Facebook Telefon Numarası Kaldırma Ekleme Sorunu

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Bu içeriğimizde, Facebook telefon numarası kaldırma işlemi dışında, Facebook numara ekleme işleminin nasıl gerçekleştirildiğini göstermeye çalışacağız. Tabi, işlemlerde bazı kullanıcıların karşılaştığı “Facebook numara kalkmıyor” hatası için olası çözüm seçeneklerini de anlatacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook numarayı kaldıramıyorum ve gönderilen kod telefonuma gelmiyor şikayetleri çok sık karşımıza çıkıyor. Yardım isteyenlerin iletişim yöntemleri genelde hep aynı olmakta.

Eğer sim kart değişikliğinde bulunduysanız veya operatör değişikliği yaptıysanız ne yazık ki kod alamayacaksınız. Güvenlik nedeniyle telefonunuza bildirim mesajları ulaşamayacaktır. Sorunun çözümü için 72 saat beklemeniz ve sonrasında otomatik düzelecektir.

Çoklu hesap kullanıcılarının sık sık hesaplar arasında geçiş yapmasından dolayı oturum sonlandırmalar yaşanabiliyor. Eğer mobil onay yapılmamışsa o zaman güvenilir denilen cihazlardan erişim yapmaya çalışınız.

Facebook Telefon Numarası Ekleme

 • Facebook hesabınıza giriş yapın ve “Ayarlar” seçeneğine girin.
 • Açılacak ilgili bölümden sol tarafta yer alan “Mobil” seçeneğine tıklayıp, hesabınıza eklemek istediğiniz telefon numarasını ekleyin.
 • Telefon numarasını onaylamak için cep telefonuna gelecek olan onay kodunu istenilen bölüme girin.
 • Eğer ekli telefon numarasını kaldırmak istiyorsanız, telefon numarasının yanında “Kaldır” seçeneğini olacak bunu kullanın.
 • İşlemler sırasında beklenmedik şekilde hata oluşumundan söz ediliyorsa, genelde bunun olma olasılığı sistem engeli ile alakalıdır. Test adına farklı cihaz ve internet bağlantısından tekrar deneyin.

Facebook telefon numarası ekleme işleminde sürekli sorun oluşursa, yazı sonuna doğru eklediğimiz bilgilere göz atmanızı öneriyoruz.

Facebook telefon numarası ekleme kaldırma
Facebook numara kaldırma

Facebook Numara Kaldırma İşlemleri

Yukarıdaki sıralamayı aynı şekilde takip ederek işlemlerinizi tamamlayınız. Numara kaldırma işlemi sırasında uyarı vererek işlem yapılmayabilir. Ek giriş yöntemlerinin yer almadığı hesapların kullanıcıları dikkatli olması gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook hesabınızı açarken kullanılan numarayı kaldırmak istiyorsanız, kaldırmadan önce yeni bir telefon numarası ekleyiniz veya eklemediyseniz e-posta hesabı ekleyiniz. Aksi durumda bir daha hesabınıza erişim yapamayabilirsiniz.

Operatörler arasında geçişlerde güvenlik sebebiyle kod gelmemekte. Bazı kullanıcılar Facebook hesaplarına devamlı girdikleri cihazdan hesaba giriş yapabiliyor. Ama farklı cihazdan girdiklerinde kod gelmediğinden bir sorun oluştuğunu düşünerek telefon numarasını kaldırabiliyorlar. Bundan dolayı her zaman ek bir yöntem kullanılmamışsa ne yaparsanız yapın bir yerde tıkanabilirsiniz.

Facebook telefon numarası kaldırma
Facebook telefon numarası kaldırma

Devam eden aksaklıklarda kullanılan sim kartın başka bir telefona takılarak denenmesi gerekiyor. Sonrasında devam ediyorsa, engel kaldırmayla alakalı kodların çalıştırılması gerekebilir. Bir ihtimalde, kullandığınız hattın müşteri hizmetlerinden yardım almanız olacak. Hat resetleme denenecek yöntemlerde biri olacaktır.

Facebook Telefon Numarası Kaldırma ve Gizlilik

 1. Facebook ve Telefon Numaraları: Facebook’ ta hesap oluştururken, genellikle telefon numarası kullanılarak hesap açılıyor. Bu, açılan hesabın doğruluğunu sağlamak ve kullanıcılara ulaşmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Lakin, bazı kullanıcılar Facebook’ ta telefon numaralarının görünmesi ve kötüye kullanılmasından endişe duyarlar.
 2. Facebook Numara Kaldırma İşleminde Facebook Politikaları: Facebook, kullanıcılarına numara ekleme ve numara kaldırma seçeneği sunmakta. Bir çok hesap sahibi ilk bakışta numara kaldırmada zorlanıyor. Ancak, numara kaldırmadan önce şunu bilmeniz gerekiyor ki, hesabınıza bir daha erişim yapabilesiniz. Hesap açarken sadece numara kullandıysanız, numara kaldırma sırasında ek oturum açma seçeneği kullanmadan bu numara kaldırma işlemi büyük sorun oluşturur. Bunun için yeni bir numara eklenmeli ya da değiştirilmelidir.
 3. Gizlilik ve Güvenlik Riskleri: Hesap sahiplerinin numaralarının görülmesi, gizlilik risklerini beraberinde getirmekte. Örneğin, sizin veya yakınlarınızı dolandırmak amaçlı kullanım veya numaranızı uygunsuz şekilde kullanımlara neden olacak paylaşımlarda bulunulabilir.
 4. Gizlilik Tarafında Adımlar: Facebook şirketinin kullanıcılara yönelik daha fazla kontrol ve şeffaflık sağlaması adına aşağıdaki önlemleri alabilir:
 • Kullanıcılara, hesap ayarlarına ulaşmaları için daha kolay erişim imkanı ve numara kaldırma gibi bir çok seçeneği daha belirgin hale getirmeli.
 • Kullanıcılara, kayıtlı bilgiler ve numaraların nasıl kullanıldığı ve kimlerle paylaşıldığı hakkında daha şeffaf olmalı.
 • Facebook, kişisel bilgilerin doğrudan veya dolaylı yolla üçüncü şahıslarla paylaşmamalı. Kullanıcının rızası ön planda ve şeffaf olacak şekilde bildirimle izin almalı.
 • Şirket, kullanıcılarına doğabilecek riskler konusunda daha aydınlatıcı bilgiler sunmalı. Aynı zamanda önlem amaçlı neler yapması gerektiği konusunda zaman zaman paylaşımda bulunmalı.
 • Sosyal medya platformları, kullanıcılarına şüpheli etkinlikler hakkında daha fazla bildirimde ve açıklamada bulunmalı. Örnek, bir numara kullanımında karşı tarafa bunun hakkında bilgi gitmeli ve kötüye kullanımlar hakkında aydınlatılmalı.
 • Facebook, kullanıcı bildirimlerine dikkat vermeli ve kullanıcılarının endişelerini giderici adımlar atmalı.
image 2
Facebook telefon numarası kalkmıyor sorunu

Facebook Numara Kalkmıyor Sorunu

Hesabınıza erişiminiz var ama numarayı silemiyorum diyorsanız, diğer doğrulama seçeneklerini kullanınız ve tekrardan kaldırmaya çalışınız. Birde hesabınızdan numarayı değiştirmek istiyorsanız önce yeni numarayı eklemeniz gerekiyor, sonra eskisini kaldırmanız. Lakin burada dikkat edeceğiniz, ekli olanların doğrulanması gerektiğini bilmeniz.

Bağlı olan başka yöntemlerle erişiminiz kesildiğinde ek yöntem bulunmuyorsa, kullanıcı adıyla giriş yapabiliyorsanız bu şekilde ulaşmaya çalışacaksınız. Birde daha önce sürekli hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınız cihazlarda ve bilgisayarlarda beni hatırlamanın işaretlenmesi sonucu şifresiz girişler sağlanabiliyor. İşte burada da böyle bir durum oluşma olasılığı var.

Numara eklerken cep telefonunuza SMS ile onay kodu gönderilir. Bu kodu Facebook mobil bölümüne eklemeniz gerekiyor. Yani numarayı yazdınız sonra telefona mesaj geldi kodu ilgili bölüme yazıyorsunuz. Eğer kod gelmiyorsa bildirim mesajlarına hat kapalı olabilir. Ya da hat değişiminde veya operatör değişimi yapılmış olabilir. Bu gibi durumlarda belli bir zaman kod gelmez.

İlk deneyeceğiniz işlemler:

 • Telefonun kapatılıp açılması veya hattın başka bir telefona takılıp sıfırlama işlemlerinde gerekli adımların uygulanması.
 • Daha önce hesabınıza giriş yaptığınız bilgisayardan ve cihazlardan deneyin. Güvenli olarak görülen bu sistemlerden direk oturuma izin verme olasılığı var.
 • Hesaba kayıtlı mail üzerinden veya resim doğrulaması çıkması için uygulamadan ve bilgisayarınızdan test işlemi yapınız.
 • Şüpheli görülen davranışlarda bulunan hesapların girişleri ve işlem yapmaları kısıtlanır.
 • Ceza almış hesaplarda kısmi denilen özelliklerin kısıtlanması görülebiliyor. Erişim yapılıyor ama bazı alanların çalışmadığı durumlar yaşanıyor.
 • Çok fazla talep denenmişse sistemin belli süreliğine taleplere cevap vermeyecektir. Bu seferse ya bir kaç saat kadar kısıtlanacaksınız, ya da tam gün dolmadan tekrardan deneme hakkı sunulmayacaktır.

Her şeyi yaptım ama numarayı kaldıramıyorum diyenlerin yapması gereken sorun bildiriminde bulunmaları önerilir.

Facebook telefon numarası ekleme ve kaldırmayla alakalı sorun yaşayanların yukarıdaki bağlantıları kullanmalarını öneriyoruz. İkisiyle aynı anda bildirimde bulunabilirsiniz. Dönüş yapmadıklarında, tekrar iletişime geçmeniz için talebin üzerinden 3-4 gün gibi bir zamanın geçmesini bekleyin ve tekrardan farklı kanallarla başvurunuzu yenileyin.

Andronova’ da bulunan Facebook iletişim yazısındaki form bağlantılarını kullanarak başvuru yaparak durumunuzu iletebilirsiniz. Dönüş yapılmadığı zaman belli aralıklarla tekrardan aynı kanalları zorlayabilirsiniz.

Facebook telefon numarası kaldırma yazımız buraya kadar.

Sıradaki diğer öneri makalelerimiz:

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir