SuperSu uygulaması nedir nasıl kullanılır

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

SuperSu nedir? SuperSu uygulamasının nasıl kurulacağı, kaldırılacağı ve ayrıca SuperSu’ nun Android telefonlarda ne işe yaradığını bu haberimizde anlatacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

SuperSu, eğer telefonunuza farklı işletim sistemleri yüklemediyseniz bu uygulamanın ne işe yaradığını bilemeyebilirsiniz. Android telefonlarda bazen açık kaynak kodlar üzerinden farklı çalışma grupları tarafından yazılımlar geliştirilmektedir. Bu geliştirilen yazılımları telefonunuza yüklerken birazdan anlatacağımız Supersu ile etkili olmaktadır. Ayrıca eğer telefonunuz artık güncelleme almıyorsa ve yazılım desteği sonlandırılan bir modelin kullanıcı olarak yapacağınız işlem farklı bir sürümle denemeniz olacak. Android’ in eski bir sürümünde kaldıysanız, artık Samsung firması bu model için sonradan gelen Android sürümlerinin güncellemesini yayınlamıyorsa, yazılım geliştiricileri tarafından piyasaya sürülen ROM dosyalarını yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim Android cihazınızı rootladığınızda Supersu uygulaması kendiliğinden telefonunuza yüklenecektir. En azından bir dönem böyleydi.

SuperSu uygulaması nedir nasıl kullanılır
SuperSu uygulaması nedir ve nasıl kullanılır

SuperSu uygulaması nedir

SuperSu uygulaması telefonunuzda yer aldığında rootlu olan Android cihazınızda bulunan uygulamaların bütün özelliklerine erişim yapabileceğiniz bir yazılımdır. Bu tanımda gördüğünüz gibi root tabiri geçmektedir. İlk defa bu alanda bir şeyler yapan kullanıcılarımız içinde root nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Root İngilizce kökenli bir kelimedir. Türkçeye çevirdiğimizde ise root tabirini kök olarak çevirebiliriz.

Android dünyasında ise telefonunuzda bulunan yazılımların köklerine ulaşabilmektir. Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamaların köklerine indiğinizde kullanmış olduğunuz Android telefonunuzu istediğiniz biçimde kullanabilirsiniz.  Peki Android şekillendirmesi yaparken hangi işlemleri yapabiliriz? Bu sorunuza şöyle cevap verebiliriz; akıllı telefonda yer alan bütün verilere erişme imkanı, telefonda yer alan bütün işlemlerin yedekleri ve bizce en önemlisi Android telefonun temel yazılımının köklerine ulaşarak cihazınızda yer alan işletim sistemi sürümünü değiştirebilirsiniz. Bu Android arayüzü değiştirmesini ROM dediğimiz dosyalar aracılığı ile yapabilirsiniz.

SuperSu uygulaması nasıl kullanılır?

SuperSu uygulaması başta belirttiğimiz gibi kullanabilmeniz için telefonunuzun rootlu olması gerekmektedir. Bundan dolayı telefonunuzu rootladığınızda bu uygulamada artık cihazınızda yer alacaktır. SuperSu uygulamasının temel görevleri; 

  • Android telefonlarda log kaydı tutmak bu aşamada işlem yaptığınız uygulamanın geçmişine ulaşarak hangi işlemlere tabi tutulduğunu görebilirsiniz.
  • Android işletim sistemizde bulunan uygulamalara ulaşımda tam yetki verilmesi, bu işlemde ise rootsuz telefonda yapamadığınız işlemleri telefonunuz rootlandıktan sonra bu yapamadığınız işlemleri uygulayabilmektir.
  • SuperSu uygulaması üç sekmeden oluşur; Uygulamalar, kayıtlar ve ayarlar.

Root uygulamalarına dikkat

Kullanacağınız root uygulamalarının güvenirliğinden ve işlem sonrası oluşabilecek olumsuzlukları araştırmanızı öneriyoruz. Her uygulama sorunsuz işlem yapmaz ve güvenilir de değildir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uygulama tercihi her zaman yorumlara ve yapılan şikayetlere göre dikkat edilmeli. Tabi aldatıcı yorumlara dikkat etmek amaçlı farklı platformlara da göz atmak gerekiyor.

SuperSu hakkında genel bilgiler bu şekilde. Bu uygulama eski bir uygulamadır ve güncel sürümleri olup olmadığını araştırmanızı öneriyoruz. Bu önemli bir ayrıntıdır. Nelere yol açacağı belli olmaz.

Sonraki haber: Hard reset ekranı gelmiyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir