Android recovery mod nedir nasıl girilir ve çıkılır?

media 4782

Android recovery mod nedir ve Recovery mode açılmıyor ise neler yapılması gerekiyor bunları anlatacağız. Recovery Mod nasıl girilir ve nasıl çıkılır hadi göz atalım.

teknik destek

Bir çoğunun ucundan kıyısından denk geldiği “Recovery mod” ne olduğunu merak edenler için anlatacağımız makalemizle bu mod’ un nasıl kullanılacağından da bahsedeceğiz. 

Recovery mod ne demek? Android için önem arz eden bölümlerden biri. Bu modda cihaz için önemli işlemler yapılmakta. Bunlardan biri cihazda sorun çıktığında kurtarma için yapılacak işlemin olduğu kısımdır. Sık bilinen bir terim olan “Hard reset” bu bölümden ulaşılır. Açılmayan telefon ve tabletlerde en çok sık kullanılan bir yöntem. Aynı zamanda unutulan ekran kilidi içinde en çok tercih edilen bölümdür.

Recovery mod, sadece Android’ e özgü bir terim değildir. Bilgisayarlarda ve bazı cihazlarda da bu terimle karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarlarda bu yöntemle tabiri caiz laptop’ un alındığı ilk güne döndürülmekte. Virüs bulaştığınzda tamamen temizlenmiş olunuyor. Açılmayan telefonlar açılabiliyor. Yazılım sorunundan dolayı sorunlu çalışan cihazlar normale dönebiliyor.

Kısaca bu mod’ un yararlarını saymakla bitiremiyoruz. Can simidi diyebiliriz. Bu bölüme giriş yapma çoğunlukla aynı yöntemle olabiliyor. Bu durum aynı markada çoğunlukla aynı oluyor.

Android recovery mod nasıl girilir?

Markalara göre üç yöntem oluyor. Bunlardan biri bu moda girişi sağlıyor. Eğer recovery mod açılmıyor ise telefon şarjına dikkat ediniz. Birde yazılım hatası varsa bu bölüme girmeyebiliyor. Bunun dışında üretici engellenmesi yaşanabiliyor.

  1. Telefon ses azaltma, menü ve telefonun açılma tuşları
  2. Ses yükseltme, menü ve açma tuşları
  3. Ses azaltma ve cihazı açmada kullanılan tuşlara aynı anda basarak 

Ekranda logoyla veya yazılarla karşılaşıldığında tuşları bırakın. Sonra yapmak istediğiniz seçeneğin üstüne ses tuşlarıyla gelin. Onay güç veya menü tuşlarıyla yapılmakta. Detaylarına hard reset nasıl atılır yazımıza bakınız.

Bu bölümde aynı zamanda “Apply Update From ADB” ve “Apple Update From Ext” seçenekleriyle de karşılaşabilirsiniz. Yazılım yüklemelerde SD kart ile veya bilgisayara yüklenen program ile yazılım atmanız sağlanır. Yani ROM atma işleminin başlatılması.

Android recovery mod nedir nasıl girilir ve çıkılır?

Samsung recovery mod nasıl açılır?

Samsung Galaxy modellerinde genelde ses açma, menü ve güç tuşlarıyla açılmakta. Sonra wifi data diye bir seçeneğe gelerek sıfırlama işlemi yapılabiliyor. Burada yine yazılım yükleme bölümüde bulunmakta.

Mod’ un açılması bu tuşlara 5 veya bilemediniz 10 saniye kadar basılı tutarak ulaşılmakta. Robot ve hata yani ! simgesiyle karşılaşırsanız bu seferde ya aynı adımları tekrarlamanız gerekecek ya da yazılımda sorunlar var.

Huawei ve Xiaomi recovery mod için yine ses açma ve telefonu açma tuşlarını bir deneyiniz. Ama ilk önerimiz cihazların kendi yazılımları üzerinden işlem yapmanız. Bazı Android Nokia recovery mod’ da aynı işlemle ulaşılmakta.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın