Telefonda panoya kopyalandı nedir ne demek nereye kopyalandı?

Andronova
Andronova
5 Minimum Okuma

Başlığımızda belirttiğimiz şeyi çoğumuz merak ediyoruz. Çoğunlukla telefonda panoya kopyalandı ne demek olduğu sorulanlar arasında yerini alıyor. Burada nereye kopyalandı gibi akıllardaki soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Panoya kopyalandı, Samsung cihazlarda daha sık arananlar arasında ilk sıralarda gibi duruyor. iPhone kullananların pek fazla sorduğunu görmemişsinizdir. Bu Android sistemli cihazlarda karşınıza çıkacak bir durumdur.

Akıllı telefonlar artık her alanda yanımızda olmaktadırlar. Günlük hayatımızda kullandığımız her alanda ve işyerinde yaptığımız bütün işlemlerde bu telefonları kullanır olduk. Özellikle işyerlerimizde kullandığımız yazı içeriklerini telefonlar aracılığı ile karşı tarafa göndermek daha kolay hale geldi. Bundan dolayı yazı gönderiminde bir kolaylık olan ve teknoloji alanında en çok kullanılan yazı kopyalama özelliğini nasıl kullandığını anlatacağız.

Panoya kopyalandı ne demek

Panoya kopyalandı, her hangi bir metinin ya da görselin kopyalandığında önbellekte tutulmasına denir. Bu geçici olarak kaydedilmesi bazı kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Halbuki çok basit işlemle bu yazıyı ya da resmi görebilirsiniz. Telefonda görüldüğü gibi bilgisayar kullananlarında karşısına çıkabiliyor. Kopyaladığınız fotoğraf veya yazıyı geçici olarak belli zamana kadar ön belleğe alma durumuna denilen işlemdir.

Tıpkı bilgisayarın anlık işlemleri RAM’ e atması gibi bir durum diyebiliriz. Burada dikkat edilecek temel husus verinin üstüne başka bir şeyin kopyalanmaması ve ne manuel ne otomatik temizleme işleminin yapılmaması. Çoğunun cihazında bakım uygulamasının olduğunu bildiğimizden dolayı silinme olasılığı yüksek oluyor.

Instagram panoya kopyalandı uyarısı alırken Twitter içinde aynı durumla karşı karşıya gelenler oluyor. Eskiden uyarıyı alan cihaz bazlı çok çeşit görmezdik. Mesela Xiaomi kullanıcılarından pek sık soru gelmezdi. Ama Huawei tarafında her dönem karşımıza çıkıyordu. Bazılarının bu yöntemi uygulayamadığı ve daha açıklayıcı olması istendiğini belirten mesajlar alıyoruz. Bizde geniş çaplı bir makale hazırladık. İşlem çok basit ama kişilerin cihazlarından silindiğinden dolayı bulamadıklarını belirtebiliriz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Panoyu kopyalama işlemi (Hafızadaki yazıyı görme)

Esasında çok basit bir açıklaması bulunuyor. Boş metin görüntüleyici herhangi bir uygulamanın boş alanına parmağınızla basılı tutup yapıştır seçeneğini kullanmanız yeterli görülecek.

Kısa açıklamasında yapılacaklar:

 • Aradığınız veriyi bir şey üzerinde görüntülenmesi gerekiyor. Biz bunu not defteri uygulamasında ve WhatsApp üzerinde uyguladık. Bunlardan birini açın.
 • Mesaj yazma alanına parmağımızla biraz basılı tutarak yapıştırın çıkmasını bekleriz.
 • Eğer bir şey gelmedi ise bu sefer başka bir uygulamayla deneriz.

Olurda bir şey çıkmamışsa büyük ihtimal ya zaman aşımına takıldınız veya önbelleğin temizlendiği anlamına geliyor.

Bazı teknoloji okurları ya bu da ne oluyor böyle haber mi olur diyebilir. Ama malum Türkiye ve dünya genelinde teknoloji cihazı kullanıcılarının bir çoğu kullandıkları cihazın özelliklerini tam bilmiyor. Aynı zamanda bu gibi mesajların ne demek istediğini tam anlayamaz. Bizde görsel ve metin olarak konuyu açıklamak istedik.

Kopyalandı yazısı çıktığında yapılan işlemin telefonuzun ön belleğine kayıt edildiğini belirtelim. Yani geçici hafızasına kopyalanıyor. Örnek işlem yapılan videolar, mesajlar ve yazıları not defterine, yazı editörüne veya WhatsApp gibi uygulamaların paylaşım bölümlerine gelerek ekrana basılı tutarak “yapıştır” seçeneğine dokunarak aktarmayı sağlarız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kopyalanan metin, mesajlar veya resimlere bu Telefonda panoya kopyalandı simgeden ulaşabilirsiniz. Bazı modellerde genellikle 15-20 tane kadarı saklanmaktadır. Tabi ön belleği temizleme uygulaması kullanıyorsanız bu kopyalananlarda silinecektir.

Telefonda panoya kopyalandı nedir ne demek nereye kopyalandı?Telefonda panoya nereye kopyalandı?pano nedir

Panoya kopyalananlar nerede nereye kopyalandı?

Cihazın geçici hafızasında yer aldığını söyleyelim ve kopyalananı görmek isteyenlerin aşağıdaki sıralamayı uygulamalarını öneririz.

 • İster boş bir metin açınız.
 • Not defteri açılabilir.
 • Telefonun mesajlar bölümü ile işlem yapılabilir.
 • Whatsapp’ ta olabilir.

Yukarıdakilerden birine girip boş bir alana parmağınızla basılı tutup yapıştır seçeneğine dokunun. Eğer cihazınızın ön belleğini silmemişseniz o zaman karşınıza kopyalanan şeyleri göreceksiniz. Az sayıda kişinin kopyaladığını bulamadığı oluyor ve konuyu anlamadığını yazıyor. Bizde yukarıda güncel bir Samsung modelle göstermek istedik.

kopyalanan yazıyı bulma

Kopyalananları görmek için yapılacaklar:

 1. WhatsApp üzerinden bir sohbet bölümünü açıyoruz.
 2. Mesaj yaz alanına parmağımızla basılı tutuyoruz. Çıkmaz ise parmağı çekip tekrar basıyoruz.
 3. Pano yazısı çıktı ise üstüne dokunun.
 4. Altta kopyalanmış yazılar ve resimleri göreceksiniz. Hangisini istiyorsanız üstüne dokunun.

Bulut tabanlı kullanılıyorsa bir sistemden diğer bir sisteme kolayca veri kopyalanabilir. Pano geçmişini isterseniz sabitleyebiliyorsunuz.

Pano geçmişini görmek için boş bir metin defteri veya resim görüntüleme alanına klavyenizden Windows pencere olan simge tuşuna ve V tuşuna basmanız yeterli.

Pano eşitleme işlemi için:

 • Windows 10 cihazlarda p. paylaşımı için önce Başlat ve oradan Ayarları açınız.
 • Sistem’ e ve son olarak Panoya geçin.
 • Cihaz arasında eşitle altında kopyaladığım yazıyı otomatik eşitle seçilecek.
 • Eşitlemede Microsoft hesabını tüm cihazlarda kullanılması gerekmekte.
 • P. verilerini de temizleme aynı yerden yapılmakta.

Windows 10 pano nerede diyenler için

Tüm cihazlarda aynı mantık çalışmakta. Önbelleğe alınan veriler ikinci bir işleme kadar burada tutulur. Bilgisayar kapatılıp açıldığında buradan geçici veriler silinmiş olur. Panoya kopyalanan yazıyı veya fotoğrafa ulaşmak için resim düzenleme veya paint kullanabilirsiniz.

 • Aşağıdaki aramak için yazan yere açmak istediğiniz görüntüleme programını yazın. Örnek paint ve çıkan yerden giriniz.
 • Boş beyaz alana gelip fareyle sağ tıklayıp yapıştır yapınız veya CTRL + V tuşlarıyla da işlem yapılabilir.

Windows 10 bilgisayarda pano nerede

Peki silinen pano geri alınabilir mi?

Çok zor ama verileri kurtaran programlarla taranarak kontrol edilebilir. Yaptığınız işlem kalıcı bir kayıt olmadığından görmeme ihtimali yüksek.

Bu durum özellikle cep telefonda kullanılan bir bakım uygulamasından sonra silinme olasılığı daha yüksek oluyor. Hız açısından otomatik veya elle işlem yapılabiliyor.

Veri önemine göre geri getirme programından yararlanılabilir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak