WhatsApp fotoğraf gitmiyor gönderemiyorum

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

WhatsApp fotoğraf gitmiyor her şeyi denedim ama bir türlü çözemedim. Video bekliyor ve fotoğraflar gönderilmiyor sorunu acaba telefondan mı kaynaklı yoksa uygulamadan mı kaynaklıdır merak edenler için cevaplıyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

WhatsApp fotoğraf gitmiyor ne yapsam diyenler için belki yazdıklarımız çözüme ulaştıracak. Tabi mevcutta olanın sebebi geneli ilgilendiriyorsa beklemekten başka pek seçeneğiniz olmayabilir. Yanlış bir şeye kalkışmamanız adına ufak bir araştırmaya yönelmenizi öneriyoruz. 

Dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulaması WhatsApp olduğunu belirtmemize gerek yok. İşte bu nedenden dolayı illaki arada bir bu tarz sorunlarla karşılaşacağız. Uygulamanın sürekli geliştirildiğinden birde bu denemeler kaynaklı ve çıkarılan güncellemenin tam test edilmeden çıkması da çok sayıda sorunu kullanıcılarına yaşatabiliyor. Biz bu durumu şirketin sosyal ağlarında sık sık görüyoruz.

WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum

Neden fotoğraf gitmiyor hadi beraber analiz edelim. Gönderme hatasının sık karşımıza çıkması 2-3 yıl olduğunu düşünüyoruz. Bundan önce bu kadar sıklıkla çıkmayan hataların bu yıl aralığında çıkması acaba aşırı kullanım oranı, iyileştirme çalışmaları ve de saldırı almasından olabilir mi diye merak edenlerdeniz. Birde bu yıllardan önce bu tarz hataların çok fazla sürdüğünü görmüyorduk. Zaman olarak 10 dk, 30 dk ve 1 saat gibi bir sürede çözülüyordu. Şimdi ise bazen yarım gün veya 1 gün sürdüğü olabiliyor.

Sunucusal sorunda kademeli olarak kullanıcılarda sorun görülüyor. Türkiye’ de bile bazen bölge bölge sırasıyla sorun yaşayanlar oluyor. İlk başlarda WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum diye yazanların sayısı az olurken bir kaç saat sonra hızla bu yayılıyor. Bazen video gönderilmiyor, bazen video alamıyorum diye yazanlarla karşılaşıyoruz. Hele gruplarda sohbet mesajları gitmiyor gibi yazanlarda olabiliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

WhatsApp fotoğraf gönderilmiyor ve video gönderilmiyor sorununu yaşayanların ilk yapması gereken bu hatanın kaynağı acaba WhatsApp mı diye incelemesi. Bazen cihazın depolamasında yetersiz alan olması buna neden olabiliyor. Bundan dolayı ilk analiz çok önemli. Aksi takdirde uygulamayı kaldırıp sonra mesajlarım gitti diye üzülenlerden olabilirsiniz. www.andronova.net

WhatsApp mesajlar gitmiyor nedenleri

Yazı genelinde olası sebeplerden söz edeceğiz. Yazı devamında ise eklemek istediğimiz çözüm önerilerinden söz edeceğiz.

 • Şu an için genel bir hata alınıyor olma olasılığını var.
 • İnternet bağlantısında olası sorunlar çıkmış mı diye farklı bağlantılara bakın.
 • Telefonun yeterli depolama alanına sahip olmaması.
 • Çok sık bir şeyler gönderdiniz ve geçici bir süre engellendiniz.
 • Gönderilen örnek videonun yüksek mb değerine sahip olması sorun çıkarmıştır.
 • Kişi sizi o an engelledi belki bu yüzden.
 • DNS veya altyapı gibi bir çok bağlantı sorunu oluşmuş olasılığı var. Örnek Türkiye veya yurtdışında çıkan sunucu veya port sorunları.
 • Gönderilen dosya formatında bir sorun görülmesi.
WhatsApp fotograf gitmiyor
WhatsApp fotoğraf gitmiyor gönderemiyorum

WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum çözümleri

Yazdıklarımız her türlü sorun için kesin bir çözüm sunmamakta. Olası sorunlarda denediğimiz yöntemlerden oluşmuştur. Bunlar her yıl denediğimiz yöntemlerdir.

 • Çevrenize sorarak çıkan uyarının genelde mi yaşanıyor yoksa kişiye özel bir durum mudur diye araştırılması gerekiyor.
 • Bilgisayarla deneme yapınız. Hem web olarak hem Windows uygulaması ile denemekte fayda olacak.
 • Telefonunuzun tarihini kontrol edin. Yanlış olduğu zaman bir çok sorunla karşılaşacaksınız.
 • Uzun süre telefonunu kapatmayanların kesinlikle bir kaç günde bir cihazlarını yeniden başlatmaları önerilir.
 • İnternet bağlantısının sorunsuz olduğundan ve hızla alakalı yavaşlık var mı diye bakınız. Başka bağlantı türleri ile de denemeli. Mobil ve kablosuz bağlantılarda şüpheli durumlar oluşmadığından emin olun.
 • Kablosuz erişim yapanların modemlerini kapatıp açmalarını öneriyoruz.
 • Telefonda bir koruma uygulamasının olmasından dolayı belki bir engel oluşuyordur.
 • Telefonun test edilmesi adına başka bir cihazla denenmesi şart. Bunun için sim kart çıkarmadan doğrulama yapılması yeterlidir.
 • Bölgesel ve ülkesel problemlerde VPN yeterli olacak.
 • Telefonun eski olmasından kaynaklı yeni WhatsApp sürümünde sorun çıkması olasılığı için önceki WhatsApp versiyonlarının denenmesi durumu netleştirecek.
WhatsApp engelledigim kisi duruma 1 1
WhatsApp genel ayarları kontrol edin

Uygulamanın ayarlarından bazı seçenekleri değiştirmeye çalışın. Eğer yaptırım uygulanmış ise, buradaki bir çok seçeneğin değişmeyeceğini düşünüyoruz. Tabi şüpheli algılanan kullanımlarda yine hesap kullanımda engellemeler oluşur.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sorun için telefon testi yapılması

Haber içinde geçerli olanları test ederken telefonda sorun olmadığından emin olunuz. iPhone fotoğraf gitmiyor hatası için destek isteyenlerin öncelikle Android sistemli telefonlarla kontrol etmeleri gerekiyor. Artı Samsung kullanıyorsanız birde Huawei bir telefonla de deneyin.

Oldu ki sıkıntının telefonda kaynaklı olduğu anlaşıldı ise, uygulamanın verilerinin ve önbelleğin temizlenmesinden sonra tekrar denenmesi gerekir. Önlem adına güncel şekilde yedeğin alınmasından sonra işlem yapılması daha mantıklı olacaktır.

WhatsApp fotoğraf gitmiyor Android için adımlar

Yukarıda bahsettiğimiz cihaz testinden sonra duruma göre buradaki adımların denenmesi gerekiyor. Bir çok sorunda biz bu adımlarla çözüme ulaştık.

Telefonun ayarlarındaki uygulamalar bölümüne girin, WhatsApp’ ı bulun, içeriğinde önbellek ve sonrasında güncelleme veya veriler kaldırma seçeneklerini çalıştırın. Bu seçeneklerin her birinden sonra diğerine geçmeden deneyin.

WhatsApp fotoğraf gitmiyor iPhone’ da yapacaklarınız

iOS kullanıcıların çok fazla denemeleri için pek seçenek sunulmuyor. Lakin biz yine de hiç yoktan iyidir diyerek önemli bazı adımları sizlere anlatacağız.

Uygulama sürümlerinde bir kaç sürüm değiştirip denemenizde fayda olacak. Sonrasında genel bölümünde yer alan sıfırla ve aktar içeriğindeki ağ ve tüm ayarların sıfırlanmasını kullanmanız gerekiyor. Ağ özellikle internet kısmındaki bir çok soruna çözüm getiriyor.

WhatsApp engellediğim kişi durumuna baktığımı görür mü sorusuna yanıt verdiğimiz haberimize bakmak ister misiniz?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir