanmış yazılar ve resimleri göreceksiniz. Hangisini istiyorsanız üstüne dokunun.

Bulut tabanlı kullanılıyorsa bir sistemden diğer bir sisteme kolayca veri kopyalanabilir. Pano geçmişini isterseniz sabitleyebiliyorsunuz.

Pano geçmişini görmek için boş bir metin defteri veya resim görüntüleme alanına klavyenizden Windows pencere olan simge tuşuna ve V tuşuna basmanız yeterli.

Pano eşitleme işlemi için:

 • Windows 10 cihazlarda p. paylaşımı için önce Başlat ve oradan Ayarları açınız.
 • Sistem’ e ve son olarak Panoya geçin.
 • Cihaz arasında eşitle altında kopyaladığım yazıyı otomatik eşitle seçilecek.
 • Eşitlemede Microsoft hesabını tüm cihazlarda kullanılması gerekmekte.
 • Pano verilerini de temizleme aynı yerden yapılmakta.

Panoya kopyalandı nasıl bulunur?

Akıllı cihazlarımız artık her alanda yanımızda olmaktadırlar. Günlük hayatın hemen hemen her alanda bu cihazları kullanır olduk. Özellikle işyerimizde kullandığımız yazı içeriklerini veya görselleri telefonlar aracılığı ile karşı tarafa göndermek kolay hale geldi. Bundan dolayı yazı gönderiminde bir kolaylık olan yazı kopyalama işlemi hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

1. Metin düzenleyici veya uygulama kullanma

Metin düzenleyici uygulamalarından yararlanmak metni bulmada en etkili yöntemlerden biridir. Telefon veya bilgisayar yardımı ile metin düzenleyici açın ve yeni bir belge oluşturun. Ardından, cihaz tuşlarından veya uygulamanın menüsünden “Yapıştır” seçeneğine dokunun. Eğer panoya kopyalandı ise artık bu alanda göreceksiniz.

2. Mesajlaşma uygulamalarını kullanma

Panoya kopyalanan metin genellikle mesaj uygulamalarında kullanılmak için saklanmaya çalışılır. Örneğin, WhatsApp’ ı açın ve sohbet ekranında parmağınızla yazı alanına basılı tutun ve yapıştır seçeneğini kullanın.

3. Not defteri veya not uygulamalarını kullanma

Tüm cihazlarda dahili olarak yer alan not defteri veya not alma uygulamaları panoya kopyalanan metni bulmada yardımcı etkendir. Not defterini açın ve yeni bir not oluşturarak işlem yapın.

4. Arama motorlarını kullanma

Panoya kopyalandı uyarısından sonra ilgili metni bulmanın diğer bir yolu da arama motorlarını kullanmaktır. Yine ister bilgisayar ister akıllı cihazlarda bir tarayıcı açın. Ardından, arama motorunun arama çubuğuna “Panoya Kopyalandı” yazıp aramayı başlatın. Eğer yazı panoya kopyalanmışsa, sonuçlar arasında bu içerik yer alacak.

5. Hızlı not alma uygulamaları

Bazı cihazlarda hızlı not alma uygulamaları veya panoya erişim sağlayan kısayollar bulunur. Bu uygulamalar panoya kopyalanan metinleri hızlıca görüntülemenizi sağlar. Bu uygulamaları kullanarak panoya kopyalandı uyarısındaki metni kolayca bulacaksınız.

Hangi cihazı kullanırsanız kullanın, panoya kopyalandı yazısından sonra hızlıca içeriği bulmanız ve kullanmanız için birçok alternatif seçenek bulunduğunu biliyorsunuz.

Windows 10 pano nerede diyenler için

Tüm cihazlarda aynı mantık çalışmakta. Önbelleğe alınan veriler ikinci bir işleme kadar burada tutulur. Bilgisayar kapatılıp açıldığında buradan geçici veriler silinmiş olur. Panoya kopyalanan yazıyı veya fotoğrafa ulaşmak için resim düzenleme veya Paint kullanabilirsiniz.

 • Aşağıdaki aramak için yazan yere açmak istediğiniz görüntüleme programını yazın. Örnek Paint ve çıkan yerden giriniz.
 • Boş beyaz alana gelip fareyle sağ tıklayıp yapıştır yapınız veya CTRL + V tuşlarıyla da işlem yapılabilir.
Windows 10 bilgisayarda pano nerede
Bilgisayarda panoya kopyalandı ne demek ?

Peki silinen pano geri alınabilir mi?

Çok zor ama verileri kurtaran programlarla taranarak kontrol edilebilir. Yaptığınız işlem kalıcı bir kayıt olmadığından görmeme ihtimali yüksek.

Bu durum özellikle cep telefonda kullanılan bir bakım uygulamasından sonra silinme olasılığı daha yüksek oluyor. Uygulamanın yol açacağı önbellek verileri için otomatik veya elle işlem yapılabiliyor.

Not: Silinen verinin önemine göre geri getirme programından yararlanılabilir.

Sıradaki içerik: Android Dosyalar Nereye İndiriliyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir