Twitch canlı yayını izleyemiyorum izlemekte olduğun yayın sona erdi

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Twitch canlı yayın açılmıyor sorunu yaşayanlarda alınan uyarı "İzlemekte olduğun yayın sona erdi" hatasıdır. Bu bir dönem sık karşılaşıldı ve internet problemi olarak algılandı.

Sponsorlu reklam

Bazıları izlediğiniz yayın sona ermiştir diye yazarken bazılarında ise “İzlemekte olduğun yayın sona erdi” ne yapmalıyım diyerek yardım talepleriyle çözümünü aradığını gördük. Bunun net neden kaynaklandığı yoğun döneminde anlaşılmadı. Lakin bazılarının ortak kullandıkları operatörün Vodafone olması kafaları karıştırmıştı. Malum operatörlerin ara ara sosyal ağlar için kampanya paketi çıkardığı biliniyor. Şu kadar internet bu uygulamalarda kullanma bedava ya da uygulamalarda sınırsız internet şeklinde kampanyalarla karşılaşıyoruz. Burada sınırsız olmasında büyük ihtimal bir hızda kota uygulaması uygulanıyordu. Belli bir MB veya GB üstüne çıktığında hız düşüyor ve canlı yayın açılmıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yazımızda çoklu problem analizi ve neler yapılabilir bunları ele almaya çalışacağız. Dikkat edilmesi gereken başkalarında böyle bir durum var mı bunun araştırılması.

Sponsorlu reklam

Aşağıdakilerle devam edelim ve çözüme ulaşana kadar teker teker denenmesi gerekebilir. Bakacağınız kısımlar şunlar olacak:

  1. Yayında sorun olabilir veya gerçekten yayın sonlandırılmış olabilir.
  2. Kullandığınız abonelik paketiyle alakalı olabilir. 
  3. WiFi üzerinden ve 3G ile test ediniz.
  4. Bağlantınızda kopmalar olabilir veya portla alakalı bir sıkıntı çıkabilir.
  5. Bulunduğunuz bölgede yoğun kullanım saatlerine denk gelmiş olabilir.
  6. Telefonla alakalı olması düşüncesiyla başka bir telefonda deneyelim. Duruma göre uygulamanın ve cihazın verilerini / önbelleğini temizleyelim. Kaldırıp yeniden kurulumda düşünülebilir.
  7. Tarayıcıyla test edin ve örnek Chrome’ da baktıysanız birde Microsoft Edge’ de kullanılabilir.
  8. Modeminiz yetersiz veya problemli olabilir. Yazılım güncellemesiyle veya değiştirmeyle çözüm sunulabilir. Test için hem yazılım atarak hem ödinç bir modemle test ediniz.
  9. Başka ağlarda sıkıntı çıkarıyor mu ve çözünürlüğü düşürdüğünüzde sorunsuz açılıyor mu?
  10. DNS kullanarak test etmeye çalıştınız mı?

Bunlara göz atınız ve Twitch açılmıyor durumlarında banlanma veya bazı kısımlara erişim engeli gelmiş olabilir. Bu saatlik veya günlük olabiliyor. Hesaba ceza uygulanmış veya kullanılan internet / cihazla alakalı duurmlarda görülebilir. Yani farklı yerlerde farklı cihazlarla denenmesi gerekebilir. Bir başka önemli hususta kullanılan bilgisayarın veya mobil cihazın gereksinimleri karşılıyor olmaması. Yetersiz donanım, eksik yazılımlar veya saklama alanının yetersiz olmasında da sıkıntılar çıkabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonda Twitch açılmıyor ise uygulamaya güncelleme gelmişse kaldırıp eskisini yükleyiniz. Birde yardımcı oynatma programı gerekebilir. Örnek MX Player gibi yardımcı araçlar denenmesi her zaman fayda sağlamıştır. Bazı yerlerde gerekebiliyor. Özellikle eski modellerde sık karşılaşıyorduk.

Unutmadan ilk önce kısmi veya genelde bir problem yaşanıp yaşanmadığının araştırılması gerekiyor. Türkiye tarafında yaşanan bir aksaklık varsa vpn’ e yönelilmesi gerekebilir.

Bunlar denendikten sonra talep göndermek isteyenler Twitch iletişim yazısındaki adımları uygulayabilirler.

Twitch canlı yayını izleyemiyorum izlemekte olduğun yayın sona erdi

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam


Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 16:41

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak