Instagram Sessize Alma Geliyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Gelecek güncelleme ile artık istemediğiniz kişilerden gelen bildirimler sessize alınabilecek. Tabi olmuyor hatası çıkabilir. Örnek sessize alma butonu çalışmıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ a gelen özellikler yavaş yavaş Instagram’ a gelmekte. Özellikle son yıllarda gerçekten çok önemli güncellemeler aldı. Mesela hikayeler özelliği çok tuttu ve geliştirilmeye devam ediliyor. Geçenler de gelen emojilerde anket yeniliği de az da olsa beğeni aldı. Tabi gelen bazı yenilikler geç kalınmış özellikler. Bu geç kalınan bir diğer özellik ise sessize alma. İşte bu özellik içinde yeni bir güncelleme sinyali geldi. Kısa süre içerisinde kullanıcılarına ulaşacak.

Instagram’ da beklenen bir güncelleme ile önemli bir özellik kullanıcıları ile buluşacak. Yeni Instagram’ da sessize alma özelliği geliyor.

Kullanıcıların artık paylaştıkları, hikayeleri ve takip ettiklerinden gelen bildirimleri sessize alabilecek. Sürekli paylaşım yapan birinden gelen bildirimler rahatsızlık veriyorsa ve takip etmeyi de bırakamıyorsanız bu özellik tam size göre olacak.

Sessize aldığınız hesabı istediğiniz zaman tekrar sessizden çıkarabiliyorsunuz. Bence gayet yerinde bir yenilik. Şu an bu özellik olmadığından genelde Instagram bildirimleri kapatarak bu sorunu bu şekilde çözüyoruz. Yeni güncelleme ile artık daha pratik olacak.

Instagram sessize alma geliyor
Instagram sessize alma

Instagram Sessize Alma Nedir?

Instagram, kullanıcılara geniş bir etkileşim ve paylaşım platformu sunarken, bazen belirli hesapların gönderileri veya hikayeleri kişisel tercihlere uygun olmayabilir. Bu durumda, Instagram’un “Sessize Alma” özelliği devreye girer. Sessize alma, bir kişinin paylaşımlarını görmeyi geçici veya kalıcı olarak durdurmanızı sağlayan bir özelliktir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Instagram Sessize Nasıl Alınır?

 • Sessize almak istediğiniz kullanıcı profiline gidip üst taraftaki üç noktaya dokunup “sessize al” butonuna dokunun.
 • Sessizden çıkarmak içinde aynı işlemi yapabilirsiniz. iPhone da yukarıdaki adımlarla ve Android içinde aynı olacaktır. 

Sessize Alma Adımları

Instagram’da bir hesabı sessize almak oldukça basittir ve kullanıcıların kişisel tercihlerine daha fazla kontrol sağlar.

 1. Profil Sayfasına Gidin: Sessize almak istediğiniz hesabın profil sayfasına gidin. Profil sayfasına ulaşmak için kişinin adını arayabilir veya keşfet bölümünden ulaşabilirsiniz.
 2. Üç Noktalı Menüye Tıklayın: Profil sayfasına gittikten sonra, sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü simgesine tıklayın.
 3. Sessize Alma Seçeneğini Seçin: Açılan menüden “Sessize Al” seçeneğini bulun ve tıklayın. Bu seçenek, kişinin paylaşımlarını ve hikayelerini geçici olarak duraklatmanıza olanak tanır.
 4. Süre Seçeneğini Belirleyin (Opsiyonel): Instagram, sessize alma işleminin süresini belirlemenize olanak tanır. 24 saat, 7 gün veya kalıcı olarak seçenekler arasından birini seçebilirsiniz.
 5. Onaylayın: Seçenekleri belirledikten sonra “Sessize Al” veya benzeri bir onay düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Sessize Almanın Etkileri:

 • Paylaşımlar Gözükmez: Sessize aldığınız bir hesabın paylaşımları ana sayfanızda gözükmez.
 • Hikayeler Engellenir: Sessize alınan hesabın hikayeleri de görüntülenmez.
 • Bildirimler Sessize Alınır: Sessize alınan bir hesap, bildirimlerinizde de görünmez.
 • Kişi Bilgilendirilmez: Sessize alma işlemi, kişiye bildirim gönderilmez, bu nedenle sessize alındığınızı anlamazlar.

Instagram sessize alamıyorum sorunu tahmini uygulamasının yeni sürümünü kullanmadığınızdan kaynaklı. Tabi bazı cihazlar uyumlu olmamasından kaynaklı olabiliyor. Yani desteklemiyor ve yardımcı uygulamaların denenmesi gerekebilir. Bazı kullanıcılarda ise sistemsel sorunlardan dolayı oluşmayabilir. Daha önceki bazı yeniliklerde bu yaşandı.

Karşılaşanlar detaylı olarak yorum ile bize ulaşabilir. Detaydan kastımız alınan hata veya sorun. Örnek sessize alma butonu çalışmıyor gibi.

Instagram Sessize Alma Sorunu

Instagram sessize alamıyorum sorunu yaşayanların en sık karşısına çıkan sorun kullandığı cihazda yaşanan yavaşlama ve uygulama sorunları. Bu durumlar, uygulamayı yönetmede zorluk çıkarır. Bu durumu test etmek için, cihazın kapatılıp açılması yeterlidir. Aşağıya buna neden olabilecek sebeplerin bir listesini yaptık.

Instagram uygulamasında ses sorunu için şunlara göz atın:

 • Kullanılan cihazın tarih seçeneğinin doğru olduğundan emin olun. Yanlışlık, uygulamaların doğru çalışmasını engeller.
 • Cihazınızda boş alanın yetersiz kalması. Burada yeterliliğin genelde cihazın sistem ve uygulamaların rahat çalışması için önemli bir etkendir.
 • Uygulamanın güncelleme alması, güncelleme almaması veya uygulama çakışmaları. Burada uygulamanın verilerinin temizlenmesi, güncellemelerin kaldırılması ve duruma göre kaldırıp yeniden kurulup denenmesi şart. Tabi farklı cihazlarla denemekte gerekiyor.
 • Hesabınızı işletmeye dönüştürerek çözmeye çalışın. Hesaplardaki anlamsız sorunlar için bu seçenek iyi bir yöntemdir.

Yazımızda, Instagram sessize alma özelliği ve nasıl kullanılacağını anlattık. Konuyu sosyal medya hesaplarınızda araştırmadan çözüm seçeneklerine geçmeyin.

Sonraki: Instagram Hikayeleri Yüklerken Durdurma

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir