WhatsApp kişinin güvenlik kodu değişti nedir

WhatsApp' ta … kişinin güvenlik kodu değiştiğini belirten bir mesaj geldiyse bunun anlamı arkadaşınız WhatsApp' ı kaldırıp tekrar yükledi. Ya da başka bir telefonda kullanmaya başladı.

Andronova

Whatsapp‘ a bu aralar sık sık güncelleme gelmekte. Bu güncellemeler genelde hata çözümleri ya da bazı yenilikleri barındırıyor. Örnek yeni güncellemelerde grup limit sayısı yükseltildi. Kişi anlık takip etme, gece modu geldi. Yakında ise silinen mesajları kurtarma özelliği gelecek.

Whatsapp dünya üzerinde yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip, bünyesine gün geçtikçe yeni özellikler katarak yoluna devam eden mesajlaşma servisidir. Whatsapp grup halinde mesajlaşmaya, internet üzerinden sesli ya da görüntülü arama yapmaya hatta ve hatta şu anda pilot olarak uygulamaya sunulan para gönderme gibi imkanlara olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda yüksek güvenlik önlemleri alınmış olunan uygulamada güvenlik kodları oluşturulmuştur.

Kod değişti ne demek anlaşılması için şu örnekleri inceleyin:

  • Kişi uygulamayı kaldırıp kurduğu
  • Yeni bir telefon aldığı
  • Güvenlik sebeplerinden oturum sonlandırma ve tekrardan giriş işlemlerinde
  • Birisi hesabı çaldı

Whatsapp güvenlik kodu nedir?

Bu uyarıyı görenler bazen yanlış anlayabiliyor. Acaba kişi ayrıldı mı, hesabı kapatıp yenisini mi açtı veya hesap hacklendi mi gibi düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Çoğunlukla kişi telefon değiştirmiş ise bu mesaj görünür.

Kullanıcıların ikili ya da grup olarak yapmış olduğu konuşmaların ve mesajlaşmaların üçüncü kişilerin eline geçmesini önlemek amacıyla kişiye özel olarak belirlenen güvenlik kodları oluşturulmuştur. Belirlenen güvenlik kodlarında uç uca şifreleme sistemi kullanılır. Uc uca şifrelemede kişiye ait olan güvenlik kodu karekod ve 60 haneli karakterlerden oluşur.

Bu uyarıyı siz alıyorsanız hesabınızı başkası kullanarak doğrulamadan geçtiği anlamına geliyor. Ebeveyn ve casus yazılımların bu tarz işlerde kullanıldığı biliniyor. Geliştirici istenilirse tekrar tekrar bildirim gelmemesi için bir seçenek sunuyor ve bundan yararlanan hack erişimi kısıtlayarak dolandırıcılık veya listede yer alan diğer kullanıcılara ulaşmak için mevcut hesabı kullanabiliyor.

WhatsApp kişinin güvenlik kodu değişti nedir

Whatsapp kişinin güvenlik kodu değişti ne demek? Normal şartlar altında ikinci kişilerle konuşmalarınızın gizli kalmasını sağlamak için, konuştuğunuz kişinin profiline girip şifleme seçeneğine tıklayarak ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu hem taramanız hem de karşınızdaki kişiyle eşleştirme yapmanız gerekir. Eğer yaptığınız bu işlemi iptal ederseniz, karşınızdaki kişiye güvenlik kodu değişti bilgisi gider. Aynı zamanda telefon numaranızı değiştirirseniz, yeni bir cep telefonda kullanılırsa ya da Whatsapp programını telefonunuzdan silip yeniden yükleyip kurulum yaparsanız, eşleştirme yaptığınız kişilerin ekranına kod değişti bildirimi düşer. 

Güvenlik kodu değişti ibaresinin yanlış anlaşıldığı tek konu kişilerde oluşan engelleme düşüncesidir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü değişimden sonra kişinin profili, son görülmesi ve profil yazısı izin verildiği şekilde diğer kullanıcılar tarafından görünür.

Genel sorunlarınız için Whatsapp’ ın iletişim kısmında yer alan mail adresleri kullanılabilir. Uygulamanın içerisinde de ekran görüntüsü alınarak talep gönderebilirsiniz.

Güvenlik kodu değiştiğinde bilgi mesajı almak için:

  • Uygulama ayarlarına geçin
  • Hesap kısmını açın
  • Güvenlik bölününe geçin
  • “Güvenlik bildirimlerini göster” etkinleştirilecek.


Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 19:54

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.