Samsung telefonda aramalarda sürekli bağlantı kesiliyor

Samsung telefon modellerinde telefon konuşması sırasında yaşanan bağlantı sorunun sebeplerini bu haberimizde sizler le paylaşacağız. Peki neden bu hat kopmaları yaşanıyor ?

Andronova

Samsung ülkemizde ve dünyada en çok satan telefon modelleri arasında bulunmaktadır. Samsung firması geçen yıl 350 milyon adet satışla mobil sektörünün zirvesinde ye aldı. Bu satış aslında bu firma için çok da şaşırtıcı bir sonuç değildir. Çünkü Samsung yıllarca çıkardığı ürünlerle kullanıcılarının beğenisini kazanan bir firmadır. Bu haberimizde Samsung telefonlarda yaşanan hat sorununa çözüm üretmeye çalışacağız. Aşağıdaki başlığımızın altında konuşken hattınızın kesilmesinin nedenlerini bulabilirsiniz.

Samsung aramalarda sürekli bağlantı kesiliyor

Samsung cihazımda aramalarda sürekli bağlantı kesiliyor

Akıllı telefonlar artık hayatımızda en çok kullandığımız teknoloji ürünlerdir. Akıllı telefonlar ile her daim her yerde görüşme gerçekleştirmek isteriz. Fakat bazen konuşurken veya konuşmadan hattımızın kesildiğini görmekteyiz. Samsung telefon modellerinde yaşanan bu hat kesintisinin nedeni zayıf sinyal veya ağ kapsamı dışında olmanız kaynaklanabilir. Aşağıdaki maddelerde bu sorunuza çözüm önerilerimizi yayınladık;

  • Bu durumda ilke yapmanız gereken bulunduğunuz ortamı değiştirmektir. Eğer kapalı bir ortamda iseniz açık havaya çıkınız. Akıllı telefonda yaşadığınız bu soruna zayıf sinyal sebep olabilir. Telefonunuzun sağ üst köşesinde hattınızın sinyal durumu gösterilmektedir. Bu bölüme bakarak hattınızın çekim gücünü görebilirsiniz.
  • Yukarıdaki maddemizde yer alan sorun telefonunuzda bulunmuyorsa telefonunuzu yeniden başlatınız. Çünkü bazen sistemsel arızalardan dolayı sinyal kesintileri yaşanabilmektedir.
  • Sorununuz devam ediyorsa GSM operatörünüzü manuel seçiniz. Bunu için Menü > Ayarlar > Ağ ayarları > Ağ seç > Manüel seç adımlarını takip ediniz. bu işlem sonucunda hattınız ekranda görünene kadar bekleyiniz. Operatörünüz ekrana geldiğinde seçiniz.
  • Kullanmış olduğunuz Samsung telefonların bir çoğu iletişim için kullanılan çoklu frekansları desteklemektedir. Telefonunuz halen düşük bağlantıda ise 3G hizmetini devre dışı bırakınız. Şebeke ayarını 2G / Edge olarak seçiniz. 
  • Farklı bir simkart deneyiniz. Aynı zamanda farklı operatör hattını deneyiniz.
  • Bu çözümler eğer telefonunuzun hat sorununu çözemediyseniz teknik destek almanız gerekebilir. En yakın bir Samsung yetkili servisine başvurunuz.


Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 14:47

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın