TikTok Şikayetle Hesap Kapatma

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

TikTok şikayetle hesap kapatma dendiğinde, genel cevabımız böyle işlemlerde ilgili ağın yaptırım için şikayet sayısına değil, şikayet nedenine baktığı yönündedir. Yani geçerli bir sebep olması durumunda gerekli yaptırımın buna bağlı olduğunu anlamanız gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Şikayetle hesap kapatmak için yaptığınız başvurunun gerekçeli sebep olmadan anlamsız olabileceğini bilmelisiniz. Yani bir hesabı şikayet etmeniz için şikayet nedenini seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz başlıkların gerçekten kişinin hesabında bulunması gerekiyor. Aksi takdirde bildirimlerin geçersiz kalacağını şimdiden söyleyelim.

İşlem yaptırmak istediğiniz hesabın kullanıcı adına girip, yukarıdaki noktaların bulunduğu yere dokunarak gerekli bildirim seçeneklerini görebilirsiniz. Rahatsızlık veren kişilerin hareketleri ve yaptıkları paylaşımların kaldırılması için, paylaşım üzerinden işlem yapılması gerekiyor.

TikTok şikayetle nasıl kapatılır?

Kesin yaptırım uygulanacağını söyleyemiyoruz. Ancak, izlenecek yol tahmini olarak aşağıdaki gibi uygulanması gerekecek. Siz de işlemi yaparken uygun seçenekleri işaretlediğinizden emin olunuz.

  • Rahatsız duyduğunuz hesabın profiline girip üç noktaya dokunun.
  • Yeni bir alan çıkacak ve “Rapor et” yazısına tıklayın.
  • Sonrasında ilgili seçenekleri seçip işlem yapacaksınız.

Rahatsız edici paylaşımlarla karşılaşanların, içeriği veya videoları görmek istemiyorsa, “Engelle” özelliğinden yararlanması gerekir.

Şikayetle hesap silme bildirimleri için, eğer haklı bir sebep varsa, çok sayıda şikayetin yapılması sadece süreci hızlandırır. Yani şu kadar kişi şikayette bulunduğunda hesabın kapatılacağını söyleyen içeriklerin yanlış olduğunu belirtelim. Gerçek dışı şikayetler sonuçsuz kalır. Bir ihtimal, kişinin başka bir kabahati varsa bu dikkate alınarak işleme alınacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

“Bir problemi rapor et” seçeneğine girdiğinizde İngilizce sorun bildirim başlıklarını göreceksiniz. Buradan sizinle alakalı olanı seçip TikTok’a bildiriniz.

Yukarıdakilerin işe yaramadığı durumlarda TikTok müşteri hizmetleri konusunun incelenmesini öneririz.

Tik Tok şikayetle hesap kapatma
TikTok şikayetle hesap kapatma

TikTok şikayet etme seçeneği

Üç nokta ile de rapor edebilirsiniz. Engelle seçeneğiyle de “Bu bir spam” veya “Bu uygunsuz” seçeneğinden biriyle işlem yapabilirsiniz. “Uygunsuz” genelde cinsel video paylaşanlar veya şiddet içeren videolar paylaşanları şikayet etmek için kullanılır. “Spam” genel olarak taklit hesap, yani sahte hesap şikayeti, dolandırıcılık, rahatsız edici mesaj gönderilmesi ve rahatsız edici paylaşımlarda bulunulduğunda tercih ediliyor.

İçeriğimizdeki bilgilerin, ağın güncellemelerinden sonra değişime uğrayacağından dolayı, ek öneriler çıktığında araştırmadan işlem yapılmaması daha sağlıklı olacaktır.

TikTok şikayetle nasıl kapatılır?
Şikayet etmeniz için adımlar

Şu an resimlerdeki yazıların zamanla değişeceğini göreceksiniz. Lakin işleyiş hep aynı kalacaktır. Anlayacağınız eklediğimiz görselleri içeriğin anlaşılması için kullanıldık.

Tik Tok şikayet etme
TikTok şikayetle hesap kapatma bildirimi

Bildirimde bulunma seçeneği çıkmıyor sorunu

Kullanıcıların durumuna göre oluşan ilgili seçeneklerin görünmemesi sorunu, çoğunlukla kullanılan cihaz, hesabın engeli ve bölgesel durumlarla izah ediyoruz. Bundan dolayı ilk kontrollerin bunlara yönelik olması gerekiyor. Kullanıcıların aynı şeylerle karşılaşıp karşılaşmadığını sorgularken, mümkünse önce soracağınız insanların farklı illerde olmasına dikkat edin.

Yukarıdaki butonların çıkmaması gibi durumların çıktığında, farklı cihazla, farklı sürümle ve hesapla denenmesi gerekiyor. Bunların denenmesinden sonra neden karşılaştığınızı bu şekilde anlarsınız. Kısaca kontrol etmeden işlemlere geçmeyiniz.

Şüpheli görülen davranış sergileyenlerin hesaplarına geçici engel getirildiğine defalarca şahit olduk. Burada günün bitmesinin beklenmesi gerekiyor. Eğer saatlik bazda bir engel uygulanmışsa o zamanda saatin dolmasını beklemek daha mantıklı olacak.

TikTok şikayetle hesap kapatma yasal başvuru

TikTok şikayetle hesap kapatmak için uygulamadan bildirimde bulundunuz ama işlem yapılmadıysa, aile ve arkadaşlarınızdan yardım alın. Çoklu şikayet büyük ihtimal hızlı inceleme yapılmasını sağlayacak. Bu da sonuç getirmediyse, yasal yolları deneyin. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak resmi kanalları zorlayın.

Not: Başvurudan önce sağlam delillerle başvurunuzu yapın. Ekran görüntüleri ve içeriklerle delilleri bir rapor halinde sunun. Ancak, anlaşılır bir dille başvurunuzu oluşturun. Her bir itham ve talebin elle tutulur bir yanı olsun.

Olumsuz dönüş yapıldığında yapacağınız

Bu ağın başvurulara dönüş yaptığını pek görmedik. Otomatik yanıt gibi bir sistemin kullanıldığını görüyoruz. Bu sebepten çoğu kullanıcının forumlarda yanıt aradığına şahit oluyoruz. Bir kısmının da hesap bilgilerini başkalarıyla paylaştığını görüyoruz.

TikTok şikayetle hesap nasıl kapatılır resimli olarak göstermeye çalıştık ve yine özel durumlarınız için belli aralıkla çoklu şikayet ve savcılığa gitmeniz daha mantıklı olacak. Nişanlı ile veya evliliklerde eşler arasında huzursuzluk sosyal hesaplardan çok sık çıkmakta.

Yasal olmayan durumlarda yapılan başvuruların sonucu çoğunlukla takipsizlikle sonuçlanır. Kısaca gereksiz mahkemeleri meşgul etmiş oluyorsunuz.

TikTok şikayetle hesap kapatma adımları buraya kadar.

Sıradaki: TikTok müşteri hizmetleri

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir