Facebook Yarın Teslim Tarihi Mesajı Nedir Doğru mu?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook yarın teslim tarihi mesajı neyin nesi? Artık çoğu kullanıcı dolandırıcılık ve tanıtım nedeni ile yasal olan yerlerden gelen mesajları dahi dikkate almıyor.

Ad imageAd image

Son yıllarda hızla artan sahte mesajlara bir yenisi daha eklendi. Facebook’ ta “yarın teslim tarihi” içeriğe sahip bir mesaj dolaşmakta. Okuyanlara not olarak bunu duvarınızda paylaşın şeklinde öneride yer almakta.

Sahte mesajlar özellikle WhatsApp ağında çok etkili yer alırken artık her platformda karşımıza çıkabiliyor. Facebook sizin adınıza izinsiz her hangi bir paylaşımda bulunamaz. Hatta gizlilikte yaptığınız ayarları dahi değiştiremez. Lakin bunu bilenler dahi bu tuzağa düşebiliyor.

Uzun zamandır ara ara gündeme gelen Facebook’ taki kullanıcı bilgilerinin servis edildiği yönünde haberlerde çıkmıştı. Tabi Facebook dışında kimse olamaz diye bir açıklamadan yana olmamıştır. Malum istihbarat baskısı bazı olmazları olur yapabiliyor.

Facebook Yarın Teslim Tarihi Mesaj Dolandırıcılığı

Son zamanlarda Facebook platformunda “yarın teslim tarihi” mesajları aracılığıyla dolandırıcılık girişimleri artmaktadır. Bu dolandırıcılık türü, kullanıcıların duygusal olarak manipüle edilmesini ve sahte vaatlerle kandırılmasını amaçlar.

Ad imageAd image

Nasıl İşliyor?

  1. Sahte Profil: Dolandırıcılar, sahte Facebook profilleri oluşturur ve kullanıcılarla iletişime geçer.
  2. Duygusal Manipülasyon: Dolandırıcılar, kurbanların duygusal zayıflıklarını hedef alır ve onlara yarın teslim tarihi olduğunu iddia ederek acil bir durum olduğunu belirtirler.
  3. Para Talebi: Kurbanlardan hızlı bir şekilde para talep edilir ve “yarın teslim tarihi” olarak adlandırılan bu tarihe kadar ödeme yapmaları istenir.

Nasıl Korunulur?

  1. Şüpheci Olun: Tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişilerden gelen bu tür mesajlara şüpheci yaklaşın ve doğruluğunu teyit etmek için bağımsız bir kaynaktan bilgi alın.
  2. Kişisel Bilgileri Paylaşmayın: Hiçbir zaman kişisel veya mali bilgilerinizi paylaşmayın ve özellikle banka veya kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.
  3. Acil Durumları Kontrol Edin: Birisi sizden acil bir şekilde para talep ediyorsa, bu talebi doğrulamak için diğer iletişim yollarını kullanarak durumu kontrol edin.
  4. Facebook Bildirimleri: Facebook, dolandırıcılık girişimlerini rapor etmek ve dolandırıcılıkla ilgili uyarılar almak için kullanılabilir. Şüpheli etkinliklerle karşılaştığınızda Facebook’a rapor verin.

Facebook veya diğer sosyal medya platformlarından gelen bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmak ve şüpheli durumlarda yetkililere bildirimde bulunmak önemlidir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı bilinçli olmak ve kişisel bilgilerinizi korumak, bu tür kötü niyetli faaliyetlerden korunmanın en iyi yoludur.

Facebook Yarın Teslim Tarihi Mesajı Nedir?

Yarın teslim tarihi adlı mesajın içeriğinden bazı satılara yer verdik. Bu mesajın sahte bir bilgi olduğunu hatırlatarak devam ediyorum. Sosyal medyada terörü destekleyenler için Başbakanın ve Cumhurbaşkanın yaptığı açıklamalarda, teröre destek veren hesaplar için gerekli yasal süreçlerin yapılacağı belirtilmişti. Bundan dolayı sizi zor durumda bırakmak isteyen kişiler tarafından sahte Facebook hesabı açılarak bu tarz paylaşımlar yapılabilir. Bu tarz tuzaklara düşmeyin. Sizlerde bu paylaşımı Facebook duvarınızda kopyalayıp yapıştırınız.

Mesaj 16.02.2016 ve 69471…- 010 – 06 / 1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit ettiği, örgüt irtibatlı kamuda çalışanlar ve diğer kamu dışındaki paylaşım yapan kişiler hakkında genelde resmi gazete şeklinde deva ediyor.

Facebook yarın teslim tarihi mesajı nedir doğru mu?
Facebook yarın teslim tarihi mesajı nedir

Yazının devamında inandırıcı olsun diyerek birde yasal mevzu şeklinde genelde kararı maddesi yer alıyor. Bizim daha çok aşina olduğumuz durum çalınan bir hesabın arkadaş grubuna mesaj atarak dolandırılmaya çalışılması. Düşen var mı derseniz evet. Kampanya mesajının onayı için sms göndereceğim bana gelen kodu iletir misin gibi durumlar çok sık yer alıyor.

Facebook yarın teslim tarihi
Facebook yarın teslim tarihli mesaj

Facebook dolandırıcılık mesajlarına dikkat edin. Kaynağını araştırmadan herhangi bir şeye kalkışmayın.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe